Žiaci si na lyžiarskom kurze vychutnali jarné teploty

Počas celého týždenného pobytu na Táľoch si žiaci užívali lyžovačku v nádhernom prostredí. Foto: A. Jirmer

Po januárovom lyžiarskom kurze gymnazistov zo Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová nabrali smer Tále aj študenti odbornej školy hutníckej. Celkovo sa výcviku zúčastnilo 38 žiakov, ktorí si vychutnali pobyt na svahu v príjemných teplotách pripomínajúcich jar.

Vedúcou kurzu bola Ludmila Peťková, ktorú dopĺňali kolegovia Alexander Jirmer a Samuel Cipciar. Spolu so žiakmi si pochvaľovali podmienky, hoci teplé počasie spôsobilo, najmä v poobedňajších hodinách, nerovnosť svahu a kašovitý sneh. 

„Podmienky máme, napriek vysokým teplotám, veľmi dobré. Snehu je ešte dostatok a žiaci si lyžiarsky kurz užívajú. Rozdelili sme ich do troch skupín podľa toho, akú úroveň lyžovania dosahujú. Postupne sa zdokonaľujú,“ povedala L. Peťková.

Školáci boli ubytovaní v hoteli Golf, po lyžovačke mali pripravený bohatý sprievodný program plný hier, zábavy a vo vybranom čase mohli navštíviť aj wellness v hoteli Stupka. Pobyt si preto pochvaľovali a domov si odniesli kopec zážitkov.

„Všetko ide ako má. Žiaci sú zdraví, našťastie sa do týchto chvíľ nikomu nič nestalo. Akurát traja účastníci nám vypadli, pretože ich skolila choroba. Veľmi dobrá je aj strava,“ pokračovala vedúca kurzu.

Počas výcviku našich žiakov boli prázdniny v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, a tak bolo na svahu viac lyžiarov ako obvykle. K tomu sa pridali aj žiaci z ďalších škôl, ktorí taktiež absolvovali kurz. Na Táľoch to teda riadne žilo počas celého týždňa a dobrú náladu nepokazil ani dážď v posledný deň.

„Počasie bolo horšie i lepšie, ale celkovo kurz hodnotím pozitívne. Po pandemických rokoch sa mohli žiaci naplno zamerať na cibrenie lyžovania, chvíle v kolektíve a na pobyt v prírode a čerstvom vzduchu. Už teraz sa tešíme na ďalšiu sezónu,“ dodala L. Peťková.

*NAŠA ANKETA*

Počas štvrtého dňa lyžiarskeho kurzu na Táľoch sme žiakov osobne navštívili. Po obedňajšej prestávke sme sa niektorých opýtali, ako dlho lyžujú a ako sa im páči týždenný výcvik v krásnom prostredí pod Nízkymi Tatrami.

  • Alexander Herko, (mechanik elektrotechnik): Lyžujem od piatich rokov. Na kurze je zatiaľ všetko v poriadku, lyžuje sa mi veľmi dobre. Nie je problém v ničom. Akurát je teplejšie počasie a sneh na svahu už tak nedrží. Vznikajú veľké hrby, tak musíme byť viac opatrní. Po lyžovačke si oddýchnem v izbe, pretože nohy dostávajú zabrať a aj lyžiarky ma tlačia. Inak je všetko v pohode a páči sa mi tu.

  • Jakub Belica (mechanik strojov a zariadení): Lyžujem asi od troch alebo štyroch rokov. Už od začiatku som bol zaradený medzi lyžiarov. Lyžuje sa mi parádne, najmä v prvý deň boli skvelé podmienky. Bolo primrznuté a od utorka sa začal sneh topiť. Ale celkovo je všetko v pohode a kurz hodnotím pozitívne. Našťastie, nikomu sa ani nič nestalo, tak môžeme byť spokojní.

  • Martin Zlevský (mechanik mechatronik): Lyžujem už asi osem rokov. Celý kurz hodnotím kladne, ide o príjemný pobyt na horách. Prišlo veľa škôl, a tak je aj dosť ľudí. Podmienky sú však fajn, v stredu sme mali pekné slnečné počasie. Sneh bol ale horší, čiže sa to strieda.

 

  • Samuel Bubelíny (mechanik elektrotechnik): Lyžovať som začal asi pred dvoma alebo tromi rokmi, lenže bola korona, takže celkovo možno jeden rok. Prvé dni bolo zlé počasie a dosť fúkalo. Od stredy je parádny sneh, dobré podmienky, len trošku viac ľudí, ale každému prajem, nech si dobre zalyžuje. Na Táľoch je všetko parádne. Lyžiarsky kurz si užívam, je tu perfektný vlek, super ľudia, o stredisko sa dobre starajú. Po lyžovačke si väčšinou oddýchneme, máme okolo seba skvelých ľudí, čo sú s nami, učiteľov, ktorí nás dobre vedú, takže hodnotím to pozitívne.
  • Michal Turis (mechanik mechatronik): Lyžujem asi od ôsmich alebo deviatich rokov. Podmienky sú rôzne. Ráno je svah zamrznutý, postupne sa mení na kašu. Všetko je ale v poriadku a celý lyžiarsky kurz hodnotím pozitívne.