Železiari na európskom šampionáte v Osrblí

Legenda slovenského biatlonu Anastasia Kuzminová s Máriou Remeňovou. Foto: I. Stančík

Na otvorených Majstrovstvách Európy v biatlone sa v slovenskej reprezentácii predstavila aj trojica pretekárov Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

Ako prvý z podbrezovských biatlonistov štartoval Sebastián Ilavský. Vo vytrvalostných pretekoch si pripísal 99. priečku a o dva dni nato pridal aj 92. miesto z rýchlostných pretekov. Sebastián je vekom stále junior a boli to pre neho predovšetkým cenné skúsenosti do ďalšej kariéry.

Oveľa skúsenejšie sú sestry Remeňové, ktoré nás taktiež v Osrblí reprezentovali. Vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov, kde Slovensko získalo bronzovú medailu vďaka Eme Kapustovej, zaznamenala Zuzana 51. a Mária 76. miesto. Hoci bežeckými časmi obidve zaostali za Emou len minimálne, o lepšie umiestnenia ich pripravila nevydarená streľba. Zuzana netrafila päť a Mária sedem terčov.

Chuť si chceli naše dvojičky napraviť v šprinte, z ktorého prvých 60 biatlonistiek postupovalo do stíhacích pretekov. Mária skončila 50. a zabezpečila si tak účasť v stíhačke, Zuzanu v cieli klasifikovali na 83. mieste. Na štart rýchlostných pretekov sa postavila aj legenda slovenského biatlonu Anastasia Kuzminová, ktorá finišovala 59. a tesne postúpila do stíhačky. V nej M. Remeňová zopakovala 50. pozíciu, Nasťa sa posunula na 39. miesto.

Na záver šampionátu boli na programe ešte štafety. Ako prvá odštartovala veľká miešaná štafeta, ktorú tvorili dvaja muži a dve ženy. Štvorica Tomáš Sklenárik, Damián Cesnek, Anastasia Kuzminová a Mária Remeňová sa postupne zo 14. priečky prepracovala až na šiestu, keď výborne na svojom úseku zabrala A. Kuzminová. Finišmanka slovenskej štafety bola naša M. Remeňová. Tá po páde na trati a nevydarenej prvej streľbe v ľahu, kde minula všetky rezervné náboje a musela ísť do dvoch trestných kôl, v závere ešte zabojovala a udržala slovenskú štafetu na konci prvej desiatky. Majstrovstvá Európy uzatvorila single miešaná štafeta, kde podbrezovská pretekárka Z. Remeňová štartovala spolu s Matejom Kazárom, bratom nášho trénera Petra Kazára. V cieli im patrila 14. pozícia.