Ocenenie reštaurátorov oslávili pri spoločnom stretnutí

Spoločné stretnutie prebiehalo v uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Foto: M. Gončár

Už sú to takmer dva roky, čo bol pôvodný stredoveký oltár Očisťovania Panny Márie (Spev Simeona) zreštaurovaný a vrátený na pôvodné miesto – na hrad Ľupča. Za jeho obnovou stáli majstri Dušan Hagara a Jozef Dorica. Úspešne realizovaný projekt si všimla aj slovenská Komora reštaurátorov. Dvojicu odborníkov vyzdvihla a venovala im prestížnu Cenu profesora Karla Veselého za rok 2023.

Pri tejto príležitosti sa ocenení reštaurátori, zástupcovia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, starosta obce Slovenská Ľupča, kastelán hradu Ľupča a ďalší partneri zišli na neformálnom stretnutí, aby v priateľskej atmosfére oslávili tento úspech.

„Reštaurátorom patrí gratulácia za ocenenie a poďakovanie za spoluprácu, do ktorej sme ich prizvali pri spoločnom projekte Stredoslovenského múzea a hradu Ľupča. Podarilo sa nám vrátiť na pôvodné miesto unikátny artefakt, akým oltár bezpochyby je,“ povedal Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Pripomenul, že pred obnovou bol pôvodný oltár v depozitoch práve tejto inštitúcie.

Zvýšil návštevnosť

Riaditeľ múzea priznal, že na začiatku bola potrebná odvaha, pretože išlo o veľmi náročný projekt, ale aj za pomoci Fondu na podporu umenia a všetkých partnerov, vrátane Železiarní Podbrezová, sa podarilo obnovu úspešne realizovať. Naša akciová spoločnosť sa podieľala najmä na prvotnom reštaurátorskom výskume, od ktorého sa mohli majstri odraziť do ďalšej práce.

„Výsledkom úsilia bola krásna oslava, keď sme oltár slávnostne odhalili. Dnes zhodnocuje priestory a teší všetkých hostí, ktorí na hrad zavítajú. Mimoriadne pozitívne vnímam skutočnosť, že aj vďaka obnovenému oltáru stúpla návštevnosť hradu. A o to všetkým ide – potešiť návštevníkov a ponúknuť im zasa niečo nové, aby kultúrne pamiatky, v tomto prípade hrad Ľupča, vyhľadávali,“ pokračoval M. Pecník.

Spolupráca bude pokračovať

Riaditeľ Stredoslovenského múzea vyzdvihol i dlhodobú spoluprácu s vedením Železiarní Podbrezová. Pripomenul, že múzeum má viaceré zbierkové predmety uložené práve na hrade Ľupča, ktorého majiteľom sú podbrezovské železiarne.

„Pri obnove oltára sme úzko spolupracovali a budeme aj pri ďalších projektoch. Hrad Ľupča a Železiarne Podbrezová vnímam ako prirodzených partnerov. Ja ako človek pohybujúci sa nielen vo verejnej sfére, ale i v komunálnej a čiastočne aj obchodnej musím vysoko oceniť, že Železiarne Podbrezová zohrávajú prístupom k hradu veľmi významnú spoločenskú úlohu, za čo patrí ich vedeniu obdiv a poďakovanie,“ uzavrel riaditeľ múzea.