Začal sa nový ročník Fortuna ligy

Káder mužov Fortuna ligy FK ŽP
Káder mužov Fortuna ligy FK ŽP v sezóne 2017/18: horný rad zľava:František Kunzo – vedúci družstva, Adrián Kačerík, Matúš Turňa, Matúš Mikuš, Viktor Jedinák, Adam Lipčák, Lazar Djordjević, Ján Krivák, Tomáš Gerát, Lukáš Migaľa, Martin Válovčan, Miroslav Viazanko, Dávid Leško, Miroslav Košík – lekár. Stredný rad zľava: Pavel Purdek – fyzioterapeut, Ľuboš Kupčík, Kamil Kuzma, Andrej Rendla, Jaroslav Kostelný, Samuel Vavrúš, Martin Kuciak, Patrik Lukáč, Adrián Kopičár, Endy Opoku Bernadina, Daniel Magda, Ernest Caban – lekár, Jozef Chovanec – masér. Dolný rad zľava: Michal Budovec – športový manažér, Štefan Pintér – riaditeľ FK a ŠK ŽP, Július Kriváň – prezident, Peter Boroš – tréner brankárov, Ján Gajdošík – asistent trénera, Karol Praženica – tréner, Andrej Caban – kondičný tréner, Marian Kurčík – viceprezident , Vladimír Soták, ml. – viceprezident, Vratislav Greško – viceprezident. Foto: A. Nociarová

Po krátkej letnej príprave, v ktorej A mužstvo odohralo šesť prípravných zápasov s pozitívnou bilanciou – tri  výhry, dve remízy a jedna prehra, sa pre Podbrezovú 22. júla začala už tretia sezóna medzi futbalovou elitou na Slovensku. Tohtoročnou novinkou je zmena hracieho modelu najvyššej súťaže, ktorú schválili členovia výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu už v marci. Fortuna liga bude mať opäť 12 účastníkov, no mužstvá najskôr odohrajú 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým,  raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné skupiny. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým,  doma i vonku, čo znamená desať zápasov. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby.

Nový model zahŕňa aj divácky atraktívne baráže. Posledný klub v konečnej tabuľke z najvyššej slovenskej súťaže automaticky zostúpi, mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v dvojzápasovej baráži (doma, vonku) s druhým tímom II. ligy. Podmienkou je, že tento druholigista musí splniť všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži.

Čo sa týka miesteniek do európskych pohárových súťaží  platí pravidlo, že ak pohárovú súťaž Slovnaft Cup vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky, bude sa hrať aj baráž o poslednú miestenku do predkola Európskej ligy UEFA. V semifinále tejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym v tabuľke a víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas, vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke. Vďaka tejto baráži sa bude aj v spodnej časti nadstavby bojovať nielen o záchranu, ale aj o možný štart v európskych súťažiach.

Rozpis zápasov Fortuna ligy – jeseň 2017/18

 

Kolo Dátum Čas Zápas
1. 22. júl 20.30 FC DAC Dunajská Streda –  FK ŽP
2. 28. júl 18.30 FK ŽP – FC Spartak Trnava
3. 5. august 19.00 FK ŽP – MFK Zemplín Michalovce
4. 12.august 19.00 AS Trenčín – FK ŽP
5. 19. august 19.00 FK ŽP – MFK Ružomberok
6. 27.august 18.00 ŠK Slovan Bratislava – FK ŽP
7. 9. september 19.00 FK ŽP – MŠK Žilina
8. 16. september 19.00 FC Nitra – FK ŽP
9. 19. september 19.00 FK ŽP – 1. FC Tatran Prešov
10. 23. september 19.00 FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FK ŽP
11. 30. september 19.00 FK ŽP – FK Senica
12. 14. október 17.00 FK ŽP – FC DAC Dunajská Streda
13. 21. október 17.00 FC Spartak Trnava – FK ŽP
14. 28. október 17.00 MFK Zemplín Michalovce – FK ŽP
15. 4. november 17.00 FK ŽP – AS Trenčín
16. 18. november 14.00 MFK Ružomberok – FK ŽP
17. 25. november 14.00 FK ŽP – ŠK Slovan Bratislava
18. 2. december 14.00 MŠK Žilina – FK ŽP
19. 9. december 14.00 FK ŽP – FC Nitra

 

Zloženie kádra FK ŽP

Tréner: Karol Praženica

Asistent trénera: Ján Gajdošík

 

brankári

Martin Kuciak, Patrik Lukáč, Samuel Vavrúš
obrancovia

Matúš Turňa, Jaroslav Kostelný, Lukáš Migaľa, Ľuboš Kupčík, Daniel Magda, Lazar Djordjevič, Ján Krivák
stredopoliari

Miroslav Viazanko, Adam Lipčák, Michal Breznaník, Tomáš Gerát, Kamil Kuzma, Dávid Leško, Martin Válovčan, Adrián Kopičár, Adrián Kačerík
útočníci

Matúš Mikuš, Viktor Jedinák, Endy Opoku Bernardina, Andrej Rendla

Príchody: Tomáš Gerát (MFK Ružomberok, prestup), Dávid Leško (1. FC Tatran Prešov, prestup), Martin Válovčan (FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble, prestup), Adrián Kopičár (FK Senica, prestup), Adrián Kačerík (z juniorky), Samuel Vavrúš, Viktor Jedinák (obaja z dorastu).

Odchody: Matej Kochan (MFK Ružomberok, prestup), Pablo Podio (FC Fastav Zlín, prestup), Patrik Vajda (FC ETO Györ, prestup), Róbert Polievka (ukončenie hosťovania z FC DAC 1904 Dunajská Streda), Dejan Peševski, Luka Pejovič (obaja si hľadajú klub.