V Podbrezovej aktívne funguje päť športových oddielov

 

Nastúpili ste na pozíciu riaditeľa spoločností FK a ŠK Železiarne Podbrezová len nedávno. Mohli by ste sa nám na úvod predstaviť a priblížiť, čo je vašou prioritou?

Ing. Ivan Trajteľ– Nastúpil som na túto pozíciu 10. októbra 2018 a prišiel som skôr z výrobnej sféry. K športu mám určite blízko, ale organizovanie a riadenie športu je pre mňa novinkou. Prvé, čo som zistil bolo, že FK a ŠK Železiarne Podbrezová sú spoločnosti v rámci skupiny s najhoršími výsledkami, čo sa týka ekonomiky a nákladov. Pozícia mi bola ponúknutá s tým, aby som sa pokúsil zlepšiť tieto výsledky v riadení oboch spoločností.

V súčasnosti máme v Podbrezovej päť športov. Jedna vec je ekonomika a ďalšia čo najlepšia reprezentácia a výsledky, aby sme robili čo najlepšiu reklamu pre ŽP a.s. Budeme sa snažiť vytvoriť podmienky pre mládež aj dospelých v jednotlivých oddieloch a výsledky sa snáď postupne dostavia.

Okrem futbalistov, ktorí majú vlastný futbalový klub, patria do športového klubu ešte kolkári, biatlonisti, cyklisti a lyžiari. Mohli by ste nám v krátkosti zhodnotiť výsledky jednotlivých oddielov ŠK Železiarne Podbrezová v roku 2018?

– Keď si zoberieme kolkársky oddiel, tak výsledky hovoria za všetko. Kolkári patria k absolútnej špičke nielen doma, ale aj vo svete. Cyklistom už skončila sezóna a myslím, že bola celkom úspešná. Síce nemáme dospelých, no v mládežníckych kategóriách sme dosiahli celkom pekné úspechy. Zaujímavé výsledky sme mali hlavne v cyklokrose po jesennej časti. Teraz už pomaly začína príprava na ďalšiu sezónu. Čo sa týka lyžiarov, tak lyžiarsky oddiel je skôr o mládeži. Je tam len jeden junior, ostatní sú žiaci, ktorí absolvujú klasické preteky na Slovensku, ako je napríklad Slovenský pohár, prípadne nejaké preteky na vyššej úrovni. Výsledky sú tiež zaujímavé, hoci nemáme nejakého top lyžiara, ale na tej úrovni, na akej to robíme, tak sa určite môžeme pochváliť výsledkami. Potom máme ešte bežecké lyžovanie, respektíve biatlon. Biatlon je postavený skôr na pretekároch, ktorí sú zároveň našimi študentmi v Lopeji. Sú to opäť skôr mládežnícke a juniorské kategórie. Budúci rok máme na začiatku januára MS juniorov v Osrblí a mali by sme tam mať aj našich reprezentantov. Uvidíme, aké výsledky nám prinesú.

Okrem týchto športových oddielov funguje ešte kúpalisko. To otvárame cez letnú sezónu a je určené pre verejnosť, samozrejme pre zamestnancov ŽP a.s. a pre deti v prázdninovom období. Takisto spravujeme ešte športovú halu s fitnescentrom na Štiavničke, ktorá funguje celoročne. Hala je určená pre amatérov aj výkonnostných športovcov.

V športe je Podbrezová známa hlavne vďaka kolkom a futbalu. Kolkárom sa tradične darí, futbalistom už menej. Po sérii prehratých zápasov dokonca došlo k zmene na poste hlavného trénera. Ako vnímate túto hernú krízu a aké sú ciele a najbližšie kroky v FK Železiarne Podbrezová, keďže jeseň asi nedopadla celkom podľa predstáv?

– Začiatok sezóny v top tíme futbalistov bol sľubný, ale potom prišiel veľký útlm, čo dospelo až k výmene na trénerskom poste. Po jesennej časti sme nakoniec skončili na desiatom mieste. Herný prejav mužstva nie je ani podľa odborníkov zlý, len je nestabilný. Sú tam chyby, ktorých sa náš káder dopúšťa a tréneri nedokážu mužstvo nastaviť tak, aby tieto veľké chyby nerobilo. Na tomto chceme pracovať počas zimnej prestávky s tým, že prídu určite aj zmeny, nielen na trénerských postoch, ale aj v hráčskom kádri a základnej zostave. V januári už budeme vidieť, ako postavíme mužstvo a ako ďalej. Samozrejme, futbal nie je len o mužoch, máme aj mládežnícke kategórie a mužstvá, ktoré majú aj lepšie, aj horšie výsledky. Dôležité je, že dokážeme cez jednotlivé kategórie mládežníkov dostať hráčov až do nášho A-tímu, respektíve do B-tímu.

Čím žijete v týchto dňoch na prelome rokov 2018 a 2019?

– Určite je veľmi krátko do konca roku, čiže hlavne hodnotíme a robíme nejaké výhľady, aby naše spoločnosti po ekonomickej stránke podľa možností dopadli čo najlepšie. Pripravujeme plán, ktorý by sme chceli nastaviť čo najreálnejšie vzhľadom na skutočnosti. Vieme veľmi dobre, že šport v Podbrezovej je hlavne o sponzorstve ŽP a.s. V priebehu roka sú samozrejme aj ďalší sponzori, ale určite podstatne menší, ako ŽP a.s. V každom prípade budeme chcieť, aby sa plány pripravili čo najreálnejšie a podľa možností.