Letné brigády v železiarňach sú pre študentov lákavé

 

Kristína Giertlová objektívom I. Karhordovej
Kristína Giertlová objektívom I. Karhordovej

 

Juraj Stulrajter

 

Leto je pre študentov dobrou príležitosťou ako si privyrobiť. Na brigádach okrem zarobenia peňazí môžu získať aj cenné skúsenosti, ktoré neskôr využijú v ich budúcej profesii. O brigády v Železiarňach Podbrezová bol tradične záujem aj tento rok.
Šancu získať brigádu majú prednostne žiaci našich súkromných škôl a deti zamestnancov. Najväčší záujem o brigádnikov aj tento rok prejavili výrobné prevádzkarne, kde pracuje väčšina z nich. Celkove nastúpilo na brigádu v ŽP osemdesiatšesť mladých posíl, z toho päťdesiatjedna chlapcov a tridsaťpäť dievčat.
Brigádnikov sme sa opýtali, ako sa im páči na brigáde v ŽP, či pracovali v našom závode aj v predchádzajúcich rokoch a na čo využijú zarobené peniaze z brigády:

Barbora Bauerová, Tcú, evident
– Pre brigádu v ŽP som sa rozhodla už po druhýkrát, čo hodnotím pozitívne, pretože prvý rok sa mi tu páčilo a bola som spokojná so všetkým a tak je to aj tento rok. Pôsobím v archíve výkresov a skenovacom pracovisku ako evident, to znamená že skenujem výkresy a dávam ich do evidencie, plus nejaké iné roboty, o ktoré ma vedúca požiada. Na tomto pracovisku brigádujem druhý rok, takže som vedela čo ma tu čaká a s kým budem pracovať. Na pracovisku sa cítim veľmi dobre a to vďaka mojej vedúcej, ktorá je zhovievavá, kamarátska a veľmi ochotná, čo bol aj rozhodujúci faktor, pre ktorý som sa rozhodla ísť brigádovať znovu do ŽP. A taktiež preto, lebo mi tu pracuje aj ocino. Síce táto robota nemá veľa spoločného s tým, čo študujem, keďže študujem verejné zdravotníctvo v Trnave a tu robím úplne inú robotu, ale aspoň sa naučím pracovnej disciplíne a vyskúšam si taký ten život pracujúceho človeka. Peniaze, ktoré zarobím si odložím, ale určite nejakú časť miniem na dobrú dovolenku.

 

Samuel Halaj, Te, strojník energetických zariadení 
– V Jasení na brigáde som prvýkrát, predtým som síce už pracoval v ŽP, ale v inej prevádzkarni, konkrétne v doprave. V obidvoch prípadoch to hodnotím pozitívne, pretože vždy mi to niečo dalo a mal som možnosť naučiť sa niečo nové, hoci to priamo nesúvisí s mojou budúcou profesiou. V septembri plánujem ísť ešte pred školou na dovolenku, takže zarobené peniaze určite využijem tam.

 

 

Gabriela Turňová, Tcú, výdajňa hutníckeho materiálu
– Brigáda sa mi páči, moja pozícia nie je veľmi náročná, som v uzatvorenom a trochu čistejšom priestore, ako je v hale. Nie som tu prvýkrát, ako študentka Súkromného gymnázia ŽP som mala možnosť pracovať vo fabrike na rovnakej pozícii. O rok na to som tiež nastúpila, ale skončila som skôr, pretože sa mi naskytla možnosť brigádovať v zahraničí. Zárobok využijem na pokračovanie v štúdiu na vysokej škole – Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, odbor krajinné inžinierstvo, na cestovanie a určite si spravím radosť a kúpim si niečo pre seba.

 

Patrik Leško, Vt, kontrolný robotník na rošte 
– S brigádou v ŽP som spokojný, nakoľko je to pre mňa asi najvhodnejšia letná brigáda v mojom okolí. Som tu už tretíkrát, konkrétne v prevádzkarni ťaháreň rúr, kde som si už vyskúšal dve rôzne pozície. Ako študent vysokej školy peniaze z brigády používam počas celého roka na všetky potrebné veci okolo školy – ubytovanie, strava a iné platby.

 

Juraj Štulrajter, Vt, kontrolný robotník na rošte
– Na brigáde v ŽP sa mi veľmi páči. Som tu už druhý rok a stále poznávam nové zaujímavé veci. Tento rok som ako brigádnik spoznal aj nový závod, kde som sa naučil veľa ďalších vecí o výrobe. Zarobené peniaze využívam počas roka hlavne na cestovanie do školy a taký ten študentský život. Ale samozrejme nemôže chýbať na konci leta aj dovolenka. Moja profesia bola v oceliarni panvár šupátkar a v novom závode v ťahárni rúr kontrolný robotník na rošte.

 

Kristína Kirdajová, Vvr, kontrolný robotník na rošte
– Brigádu v Železiarňach Podbrezová som si vybrala z dôvodu mnohých odporúčaní rodiny a kamarátok. Hneď v prvý deň som vedela, že som spravila správne rozhodnutie. Ako brigádnik som sa dostala na pozíciu kontrolného robotníka na rošte a brúsiča na linke kotlových rúr. Zamestnanci a pán predák boli ku mne milí a vždy ochotní mi pomôcť vo všetkých smeroch. Keďže som v Železiarňach Podbrezová nikdy nepracovala, o to viac som si vážila, že som sa dostala do tak milého a ochotného kolektívu zamestnancov. Najväčšou motiváciou však boli peniaze. Keď prišiel deň prvej výplaty a dostala som svoju prvú výplatnú pásku, bála som sa ju otvoriť. No po otvorení som bola veľmi milo prekvapená. Zarobené peniažky použijem na vycestovanie za prácou do Holandska.

 

Michal Komora, Te, strojník energetických zariadení

– Brigáda v ŽP sa mi páči. Ako brigádnik som bol zaradený do prevádzkarne energetika, konkrétne pracujem v hydrocentrále Jasenie. Na tomto mieste pracujem už tretí rok. Výhodou brigády v ŽP je, že si tu študenti môžu zarobiť pekné peniaze. Keďže nasledujúci školský rok nastupujem ako prvák na vysokú školu, tak peniaze sa mi určite zídu.

 

 

Kristína Giertlová, Gork, kontrolný robotník na defectomate
– Práca v ŽP sa mi páči, aj keď to nie je jednoduchá práca, pretože pracujem na štyri zmeny. Je to veľmi dobrá skúsenosť a je dobré vedieť pracovať aj v iných zamestnaniach ako v tom, čo človek vyštuduje. V ŽP brigádujem už tretie leto. Prvýkrát som pracovala v odbore linka kotlových rúr v prevádzkarni valcovňa rúr. Minulý rok som pracovala v ťahárni rúr 1 v odbore Gork. A tento rok takisto v odbore Gork, ale v ťahárni rúr 2. Musím povedať, že asi tento rok a minulý sa mi pracovalo najlepšie, mala som aj výborný kolektív kolegov a ani práca nie je taká náročná ako vo valcovni, predsa len tam sú rúry oveľa väčšie a ťažšie. Mojou náplňou práce je púšťať rúry do stroja, ktorý sa nazýva defectomat a ten kontroluje rúry a triedi ich na dobré a zlé. Zarobené peniaze využijem tak ako väčšina mladých ľudí, ale už je to iné ako prvý rok. Teraz si peniaze aj pošetrím, ale aj si niečo doprajem. Každý rok mi peniažky vydržia a neminiem ich hneď dva týždne po výplate.