O letné brigády je u nás veľký záujem

 

Leto nie je len časom prázdnin a oddychu, ale aj príležitosťou, ako si študenti môžu vylepšiť svoju finančnú situáciu. Železiarne Podbrezová takúto možnosť ponúkajú každoročne a o brigády vo fabrike je stále veľký záujem.

Nasvedčuje tomu aj fakt, že tento rok u nás pracuje stopäť brigádnikov, z toho je šesťdesiatsedem chlapcov a tridsaťosem dievčat. Šancu dostávajú prednostne žiaci našich súkromných škôl a deti zamestnancov, ktorí spĺňajú vekovú hranicu osemnásť rokov. Najväčší záujem o brigádnikov, ako tradične, prejavili výrobné prevádzkarne, kde pracuje drvivá väčšina z nich.

Niektorí sa sem vracajú pravidelne každé leto, ale nájdu sa aj takí, ktorí sú tu prvýkrát. Majú možnosť pracovať mesiac či dva, no tí, ktorí „doskúškovali“ skôr, nastúpili už v júni. Záujem čoraz viac prejavujú aj študenti vysokých škôl technického zamerania, ktorí do železiarní, okrem zárobku, prídu kvôli skúsenostiam.

Všetci naši brigádnici pracujú na základe pracovnej zmluvy a nie „brigádnickej dohody. To znamená, že majú rovnaké práva, ale aj povinnosti, ako stáli zamestnanci.

 

Ako si zvykali na pracovnú disciplínu, nočné zmeny a čo urobia so zárobkom, sme sa opýtali priamo brigádnikov:

 

 Bc. Martin ROSIAR, panvár šupátkar

-V železiarňach som na brigáde tretí rok. Začal som, keď som nastúpil na vysokú školu. Študujem na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity, kde som tento rok ukončil bakalárske a teraz začnem inžinierske štúdium. Keď som tu nastúpil, prvý rok som bol na „konti“ v oceliarni a druhý rok som absolvoval brigádu v pretlačovni. Teraz som opäť v starom závode, v keramike. Ak by som to mal zhodnotiť, tak najviac sa mi páčilo na „konti“, bola tam dobrá partia, všetci sme si sadli. Tým samozrejme nehovorím, že ostatné roky boli zlé. Ľudia sú tu veľmi milí, ochotní pomôcť, aj vysvetliť. Na keramike pomáham pri výmene platničiek, výlevky, keď sa čistí kotol a upratujem. Samozrejme, že veľa vecí robiť nemôžem, pretože ešte nie som spôsobilý, ale aspoň sa pozerám a priučím sa. Dáva mi to hlavne prax do štúdia. Myslím si, že mám aj výhodu oproti ostatným spolužiakom, pretože vidím tú teóriu v praxi a viem si lepšie predstaviť výrobný proces, keď vidím, čo zahŕňa. Po škole si viem svoju budúcnosť predstaviť aj tu, v železiarňach, keďže budem strojársky inžinier. Láka ma však aj automobilový priemysel. Zatiaľ čo som mal výplatu, tak som ju celú minul na auto, ale z ďalšej výplaty si odložím aj na dovolenku. Preferujem skôr hory a Slovensko pred zahraničím a morom. Čo sa týka zmien, tak zo začiatku som si zvykal ťažko, najmä na tie nočné, ale teraz to už beriem v pohode.

 

Eva DEKRÉTOVÁ, manipulačný robotník

-V železiarňach brigádujem už tretí rok, čo značí, že sa mi tu páči. Robím iba na jednu zmenu, som v zásobovaní. Väčšinou robíme pomocné práce – maľujeme sklady, upratujeme…, ale vyskúšali sme si aj prácu v kancelárii. Napríklad nahadzujeme karty skladových materiálových zásob. Študujem na Univerzite Mateja Bela a hoci je moje budúce zameranie, učiteľstvo, nie až tak príbuzné s tým čo robím tu, naučím sa minimálne pracovnej disciplíne. Každá skúsenosť s prácou je dobrá a človeka niekam posunie. Som tu dva mesiace a už aj viem, čo urobím so zárobkom. Pôjdem na dovolenku a samozrejme si aj niečo odložím.

 

Zuzana SZCZEPANIAKOVÁ, galvanizér

-Toto je moja prvá brigáda vôbec. Keď som si hľadala niečo na leto, tak veľkú úlohu zohralo, že to mám blízko a pracuje mi tu aj mamina. Páči sa mi tu, aj keď som si zo začiatku ťažko zvykala, najmä na tie nočné. No už som tu druhý mesiac, takže som si viac-menej zvykla. Obsluhujem konzervačnú linku. Okrem iného, tak laicky povedané, utieram rúrky od oleja a pomáham, s čím treba. Peniaze sa mi určite zídu, uvažujem o dovolenke pri mori, ale ešte neviem kde. Ten čas mám ohraničený, pretože som študentkou gymnázia. Ale určite si chcem splniť taký môj sen, a to je tandemový zoskok, na to pôjde určite časť mojej výplaty.

 

zľava Veronika Ološtiaková a Eva Dekrétová

Veronika OLOŠTIAKOVÁ, manipulačný robotník

-V železiarňach mi pracujú rodičia, takže to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla tu brigádovať. Som tu druhý rok a tentokrát len na mesiac, od augusta. V júli som ešte oddychovala po semestri a skúškovom a už som stihla aj dovolenku. Študujem na Technickej univerzite vo Zvolene, odbor ekonomika manažment, takže čo sa týka skladového hospodárstva, určite sa niečo priučím. Ešte som nerozmýšľala, čo so zarobenými peniazmi, no určite si niečo pekné kúpim.

 

Boris NÁTHER, manipulačný robotník

-Som tu prvýkrát a veľmi sa mi tu páči. Stále niečo robíme, takže aj čas v robote mi ide rýchlo. Jedlo v kantíne mi chutí, takže je všetko v poriadku. Tento rok som zmaturoval a od septembra mi začína vysokoškolský život. Rozhodol som sa pre Technickú univerzitu v Košiciach, konkrétne odbor počítačové siete, takže do budúcna by sa mi hodila prax alebo brigáda v ŽP Informatika. S priateľkou chceme ísť na dovolenku a niečo musím vrátiť aj rodičom, čo mi požičali. Moje plány s výplatou sú jasné.

 

 

 

Tomáš PODHOREC, riadič optimalizácie

-Toto je už moje štvrté pracovné leto vo fabrike. Mám to blízko domu a páči sa mi tu, pretože tu poznám aj ľudí a už aj prácu. Začal som tu brigádovať už počas strednej školy a teraz študujem na Leteckej fakulte v Košiciach, konkrétne riadenie letovej dopravy. Okrem zarobenia peňazí, si tu rozšírim aj svoje poznatky a získam nové skúsenosti, ktoré do budúcnosti niekde využijem, či už v letectve, alebo mimo neho. Štúdium je dosť nákladné, takže môj zárobok bude smerovať určite tam. Po škole by som chcel pracovať v letectve a získať nejaké skúsenosti aj v zahraničí.