Nemocnica s poliklinikou Brezno, n.o. (NsP), pokračuje v skvalitňovaní služieb a zvyšovaní úrovne zdravotnej starostlivosti. Chce byť bližšie k pacientom a vytvárať im čo najlepšie prostredie. Aby sa tak mohlo udiať, je potrebné nielen modernizovať a nakupovať nové prístroje, ale zabezpečiť aj rýchlosť poskytnutia urgentnej prvej pomoci.
Keď ide o ľudský život, rozhodujú sekundy. Na jednej strane je človek, ktorý potrebuje okamžitú pomoc, na strane druhej záchranári. Tí sa snažia k pacientovi dostať čo najrýchlejšie.
Vedenie nemocnice sa preto rozhodlo pre nákup dvoch sanitných vozidiel. Majú zvýšiť rýchlosť neodkladnej prvej pomoci a zlepšiť prístupnosť mobilnej záchrannej jednotky. Slávnostné odovzdávanie vozidiel sa uskutočnilo začiatkom októbra v areáli NsP. Sanitky budú slúžiť staniciam Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bystrá a Muránska Huta. Vozidlá sú moderné a majú bohatú výbavu. Prevzali ich Bc. Michal Záturecký za stanicu Bystrá a Bc. Radovan Hajdúk za ZZS Muránska Huta z rúk riaditeľa nemocnice Ing. Jaroslava Mačejovského. Prítomní boli aj JUDr. Karol Vojtko, zástupca riaditeľa a MUDr. Martin Dobrík, primár záchrannej zdravotnej služby.
„Vybrali sme špecifické vozidlá s karosériou kompaktných tvarov, pohonom 4×4 a zvýšeným podvozkom prispôsobeným na nespevnené cesty. Záchranári sa s touto technikou dostanú bližšie k pacientovi aj v horskom prostredí a v úzkych dedinských uličkách. Samozrejmosťou je vybavenie vozidiel zabudovanými dezinfekčnými zariadeniami schopnými čistiť priestor ambulancie aj počas jazdy s pacientom. Obe vozidlá boli zakúpené z vlastných prostriedkov nemocnice ako súčasť obnovy vozového parku ZZS,“ informoval Bc. Tomáš Mydlo, MBA, hlavný zdravotnícky záchranár na oficiálnom webe breznianskej nemocnice.
Chcú byť lídrom
NsP prevádzkuje v súčasnosti šesť staníc záchrannej zdravotnej služby – Rýchla lekárska pomoc Brezno, Rýchla záchranná pomoc (RZP) typu „S“ Brezno, RZP Muránska Huta, Pohorelská Maša, Bystrá a Brusno. Každá stanica má štyri posádky. Celkovo pracuje v ZZS 75 zamestnancov, vrátane lekárov. Nemocnica má aj dopravnú zdravotnú službu v NsP Brezno, kde je ešte šesť sanitných vozidiel. Tu pracuje ďalších pätnásť ľudí.
„Nie je tajomstvom, že máme ambíciu rásť a patriť medzi lídrov v kvalite poskytovanej urgentnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ pokračoval T. Mydlo, pričom dodal, že snahou nemocnice bude nákup ďalších šiestich vozidiel z fondov Európskej únie. Lebo len rýchlym zásahom dokáže posádka zachraňovať ľudské životy a byť na mieste nešťastia čo najrýchlejšie.
„Kvalitu fungovania záchrannej zdravotnej služby sme postavili na štyri základné piliere, ktoré by mali pacientovi priniesť výrazné zlepšenie komfortu a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Prvým z nich je kvalitný, vzdelaný zdravotnícky záchranár, a preto počas celého roka prebieha vzdelávanie našich záchranárov nielen formou prednášok, ale aj praktických cvičení a overovaní ich vedomostí. Druhým je materiálno-technické vybavenie, ako sú nové sanitné vozidlá, zdravotnícke vybavenie či investície do staníc záchrannej zdravotnej služby. Tretím pilierom je bezpečnosť záchranárov, kde investujeme do ochrany zdravia pri práci, dezinfekcie a dekontaminácie sanitných vozidiel a súvisiacich zariadení. Štvrtým je finančné ohodnotenie záchranárov a je naším cieľom adekvátne ohodnotenie každého vzdelaného a zručného člena posádky ZZS,“ dodal Mydlo pre mestský web.
Nemocnica v Brezne tak dokazuje, že aj v čase silnejúcich debát na jej zrušenie je jej postavenie v regióne Horehronia veľmi dôležité. Zrušením tohto zdravotníckeho zariadenia by utrpeli predovšetkým ľudia, pacienti nemocnice, ktorí by lekársku pomoc museli hľadať v okolitých mestách. A proti tomuto návrhu tvrdo bojuje aj vedenie Železiarní Podbrezová.