Návšteva hradu v Slovenskej Ľupči

 

V letný augustový deň sme si spestrili dopoludnie návštevou neďalekého hradu. Klientov zo Špecializovaného zariadenia Kotva v Brezne už dávno zaujal krásny výhľad po ceste do Banskej Bystrice na vysvietený, nad Slovenskou Ľupčou sa týčiaci, hrad Ľupča. Návštevou hradu si splnili svoj sen. Niekedy aj krátke výlety naplnia naše očakávania.

Príjemnú prehliadku sme mali spojenú s krásnym slnečným počasím, ktoré znásobilo dojmy z prehliadky. Klienti boli milo prekvapení z pekne renovovaného hradu. Zaujal ich krásny výhľad z Gizelinej izby, kde bolo vidno skoro až do Banskej Bystrice. Zaujala ich hlboká hradná studňa, ale aj krásny zachovalý strop v hradnej kaplnke, ktorý bol údajne natieraný býčou krvou a tak sa zachoval v čo najväčšej kráse. Páčila sa im aj miestnosť, ktorá slúži na svadobné účely, ale aj nádvorie, chodby a aj najstaršia, 750 ročná a stále kvitnúca, „Korvínovská lipa“.

Expozícia nás milo očarila a zaujala. Touto cestou chceme poďakovať, že sme hrad mohli navštíviť, za pútavý výklad o histórii hradu a obohatený o povesti, ktoré o hrade kolujú.

 

Klienti zo Špecializovaného zariadenia Kotva na hrade Ľupča
Klienti zo Špecializovaného zariadenia Kotva na hrade Ľupča

 

Klienti zo Špecializovaného zariadenia Kotva v Brezne mali z výletu dobrý pocit a boli plní dojmov, o ktoré sa podelili s ostatnými kamarátmi, ktorí sa, žiaľ, nemohli pre svoj ťažký zdravotný stav výletu zúčastniť.