Kozmetika je súčasťou nášho života už od nepamäti. Hoci si mnohí myslia, že je to výdobytok modernej doby, opak je pravdou. Celý rad kozmetických výrobkov mali ľudia už v stredoveku. Od tej dnešnej sa líšila v tom, že ingredencie v nej boli čisto prírodné. Aj napriek tomu, že čoraz viac ide do popredia prírodná kozmetika, uškodiť nám môže rovnako, ako chemické zložky v bežnej kozmetike.
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko kozmetiky ročne spotrebujete? Podľa štatistiky, bežný človek minie v priemere dva kilogramy kozmetických produktov. Prekvapením nebude, že v rebríčku vedú ženy, no ani muži nezaostávajú. Sprchový gél, šampón, zubná pasta, krém, mydlo na umývanie rúk, deodorant či parfém. Kozmetiku používame deň čo deň a pravdou je, že je v našom živote nevyhnutná. Čistá voda nie je schopná zbaviť pokožku či vlasy všetkého, čo sa na nich denne usadí.
Čo nám škodí
Najčastejšie sú to hliník, ktorý sa napríklad nachádza v očných tieňoch, sulfáty a parabény v šampónoch a sprchových géloch, olovo v rúžoch, konzervanty v krémoch, umelé sladidlá v zubných pastách a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Na prvý pohľad to môže znieť hrozivo, no tieto látky sami o sebe nie sú až tak škodlivé. Ide o kombináciu ingrediencií v produktoch. Kozmetika vyrobená v Európskej únií je však prísne regulovaná a tak máte vysokú záruku, že sa v nej nenachádzajú vyslovene chemicky škodné látky. Môžu ale vyvolať alergickú reakciu. Veľký pozor si treba dávať na lacnú kozmetiku a hlavne kozmetiku dovezenú zo zahraničia. Hoci je Európska únia v tomto dôsledná a na trh prenikne niečo veľmi ťažko, stále sú problémom darčeky z tretích krajín. Výrobok EÚ musí mať jasne označené aké ingrediencie obsahuje. Darčeky z dovoleniek síce krásne voňajú, no na obale nie je uvedené zloženie alebo je uvedené v jazyku, ktorému nerozumiete. A práve krásne voňavá dekoračná kozmetika spôsobuje najväčšie problémy. Konkrétne ide o fixátory vôní, ktoré majú zaručiť dlhotrvajúcu vôňu. O vôňu sa stará pižmo. Prírodné pižmo je získavané z karaba pižmového, lacnejšia verzia je nahrádzaná xylénovým pižmom. Vôňa taká istá, len pokožka môže dostať alergickú reakciu. Najčastejšie to je svrbenie a začervenanie pokožky. Neprejaví sa to však hneď, ale až po sedemdesiatich ôsmich hodinách. Odporúča sa vymeniť kozmetiku za nejakú napríklad z lekárne a postihnuté miesto natierať hydrokortizónovou masťou. Ak by alergia pretrvávala, vyhľadajte lekára.
Keď príroda škodí
V dnešnej dobe čoraz viac ľudí preferuje biokozmetiku. Ak má daná značka certifikát, je všetko v poriadku. Problém môže nastať, ak kozmetiku vyrábajú iba zanietení nadšenci, síce s dobrou myšlienkou, ale častokrát s veľkou neznalosťou surovín. Môže ísť napríklad o kyselinu mliečnu, výťažky z bylín, soľ alebo lieh, ktoré poslúžia ako konzervačné látky na krátku dobu. Dlhodobo môžu zoxidovať a stať sa rovnako nebezpečnými ako chemikálie. Preto, ak sa rozhodnete vyrábať domácu kozmetiku, naštudujte si zloženie a účinky surovín a spotrebujte ju v čo najkratšom čase.