Kedy nám starostlivosť môže uškodiť

 

Kozmetika je súčasťou nášho života už od nepamäti. Hoci si mnohí myslia, že je to výdobytok modernej doby, opak je pravdou. Celý rad kozmetických výrobkov mali ľudia už v stredoveku. Od tej dnešnej sa líšila v tom, že ingredencie v nej boli čisto prírodné. Aj napriek tomu, že čoraz viac ide do popredia prírodná kozmetika, uškodiť nám môže rovnako, ako chemické zložky v bežnej kozmetike.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko kozmetiky ročne spotrebujete? Podľa štatistiky, bežný človek minie v priemere dva kilogramy kozmetických produktov. Prekvapením nebude, že v rebríčku vedú ženy, no ani muži nezaostávajú. Sprchový gél, šampón, zubná pasta, krém, mydlo na umývanie rúk, deodorant či parfém. Kozmetiku používame deň čo deň a pravdou je, že je v našom živote nevyhnutná. Čistá voda nie je schopná zbaviť pokožku či vlasy všetkého, čo sa na nich denne usadí.

Ilustračné foto

 

Čo nám škodí

Najčastejšie sú to hliník, ktorý sa napríklad nachádza v očných tieňoch, sulfáty a parabény v šampónoch a sprchových géloch, olovo v rúžoch, konzervanty v krémoch, umelé sladidlá v zubných pastách a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Na prvý pohľad to môže znieť hrozivo, no tieto látky sami o sebe nie sú až tak škodlivé. Ide o kombináciu ingrediencií v produktoch. Kozmetika vyrobená v Európskej únií je však prísne regulovaná a tak máte vysokú záruku, že sa v nej nenachádzajú vyslovene chemicky škodné látky. Môžu ale vyvolať alergickú reakciu. Veľký pozor si treba dávať na lacnú kozmetiku a hlavne kozmetiku dovezenú zo zahraničia. Hoci je Európska únia v tomto dôsledná a na trh prenikne niečo veľmi ťažko, stále sú problémom darčeky z tretích krajín. Výrobok EÚ musí mať jasne označené aké ingrediencie obsahuje. Darčeky z dovoleniek síce krásne voňajú, no na obale nie je uvedené zloženie alebo je uvedené v jazyku, ktorému nerozumiete. A práve krásne voňavá dekoračná kozmetika spôsobuje najväčšie problémy. Konkrétne ide o fixátory vôní, ktoré majú zaručiť dlhotrvajúcu vôňu. O vôňu sa stará pižmo. Prírodné pižmo je získavané z karaba pižmového, lacnejšia verzia je nahrádzaná xylénovým pižmom. Vôňa taká istá, len pokožka môže dostať alergickú reakciu. Najčastejšie to je svrbenie a začervenanie pokožky. Neprejaví sa to však hneď, ale až po sedemdesiatich ôsmich hodinách. Odporúča sa vymeniť kozmetiku za nejakú napríklad z lekárne a postihnuté miesto natierať hydrokortizónovou masťou. Ak by alergia pretrvávala, vyhľadajte lekára.

Keď príroda škodí

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí preferuje biokozmetiku. Ak má daná značka certifikát, je všetko v poriadku. Problém môže nastať, ak kozmetiku vyrábajú iba zanietení nadšenci, síce s dobrou myšlienkou, ale častokrát s veľkou neznalosťou surovín. Môže ísť napríklad o kyselinu mliečnu, výťažky z bylín, soľ alebo lieh, ktoré poslúžia ako konzervačné látky na krátku dobu. Dlhodobo môžu zoxidovať a stať sa rovnako nebezpečnými ako chemikálie. Preto, ak sa rozhodnete vyrábať domácu kozmetiku, naštudujte si zloženie a účinky surovín a spotrebujte ju v čo najkratšom čase.