S trénerom starších dorastencov Marekom Bažíkom

V budúcnosti chceme byť dominantnejší v držaní lopty

U 19 FK ŽPKvalitná práca s mládežou má v Podbrezovej tradíciu a aj samotná filozofia klubu sa z roka na rok prikláňa k uzavretému cyklu, v podobe hrajúcich odchovancov v mužskej najvyššej súťaži. Príchod Mareka Fabuľu na lavičku A mužstva mužov potvrdil tento fakt a v základnej zostave sa začali objavovať mladí hráči, ktorí vyšli zo štruktúr FK ŽP. V minulom ročníku kategórie U17 a U 19 svojimi umiestneniami vybojovali pre klub štatút Futbalovej akadémie a ďalšou čerešničkou bolo tohtosezónne jesenné tretie miesto starších dorastencov v prvej lige. Systematická práca s mládežou potvrdila správnosť investície a prináša svoje ovocie. Počas zimnej prestávky sa k úspechu svojich zverencov vrátil tréner Marek Bažík.

 

Minulú sezónu ste s kategóriu starších dorastencov splnili cieľ a konečné 12. miesto nakoniec stačilo pre zisk štatútu Futbalovej akadémie. Aké ciele ste mali pred začiatkom tohto súťažného ročníka?

-Prvoradý cieľ bol vytvoriť mužstvo z ročníkov narodenia 1999 a 2000. Veľké ciele sme si nedávali, ale prípravné zápasy s ťažkými súpermi vyzerali sľubne. Vzhľadom k minulosezónnemu umiestneniu sme do prvého zápasu šli s malou dušičkou. Výhra v Michalovciach chlapcov prekvapila a naštartovala do ďalších zápasov a hráči uverili, že na to majú. Od zápasu k zápasu sme zbierali pekné výsledky a nakoniec z toho bolo tretie miesto po jeseni.

S príchodom Mareka Fabuľu sa v klube posilnila prezentovaná filozofia klubu zapracovávať mladých odchovancov do seniorského mužstva. Ovplyvnilo to vašu prácu?

-Má to dve strany. V prvom rade chalanov veľmi potešilo, že dostanú viac priestoru už v mladom veku a aj samotná existencia B mužstva v druhej lige je ideálna možnosť pre mladých hráčov ako získať skúsenosti a plynulejšie sa tak priblížiť k lige. No na druhej strane sme v tíme pociťovali stratu troch – štyroch hráčov, ktorí ku koncu jesene už pravidelne trénovali s mužmi. Hoci sa nám trénovalo ťažšie, rešpektujeme to, veď preto sa futbal s mládežou robí, aby mali chlapci ciele a dostávali sa čo najvyššie.

Vráťme sa ešte k výsledkom starších dorastencov v jesennej časti. Skončili na peknom treťom mieste, no vyrovnané skóre (20:20) je na takéto vysoké umiestnenie netradičné.

-Od začiatku sme mužstvo budovali najmä na dobrej defenzíve. Vedeli sme, že máme rýchlych hráčov na krajoch ihriska, a tak sme postavili koncept kádra tak, aby vychádzal z defenzívy. Samozrejme, daňou za to bol nízky počet strelených gólov, no dokázali sme zbierať body aj s tesnými víťazstvami. V budúcnosti chceme popracovať práve na tom, aby sme boli dominantnejší „na lopte“, aby bolo tých strelených gólov viac.

Mnohí z hráčov vyšli zo štruktúr „mládežníckej liahne“ a tak ich môžete sledovať priebežne. Ako sa mladí hráči vyvíjajú?

-Z roka na rok rastie ich mentálna sila. Najzložitejší vek je medzi 16 a 17 ročnými, no pokiaľ sa k tomu aj tréneri postavia správne, tak výsledok je zaslúžený a tí hráči vám snahu vedia vrátiť dvojnásobne. Nechcem nič zakríknuť, no súčasný úspech hráčov je aj ich zásluha, keďže sa vedeli vzájomne potiahnuť, z kabíny vyžarovala dobrá vzájomná chémia a sila nebola na jednotlivcoch, ale v celku.

Čo by ste mladým hráčom FK ŽP odkázali?

-Je vynikajúce, že mladí hráči, ktorí to s futbalom myslia vážne, dostali príležitosť okúsiť mužskú súťaž. To je asi najväčšou motiváciou pre mladých futbalistov, že klub, ktorý do mládeže vkladá nádej a vidí pozitívnu spätnú väzbu, dáva príležitosť zahrať si v prvej lige.