Kolkári Podbrezovej patria dlhodobo k svetovej špičke

Prelom rokov je vždy dôvodom k bilancovaniu, a tak sa na športovej strane vrátime k úspechom roku 2017, no nezabudneme ani na ciele a želania nového obdobia. Kolkári sa v Podbrezovej vypracovali na svetovú špičku a ich každoročné úspechy boli na Slovensku samozrejmosťou, a tak prišla výzva v podobe spoločnej česko-slovenskej súťaže, ktorá mala v minulom roku premiéru. Úspechy na medzinárodnom poli dosiahli muži, aj ženy, a tak sa rok 2017 opäť zapísal ako úspešný. Na jeho najväčšie medzníky sme sa opýtali manažéra kolkárskeho oddielu Pavla Kühnela:

 

2017

 

  Náš oddiel si dlhodobo udržuje vysokú kvalitu, o čom svedčia početné úspechy dosiahnuté aj v minulom roku. Medzi najväčšie patria popredné umiestnenia v súťažiach organizovaných svetovou federáciou WNBA-NBC. Podarilo sa nám v Podbrezovej zorganizovať, k vysokej spokojnosti účastníkov, aj finálový turnaj Ligy majstrov 2016-2017. V mužskej časti sme, žiaľ, v semifinále podľahli odvekému rivalovi z Nemecka, klubu SKV Zerbst. Celkové tretie miesto sme získali víťazstvom nad chorvátskym Zaprešičom. V ženskej časti sa dievčatám nepodarilo postúpiť z druhého kola do Final four cez rakúsky klub BBSV Wien (skončili nakoniec strieborné).

 

Družstvo žien sa stalo víťazom slovenskej extraligy a aj víťazom Slovenského pohára ročníka 2016/2017.

 

Zlomovým bolo dominantné víťazstvo mužského „áčka“ v novovytvorenej česko-slovenskej interlige. V súperení 6 najlepších slovenských a 6 českých tímov sme nestratili ani jediný bod a zapísali sa tak do historických tabuliek ako prvý víťaz spoločnej interligy.

 

„Záloha“ mužov získala v slovenskej extralige suverénne titul majstra Slovenska.

 

Naše ďalšie dve mužstvá „B“ a „C“, hrajúce 1.kolkársku ligu síce v základnej časti skončili na 1., resp. 2. mieste, ale v nadstavbovom štvrťfinálovom pavúku sa im ďalej postúpiť nepodarilo.

 

Dorastenecké družstvo obsadilo v celoslovenskej súťaži 6. miesto.

 

Jesenná časť začala medzinárodným turnajom NBC v Podbrezovej a sústredením mužov a žien v českom Blansku. Tu sa v októbri uskutočnil Svetový pohár družstiev, kde sme mali zástupcov v mužskej, aj v ženskej časti. Ženy po rozpačitom výkone obsadili konečné 8. miesto, čo im stačilo pre kvalifikovanie sa do Ligy majstrov 2017/2018. Muži po 4. mieste v kvalifikácii opäť nestačili na Nemcov, a tak bojovali o tretie miesto s Mertojakom Split a víťazstvom získali zároveň postup do Ligy majstrov. Prvé dva zápasy Ligy majstrov sa odohrali v novembri a decembri 2017. Muži si suverénne poradili s KSV Wien a v druhom kole na nás čaká chorvátsky Zaprešič. Ženy prekvapivo vyradili favorizované Rakúšanky z klubu SK FWT Composites Neunkirchen. V januári, resp. februári sa stretnú s nepríjemnými Češkami z Rosíc – finalistkami Svetového pohára.

 

Náš oddiel sa môže pýšiť aj tým, že množstvo hráčov reprezentuje svoju krajinu. Slovensko sa zúčastnilo májových Majstrovstiev sveta družstiev v Dettenheime, kde získalo 3. miesto a v zostave národného výberu sa objavili aj podbrezovskí kolkári Kuna, Pašiak, Kozák, Vadovič, Tomka a Nemček. Majstrami sveta sa stali Srbi, pod vedením nášho trénera Miloša Ponjavića, v zostave aj s členmi ŠK ŽP Vilmošom Zavarkom a Danielom Tepšom.

 

2018

 

V novom roku by sme chceli udržať vysoký štandard prípravy hráčov vo všetkých kategóriách. Osobne ma veľmi teší neúnavná práca s našimi najmladšími, žiakmi a dorastom, a preto by som chcel poďakovať trénerom za ich mravenčiu prácu. Verím, že v budúcnosti budeme môcť očakávať, že z nich vychovajú špičkových športovcov, reprezentujúcich nielen Železiarne Podbrezová, ale aj Slovensko.

Už som spomenul druhé kolo Ligy majstrov 2017/2018. Veľkým úspechom bude postup do finálového turnaja v Nemecku, cez ťažkých súperov.

Muži budú hájiť víťazstvo v interlige a účasť v premiérovom Slovenskom pohári sa budeme snažiť pretaviť na víťazstvo a aj v ženskej časti sa o obhajobu prvej priečky v extralige a Slovenskom pohári budú snažiť naše kolkárky.

V máji sa v rumunskom Cluji uskutočnia Majstrovstvá sveta jednotlivcov dospelých a juniorských družstiev. Reprezentačné nominácie sa aktuálne formujú, no verím, že budú pevne vystužené aj našimi hráčmi.

V októbri sa uskutoční Svetový pohár družstiev v Chorvátsku a zároveň kvalifikácia do Ligy majstrov 2018/2019.

 

Ďakujem všetkým členom ŠK KO ŽP za zodpovednú športovú prípravu počas celého roka, aj za obetavú prácu vykonanú pri organizovaní činnosti oddielu. Trochu ma mrzí slabšia divácka kulisa, aj napriek tomu, že kolkáreň v Podbrezovej patrí medzi špičku vo svete a naši hráči majú vysoko cenenú povesť. Pozývame preto všetkých záujemcov, aby prišli podporiť naše farby v ligovom či medzinárodnom zápolení.

Kolkári Podbrezovej
Kolkári Podbrezovej získali tretie miesto vo Svetovom pohári družstiev, ktorý sa uskutočnil v októbri 2017 v českom Blansku