V čísle 4 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:
Prihovára sa vám Ing. Vladimír Soták, predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s.

Na spoločné dielo sme venovali pol milióna eur

 

Vážení spolupracovníci,

ubezpečujem vás, že Predstavenstvu Železiarní Podbrezová a.s. veľmi záleží na tom, aby sa všetci pracovníci, ich rodinní príslušníci, ale aj ostatní obyvatelia nášho regiónu v rámci možnosti tešili čo najlepšiemu zdraviu. Pandémia prinesená do Európy trápi celý svet. Myslím si, že príde doba, keď bude niekto hodnotiť čo sme urobili a čo sme mali robiť. Nad situáciou sa však treba zamýšľať už dnes.

Nie sme lekári, ale uvedomujeme si, aké je dôležité mať k dispozícii kvalitné zdravotnícke zariadenie s čo najlepšími lekármi a ostatným zdravotníckym personálom. Sám som sa presvedčil na vlastnej koži, čo znamená dobrá zdravotnícka starostlivosť. V breznianskej nemocnici mi zachránili život a nielen mne, aj mojej manželke, mojim známym a napokon mnohým zamestnancom našej spoločnosti.

Ak by sme sa v retrospektíve vrátili o dvadsať rokov a porovnali úroveň nemocnice v Brezne s tou dnešnou, je to neporovnateľný rozdiel. Som si vedomý sily Železiarní Podbrezová v rámci Slovenska a som veľmi rád a hrdý na to, že sme pomohli NsP, n.o. v Brezne získať už v minulosti prvý balík peňazí z Európskej únie vo výške 4,5 milióna eur a následne druhý, 8,5 milióna eur, vďaka čomu mohla prejsť výraznou rekonštrukciou.

Čo predchádzalo tomu, že sme získali tieto finančné prostriedky? Jednoznačne skutočnosť, že sme sa v Predstavenstve ŽP dohodli, že budeme s NsP o ne bojovať. Sumy lietali rôzne, napokon to bolo 8,5 milióna eur. Musím však pripomenúť, aby nemocnica získala tieto financie a mohla začať s výberovým konaním, musela predložiť projektovú dokumentáciu. Na jej príprave sa spolu s lekármi NsP podieľali naši zamestnanci z technického úseku, odboru technicko-investičného rozvoja, až po pracovníkov oddelenia realizácie stavieb. Vďaka tomu, že sa nám podarilo pripraviť dokumentáciu, ktorú financovali  Železiarne Podbrezová s nákladom 500-tisíc eur, sa mesto Brezno mohlo uchádzať o projekt, ktorý následne získalo a zrealizovalo. Dnes pri návšteve breznianskej nemocnice možno vidieť, čo všetko bolo zrekonštruované a ako to tam vyzerá.

Aj toto svedčí, že reči o výstavbe nových nemocníc sú utópiou a omnoho rozumnejšie je rekonštruovať tie zo šesťdesiatych rokov. Pri dobrom projekte totiž môžu aj naďalej fungovať na požadovanej úrovni. Bol by som veľmi rád, keby vláda SR upustila od zámerov výstavby nových nemocníc. Rekonštrukcia by však mala prebiehať spôsobom, že ľudia, od investora počnúc, cez realizátorov či výber prístrojovej techniky, dodržia pravidlá, aby bolo každé euro investované správnym spôsobom.

V súčasnosti, v spolupráci s mestom Brezno a spoločnosťou EKO INVEST s.r.o., pracujeme na projekte, prostredníctvom ktorého zabezpečíme do prístrojového vybavenia NsP, n.o. Brezno ešte magnetickú rezonanciu novej generácie. Projekt by mal byť zrealizovaný zhruba v júli až septembri tohto roku. Týmto krokom bude zavŕšený náš cieľ a breznianska nemocnica dosiahne špičkovú úroveň. Aj vďaka tomu dúfame, že nebude problém získať sem mladých šikovných lekárov, ktorých nikdy nie je dosť.

Predstavitelia vlády by mali prestať hovoriť o tom, akí sú vďační  lekárom, že bojujú o životy ľudí, ale riešiť zásadným navýšením odmien celému zdravotníckemu personálu. Tento návrh predkladáme aj prostredníctvom Klubu 500. Ak taký krok mohol urobiť maďarský premiér Viktor Orbán, prečo by to nemohla urobiť naša vláda?

 

Som si vedomý sily Železiarní Podbrezová v rámci Slovenska a som veľmi rád a hrdý na to, že sme pomohli NsP, n.o. v Brezne získať už v minulosti prvý balík peňazí z Európskej únie vo výške 4,5 milióna eur a následne druhý, 8,5 milióna eur, vďaka čomu mohla prejsť výraznou rekonštrukciou.

 

Slovenská republika by mala mať k dispozícii miliardy eur, ktoré môže využiť do roku 2030. Je potrebné pripraviť zmysluplné projekty, o ktorých by mali rozhodovať ľudia, ktorí vedia, aký je reálny život, aby sa tie peniaze nerozkotúľali, ale aby sa nám vracali.  Pokiaľ budú financie z Bruselu rozumne použité, mohli by sme sa dožiť aj nižšieho daňového a odvodového zaťaženia zamestnancov. Ľudia by za odvedenú prácu mohli dostávať viac, neskladali by sme sa a netvárili, že máme byť solidárni k tým, čo nerobia celý rok, sedia doma a chcú mať stopercentný plat. Štát by mal rozhodne pristúpiť k reforme štátnej a verejnej správy.

Dnes máme však ďalší problém, ktorý vyplynul z pandémie. Od vypuknutia  COVID-19 na Slovensku, veľmi pozorne sledujeme situáciu a snažíme sa našim ľuďom pomáhať. Celý rok sme čakali, že vláda príde s nejakou rozumnou filozofiou boja proti pandémii. Vzhľadom na to, že sa tak doposiaľ nestalo,  prostredníctvom Klubu 500 sme vydali tlačovú správu (jej celé znenie je na 3. strane), aj napriek tomu, že s podobným návrhom mali prísť skôr odborníci z pandemickej komisie na čele s ministrom zdravotníctva SR. Som presvedčený, že opatrenia vyplývajúce z tlačovej správy sú nevyhnutné skôr, ako budú občania zaočkovaní, ako budeme mať dostatok vakcín pre všetkých. Zamyslite sa nad tým a iste budete súhlasiť, že spoločne musíme bojovať o to, aby bol náš návrh zrealizovaný. Ja osobne budem robiť všetko pre to, aby som vysvetlil politikom, že musia zmeniť svoju rétoriku a myslenie v tomto smere. Izolovanie ľudí doma nič nerieši, ani zákazy a pokuty nie sú východiskom.

Vážení spolupracovníci,

na sklonku roka dostali všetci zamestnanci, vrátane zamestnancov dcérskych spoločností, ale aj 1700 našich bývalých zamestnancov, vitamínové balíčky na posilnenie imunity. Predstavenstvo ŽP a.s. rozhodlo, že v najbližších dňoch opäť všetci dostanete vitamínové balíčky. Prosím vás, aby ste ich užili a upevnili si svoju obranyschopnosť. COVID-u sa nebojme, ale rešpektujme ho. Tí, ktorí boj s týmto ochorením podstúpili, vedia, o čom hovorím a žiaľ, aj úmrtí sme v okolí už zaznamenali dosť. Aj preto dúfam, že návrh Klubu 500 bude zo strany vlády akceptovaný.

Prajem vám veľa dobrého zdravia, želám si, aby sme zvládli čo najlepšie boj s COVID-19, aby sme sa mohli tešiť, že rok 2021 bude pre nás lepší. Ďakujem všetkým našim  zamestnancom, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na úspešnej rekonštrukcii NsP, n.o. v Brezne, ďakujem jej riaditeľovi  Ing. Jaroslavovi Mačejovskému (mimochodom nášmu bývalému zamestnancovi), ale aj zainteresovaným z vedenia mesta Brezna, za dielo, ktoré sa nám spoločne podarilo dosiahnuť.  Aj napriek tomu, že sú ľudia, ktorí radi kritizujú, najmä prostredníctvom sociálnych sietí, môžem len konštatovať, že som hrdý na to, čo sa nám podarilo dosiahnuť. Ľudia by si mali skôr vážiť, že môžu žiť v prostredí, kde majú zabezpečené zamestnanie, pravidelný príjem, majú sociálne zázemie a maximálnu zdravotnú starostlivosť.