S Ing. Ľubošom Ďurinďákom, generálnym riaditeľom Tále a.s.

Po úspešnej letnej sezóne sa pripravujeme na zimu

 

Vybudovanie golfového ihriska na Táľoch dopomohlo k rozvoju cestovného ruchu na celom Horehroní. Aká náročná je starostlivosť o údržbu takéhoto ihriska?

– Spoločnosť Tále a.s. podniká v cestovnom ruchu už niekoľko rokov. Vznikla v roku 2000, ale už v roku 1997 boli začiatky budovania lyžiarskeho strediska. To, že fungujeme počas dvoch sezón je veľká výhoda, pretože môžeme s ľuďmi pracovať dlhšie a tak poskytovať kvalitnejšie služby. K tomu je samozrejme potrebné vybudovať podmienky pre cestovný ruch. Už v roku 2002 bolo vybudované prvé osemnásť jamkové golfové stredisko na Slovensku, ktoré dalo nový impulz v rozvoji cestovného ruchu nielen samotnej letnej sezóne na Táľoch, ale aj celej doline. Golfové ihrisko patrí medzi absolútnu slovenskú špičku a dobré meno má vybudované aj v Európe. V súlade s nádhernou prírodou poskytuje návštevníkom neobyčajné zážitky nielen z golfovej hry, ale aj z prostredia, aké tu je. Ihrisko je síce len jedno, no na druhej strane je tak kvalitne navrhnuté a urobené, že zákazníkovi ponúka nové výzvy pri každom kole. Vďaka tomu sme si vybudovali svoju klientelu a obľúbeným je aj pri organizovaní rôznych firemných eventov.

Postupná zmena klímy, ako napríklad extrémne sucho, so sebou prináša aj nové výzvy, ktoré sa týkajú údržby ihriska. Je to samozrejme aj väčší nárok na zamestnancov, na ich nasadenie od skorého rána až do neskorých večerných hodín, aby bolo ihrisko v dokonalom stave. Môžem povedať, že tento rok sa nám to podarilo zmenežovať veľmi dobre a golfisti to ocenili, za čo patrí poďakovanie všetkým zamestnancom. Pokiaľ máte kvalitný a zelený trávnik, je všeobecná pravda, že vonkajšia pocitová teplota sa v letných mesiacoch znižuje približne o 3 – 5 stupňov Celzia. V extrémnych teplotách návštevníci vyhľadávajú podobné destinácie, kde prídu zrelaxovať aj na viac dní. Odzrkadlilo sa to aj na tohtoročnej návštevnosti.

Stredisko Tále je jedným z mála na Slovensku, ktoré funguje počas dvoch sezón – zimnej aj letnej. Čo Tále ponúkajú návštevníkom mimo hlavných sezón? 

-Letná sezóna trvá približne päť mesiacov a zimná dva a pol mesiaca. Stále nám ostáva pár mesiacov „nepokrytých“, ktoré sa snažíme doplniť rôznymi aktivitami, ako napríklad wellness pobytmi či školeniami.

Stále viac a viac populárnejším sa stáva bicyklovanie v prírode. V našom kraji však absentujú cyklotrasy, čo je veľká škoda, nakoľko príroda je tu nádherná. V rámci Oblastnej organizácie cestovného ruchu, kde sú Tále a.s. aktívnym členom, boli vytýčené trasy, ktoré vedú po lesných cestách, no vzhľadom na horských členitý profil je táto cesta dosť náročná. Preto sme sa rozhodli zamerať na elektrobicykle, ktoré umožňujú prejsť tento náročnejší terén každému, bez ohľadu na jeho úroveň výkonnosti. Treba však pripomenúť, že elektrobicykle nefungujú ako motorka – majú niekoľko stupňov výkonov a vedia v určitej fáze dopomôcť, no nebudú vás voziť nepretržite. Pri tomto projekte sme sa inšpirovali Alpami, ktoré majú taktiež náročnejší terén a aj toto je jedna z ciest, ako zatraktívniť našu oblasť, pretože je to zážitok pre celú rodinu.

 

 

Tále sú rodinným strediskom, kde sa deti učia lyžovať, ale na druhej strane si na svoje prídu aj skúsení lyžiari, nakoľko hlavná zjazdovka má vo svojom úseku parametre až pre čiernu, najnáročnejšiu zjazdovku.

 

Zima pomaly, ale isto „klope“ na dvere. Ste už na zimnú sezónu pripravení?

-Vonku to tak nevyzerá, stále je pomerne teplo na toto ročné obdobie, no nočné teploty na Táľoch v niektorých prípadoch klesajú aj pod nulu. Ešte stále k nám chodia golfisti, ale samozrejme za hlavnú sezónu to už označiť nemôžeme, nakoľko podmienky na hranie sú už obmedzené – ráno je ešte námraza a vtedy sa hrať nemôže, pretože by to spôsobilo deštrukciu trávnika a okolo pol štvrtej poobede sa už zmráka a ochladzuje. Tento čas využívame na zimnú prípravu. Potrebujeme odskúšať všetky systémy, urobiť revízie, aby bolo všetko pred prvým lyžovaním v stopercentnom stave. Železiarne Podbrezová už v minulosti investovali do skvalitnenia zjazdoviek, a to dalo zimnej sezóne úplne inú úroveň.

Momentálne už čakáme na prvé mrazy, aby sa mohlo umelo zasnežovať, pretože v dnešnej dobe sa na prírodný sneh spoliehať nemôžeme. Keďže sa teploty na konci novembra a v decembri menia rýchlo, musíme doslova využívať každú jednu hodinu chladného počasia na zasnežovanie. Dokonalé zjazdovky sú základom, pretože bez nich nemôžu fungovať ani ostatné služby. Pevne verím, že do hlavnej sezóny, ktorá začína na Vianoce, budeme stopercentne pripravení a ľudia si nájdu upravené svahy. Okrem toho, ako vždy, na návštevníkov čaká kvalitná gastronómia, požičovňa lyží, služby lyžiarskej školy či detského kútika. Tále sú rodinným strediskom, kde sa deti učia lyžovať, ale na druhej strane si na svoje prídu aj skúsení lyžiari, nakoľko hlavná zjazdovka má vo svojom úseku parametre až pre čiernu, najnáročnejšiu zjazdovku.

Chystáte tento rok aj nejaké novinky?

-Každý rok investujeme do generálnych opráv a inak tomu nebolo ani tento rok. Tieto novinky však bežný návštevník nebude priamo vnímať. Hoci som spomínal, že na prírodný sneh sa nemôžeme spoliehať, potrebovať ho určite budeme a bude od neho závisieť príprava bežeckej trate, ktorá sa stala veľmi obľúbenou. Profil na golfovom ihrisku je dlhý päť kilometrov a poskytuje neskutočné zážitky.

Samozrejmosťou budú aj promo akcie v stredisku, ktoré sa budeme snažiť realizovať každý alebo každý druhý víkend. Pri nich si ľudia okrem dobre lyžovačky môžu vychutnať aj príjemnú hudbu a ochutnávku jedál. Pripravený máme aj silvestrovský program.