Na Ľupčianskom hrade pod rúškom noci ožívali tajomné legendy

 

Ľupčiansky hrad sa teší stále čoraz väčšej návštevnosti. Obzvlášť v letnej, turistickej, sezóne prejde jeho bránami niekoľko tisíc návštevníkov. Pre zatraktívnenie práve tejto časti roku sa posledný júlový víkend uskutočnila prvá nočná prehliadka hradu. Vstupy do hradu prebiehali každú hodinu, od ôsmej a jedenástej večer, a počas víkendu hrad navštívil rekordný počet turistov.
Čo by to bol za hrad, keby jeho história nebola opradená zaujímavými povesťami, ktoré častokrát človeku navodia husiu kožu. Ľupčiansky hrad ich má hneď niekoľko. V mnohých prípadoch nejde len o vymyslené mýty či rozprávky, ale o skutočné životné udalosti, ktoré sú doložené historickými prameňmi. Aké tajomstvá, záhady či dokonca aj intrigy poznajú hradné múry by azda najlepšie porozprávala mohutná lipa, ktorá je ich nemým svedkom.

 

Návštevnosť hradu počas nočných prehliadok bola rekordná.
Návštevnosť hradu počas nočných prehliadok bola rekordná. Foto: Matej Šuránek

 

Jednou z najznámejších povestí hradu, ktorá v sebe ukrýva lásku, radosť, smútok, žiarlivosť a oddanosť v jednom, je príbeh o bielej pani – Verone a kastelánovi Seleckom, ktorá sa stala hlavnou predlohou nočnej prehliadky. Povesť rozpráva o veľkej láske muža a ženy, z ktorej sa narodilo dieťa. To však akoby matke všetku fyzickú silu vzalo a priviedlo ju do bezmocnej situácie, kedy bola odkázaná na pomoc inej ženy. Tým sa spustil sled udalostí manželského trojuholníka. Spomínaná Verona, ktorá prišla na hrad kastelánovej žene vypomôcť sa do kastelána zamilovala a pre lásku k nemu bola odhodlaná urobiť čokoľvek. Prečo mal tento príbeh tragický koniec a či naozaj biela pani v noci brázdi ľupčianske hradby sa presvedčil len ten, čo pozorne počúval a mal oči otvorené. To ale nie je všetko. Hrad Ľupča ukrýva aj mnoho ďalších tajomstiev. Napríklad studňu s únikovou chodbou, puknutý zvon Františka Vešeléniho alebo rozprávanie o padlých anjeloch a morových ranách, ktoré zasiahli nielen hrad, ale aj jeho okolie.

 

Tajuplnú noc dotvárali dobové kostýmy
Tajuplnú noc dotvárali dobové kostýmy

Návštevníci sa počas víkendu mohli ponoriť do tajuplnej atmosféry nočného hradu, tlmeného svetla fakieľ a fascinujúcej hry tieňov. Vychutnali si atraktívne prehliadky hradu Ľupča v sprievode lektoriek oblečených v dobových kostýmoch, ktoré dotvorili už beztak magickú atmosféru.
Pre mimoriadny úspech a neuspokojenie všetkých záujemcov plánujeme podujatie zreprízovať v posledný augustový víkend. Kvôli veľkému záujmu bude potrebné prehliadku vopred telefonicky rezervovať.
Podrobné informácie prinesieme prostredníctvom podnikového rozhlasu a našej fanúšikovskej stránky na sociálnej sieti Facebook. Nezabúdajte, že noc, má magickú moc a počas nej sa môže na Ľupčianskom hrade stať čokoľvek. História ožíva, preto majte uši nastražené a oči dokorán otvorené, lebo zažijete nevídané. A ktovie, možno vám aj samotné hradné múry pod rúškom noci rozpovedia zaujímavé príbehy.