Pobytový tábor Speakland na novom mieste

 

Tento rok bol pobytový tábor Speakland v niečom iný. Minimálne v tom, že sa zmenilo miesto a tak sa malebné Železnô stalo na týždeň kolóniou malých anglicky hovoriacich táborníkov.

V krásnej prírode Nízkych Tatier sa nachádza Železnô, ktoré kedysi slúžilo ako detská ozdravovňa pretože tam vyviera minerálny prameň.

V Speaklande sa deti vďaka anglicky hovoriacim animátorom zlepšovali v cudzom jazyku, a to všetko hravou formou, ktorej bol prispôsobený aj denný program. Aktivity tábora mali deti integrovať do anglického jazyka, so zameraním na rôzne druhy jazykovej úrovne. Deti boli každý deň rozdelené do inej skupiny, ktorú tvorili jazykovo zdatnejší, ale aj začiatočníci, v rôznej vekovej kategórii – od osem až po šestnásť rokov.

Detí sme sa opýtali ako sa im v tábore páči a ako by zhodnotili svoje jazykové znalosti:

TAMARA, 14 rokov

– V Speaklande sa mi veľmi páči. Nie som tu prvýkrát, myslím že asi štvrtý. Tento rok sa zmenilo miesto, čo je príjemná zmena, najmä pre nás, ktorí sme tu už niekoľkýkrát. Angličtina ma veľmi baví a myslím si, že ju ovládam na dobrej úrovni, dokonca pomáham aj tým menej zdatným, keď niečomu nerozumejú.

RADKA, 15 rokov

– V tomto tábore som už štvrtý rok, stále chodím do toho istého, pretože sa mi tu veľmi páči. S lektormi sa rozprávame stále po anglicky, takže angličtinu používam celý deň. Obohatím si aj svoju slovnú zásobu a vždy sa dozviem niečo nové. Počasie nám vyšlo, máme pekne slnečno celé dni, hoci miestami sa tie horúčavy nedajú vystáť. Sme tu len na týždeň, no ja by som minimálne ešte aspoň jeden ďalší pobudla. Aj strava je tu chutná.

MARTIN, 14 rokov

– Páči sa mi tu. V tomto tábore som už asi piatykrát, bol som aj v inom tábore, ale do tohto chodím pravidelne. Čo sa týka mojej angličtiny, rozumiem všetko, no ešte stále sa mám čo učiť. Čo je ale dôležité, vidím, že sa zlepšujem, hlavne čo sa týka výslovnosti. Keď počujem originál anglický či americký prízvuk, lepšie sa „chytám“ hovoriť. Hráme tu každý deň nejaké hry. Najviac ma bavilo, keď sme hrali špongiové vojny. Dnes sme napríklad hrali hru s múmiami, kde sme si vytvorili tímy a jedného z nás sme museli zabaliť do toaletného papiera. Potom bola súťaž o najkrajšiu múmiu a potom boli aj preteky múmií. Tá, ktorá vydržala bez toho, aby sa celá rozpadla, vyhrala.

KRISTÍNA, 15 rokov

– V tomto tábore som prvýkrát, predtým som chodievala do Repišťa. Veľmi sa mi tu páči a som rada, že som v anglicky hovoriacom kolektíve. Mám tak šancu sa v jazyku zlepšiť, poprípade sa porovnať aj s inými deťmi, ako sú na tom jazykovo, a tak na sebe neustále pracovať a zlepšovať sa. Čo je pre mňa veľmi dôležité, že sme tu dobrý kolektív a aj keď niečo nevieme, nemusím sa tu pred nikým hanbiť. Najviac sa mi páčia vodné hry, asi preto, že počasie nám praje. Boli sme si napríklad ale aj opekať. V tábore sú dosť „akčné deti“, ktoré sa do všetkého zapájajú a to sa mi páči.

LUKÁŠ, 12 rokov

– V Speaklande som druhýkrát a je tu dobre. Tento rok máme zmenené miesto pobytu, ale aj v Železnôm je pekne. Z angličtiny som mal jednotku, tak som sa prišiel aj cez leto zlepšiť, hlavne v prízvuku. Je to úplne iné, keď počujete rozprávať človeka, ktorého je angličtina materinským jazykom. Ale aj lektori, ktorí sú Slováci majú taký prízvuk, že niekedy to neviete od originálu ani rozoznať. Páčia sa mi aj aktivity, že sa tu stále niečo vymýšľa – niečo nové a zaujímavé. Určite sa tu nenudíme.