Vyskúšajte netradičné melónové recepty

 

Z podkladov zdravie.sk

Ak patríte medzi veľkých fanúšikov červeného melónu a neviete si bez neho predstaviť leto, inšpirujte sa a vyskúšajte niekoľko netradičných receptov.

Melón je výborným zdrojom betakaroténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Ten pomáha produkovať pigmenty v sietnici oka, a tým chráni oko pred vekom prichádzajúcimi očnými ťažkosťami. Vitamín A tiež udržuje zdravú pokožku a zuby. Navyše zlepšuje celý proces fungovania pečene, čím sú obličky zbavené záťaže a telo prebytočných tekutín. Až neuveriteľných 90 percent melóna tvorí voda. To znamená, že jesť túto plodinu počas horúcich letných dní je najlepší spôsob, ako zostať hydratovaný. Samozrejme, nestačí len to, ale aj dostatočný prísun tekutín.

 

Grilovaný melón so syrom a bazalkou

Grilovaný melón patrí medzi netradičné pochúťkyBudete potrebovať: 3 plátky melóna nakrájané na štvrtiny, 1 lyžicu olivového oleja, soľ, mleté čierne korenie, 4 tenké plátky šunky, strúhaný syr (najlepšie plesňový), lístky bazalky.

Postup: predhrejte gril na 350 až 400 stupňov Celzia a každú štvrtinu melóna natrite olivovým olejom, posypte soľou a mletým čiernym korením. Kúsky melóna grilujte približne minútu na každej strane (alebo podľa potreby – sledujte celý priebeh). Ugrilovaný melón dajte na tanier, posypte syrom, bazalkou a poukladajte naň nakrájané pásiky šunky. Podávajte ihneď.

Môžete si pripraviť aj sladšiu verziu, a to grilovaný melón potretý medom.

 

Melónová granita

Budete potrebovať: 4 šálky nakrájaného melóna, 6 lyžíc medu, 1 lyžicu limetkovej šťavy, 2 lyžice jemne nastrúhaného čerstvého zázvoru.

Postup: Zmixujte dokopy melón, med, limetkovú šťavu a zázvor, až kým nedostanete hustú zmes, ktorú premiestnite do uzatvárateľnej misky. Nádobu následne vložte do mrazničky a dajte zmraziť na noc.

 

Melónová polievka

Budete potrebovať: 3 šálky nakrájaného melóna, 2 šálky nakrájaných paradajok, ½ šálky nakrájanej uhorky, 2 lyžice koriandru, 1 lyžicu olivového oleja, 1 lyžicu octu (najlepšie červeného vínneho).

Postup: zmiešajte v miske všetky ingrediencie dohromady a zmixujte. Podávajte studené.
Rovnaký recept si môžete pripraviť aj v kombinácii melón, jahody a mäta.