Naša študentka Petra Babicová získala prvé miesto na Majstrovstvách Slovenska stredných a základných škôl v golfe 2021

„Teším sa aj z úspechov mojich súperov“

 

Petre učaroval golf aj kvôli krásnej prírode
Petre učaroval golf aj kvôli krásnej prírode

 

Petra Babicová je študentkou druhého ročníka Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová, organizačnej zložky Súkromné gymnázium, kde študuje anglický jazyk. Rodáčka z Očovej má okrem jazykov záľubu aj v športe – konkrétne v golfe. Na jubilejnom desiatom ročníku Majstrovstiev Slovenska stredných a základných škôl v golfe 2021 získala kvalitnou hrou a skvelými odpalmi prvé miesto. V rozhovore nám prezradila, ako sa ku golfu dostala, kto je jej športový idol a aké má sny do budúcnosti.

Kedy si sa prvýkrát stretla s golfom a čo ti na tejto hre učarovalo?

– Aktívne hrávam golf od svojich 13 rokov, no ku golfu, ako samotnému, som sa dostala už ako päťročná. Keďže môj ocino a aj viacerí členovia rodiny hrávajú golf aktívne už dlhé roky, chodila som s nimi na ihrisko a neskôr som začala aj trénovať. Golf mi učaroval úplne všetkým – od techniky, až po nádhernú prírodu, v ktorej sa hrá. V neposlednom rade môžete počas hry spoznať veľa zaujímavých ľudí.

 

Možno sa to mnohým nezdá, no golf nie je jednoduchý šport. Čo je podľa teba na ňom najťažšie?

– Na golfe je podľa mňa najťažšie udržať si dobrú psychickú hru a chladnú hlavu, nedať sa ovplyvniť v rôznych situáciách, rozvážne rozmýšľať a predvídať situácie dopredu.

 

Koncom júna si sa stala majsterkou stredných a základných škôl v golfe na Slovensku. Aká príprava tomu predchádzala? 

– Na majstrovstvách Slovenska som zahrala slušný výsledok (dva rany pod par), ktorý bol zaslúžený po dlhých hodinách trénovania a driny.

 

Môžeš sa pochváliť aj inými oceneniami, ktoré si získala v rámci golfu?

– Stala som sa majsterkou golfového klubu Tále za roky 2019 a 2020, dostala som sa na veľa turnajov na profesionálnej úrovni, čo mi umožňuje zlepšovať sa, keďže tam hrám so staršími a lepšími hráčmi ako som ja. Taktiež som získala veľmi dobré umiestnenia na majstrovstvách Európy (8. miesto za rok 2020 a 9. miesto za rok 2021) a pár víťazstiev na Slovensku a slovenských turnajoch.

 

Tvrdé tréningy priniesli svoje ovocie.
Tvrdé tréningy priniesli svoje ovocie. Foto: súkromný archív P. Babicovej

 

Ako aktívna golfistka si určite sledovala aj letné olympijské hry v Tokiu. Striebornú medailu pre nás vybojoval Rory Sabbatini. Myslíš si, že sa tým golf na Slovensku zviditeľnil a priláka k nemu viac mládeže?

– Olympijské hry som sledovala a tešila sa na ne. So slovenským hráčom Rorym Sabbatinim som mala možnosť stretnúť sa na niekoľkých turnajoch aj osobne. Jeho výsledok ma veľmi príjemne prekvapil a myslím, že nielen mňa, ale všetkých fanúšikov golfu na celom svete.

Určite rozhodoval Roryho posledný deň, kedy zahral neuveriteľný výsledok, vďaka ktorému nám mohol na Slovensko priniesť striebro. Potešilo ma to hlavne z toho dôvodu, že golf bude po tomto víťazstve považovaný za plnohodnotný šport a taktiež to určite motivuje veľa mladých golfových hráčov. Myslím, že Rory sa stane veľkým vzorom pre mnoho slovenských nádejí.

 

Máš aj svoj golfový idol?

– Kebyže mám povedať niekoho z celebrít, tak by to bol Tiger Woods. Ale za môj golfový vzor považujem moju dobrú kamarátku, ktorá mi dala pozitívnejší a lepší pohľad na život – či už golfový alebo aj bežný. Naučila ma, ako mám reagovať v zložitých psychických situáciách na golfovom ihrisku, dopriať aj svojim súperom a tešiť sa rovnako aj z úspechu ostatných. To sú pri ktoromkoľvek športe veľmi dôležité veci.

 

Aké sú tvoje ciele do budúcnosti?

– Moje ciele sú určite pokračovať v dobrom golfe, zbierať skúsenosti a spoznávať nových ľudí. Ďalej, určite úspešne dokončiť stredoškolské štúdium, dostať sa na dobrú univerzitu, chcela by som študovať v zahraničí a samozrejme, veľmi rada by som hrala golf na profesionálnej úrovni.