Úspešný záver sezóny pre našich biatlonistov

Tamara Molentová zvíťazila vo svojom prvom štarte na 20 kilometrov. Foto: M. Smolka

V dňoch 23. a 24. marca sa na Štrbskom plese uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v behu na lyžiach. Pretekov sa zúčastnila aj trojica podbrezovských biatlonistov.

Sebastián Ilavský na trati. Foto: M. SmolkaO najväčší úspech našej výpravy sa postarala vo vytrvalostných pretekoch Tamara Molentová. Na 20-kilometrovej trati, ktorá pozostávala z ôsmich 2,5 km okruhov, si medzi ženami a juniorkami vyjazdila víťazstvo. Podbrezovská biatlonistka porazila aj špecialistky v behu na lyžiach a jej triumf je o to cennejší, že takúto dlhú vzdialenosť bežala v pretekoch prvýkrát v kariére. Na rovnakej trati finišoval Sebastián Ilavský tretí medzi juniormi a celkovo aj s mužmi bol v cieli piaty. Mladšia dorastenka Ema Beraxová si vo svojej kategórii vybojovala prvenstvo na 10 kilometrov.

Vydareným pretekom korčuliarskou technikou predchádzali sobotňajšie šprinty klasickou technikou, kde z kvalifikácie postupovali najlepší do finále. Junior Sebastián Ilavský skončil celkovo deviaty (poradie spolu s mužmi) a vo svojej vekovej kategórii bol tretí. Tamara Molentová bola takisto deviata v spoločnej kategórii žien a junioriek, vo svojej kategórii jej v cieli patrilo 5. miesto. Bronz v šprinte si vybojovala Ema Beraxová, ktorá pretekala medzi mladšími dorastenkami.

S výkonmi svojich zverencov bol spokojný aj hlavný tréner Peter Kazár: „Majstrovstvá Slovenska v bežeckom lyžovaní boli pre nás tradičným ukončením súťažnej sezóny, preto nás teší úspešná bilancia víkendu. Tamarka predviedla profesionálny výkon, dokázala si výborne rozložiť tempo na osem okruhov, takisto zvládla rozvrh občerstvovania a na trati získala v technicky náročných pasážach, keď sa držala aj v ťažkých stúpaniach. Sebo predviedol pekné kontaktné preteky a bojovný výkon. Na najlepších strácal v technických pasážach, ale jeho výkonnosť bola na veľmi dobrej úrovni. Emka Beraxová, ako zástupkyňa mladších pretekárov, dokázala vybojovať medailu počas obidvoch pretekových dní, teda aj v sobotňajších klasických pretekoch, čo považujeme za veľmi sľubné do ďalšej fázy prípravy. V ďalšom období absolvujeme ešte trojtýždňový tréningový blok, kde sa budeme z tréningového hľadiska venovať odstráneniu technických nedostatkov a opätovnému návratu vytrvalostných schopností. Záver apríla, respektíve začiatok mája, sa budeme venovať regenerácii a podrobnému vyhodnoteniu sezóny spolu s plánovaním tej nadchádzajúcej.“