FK ŽP získal prvé body za víťazstvo nad Michalovcami

Do tretice všetko dobré

Tri kolá, tri body. V skratke by sa dalo povedať, že za každý zápas získali hráči FK Železiarne Podbrezová jeden bod, no po tesných prehrách s Dunajskou Stredou a Spartakom Trnava prišlo domáce víťazstvo nad Michalovcami, a tak futbalisti pocítili aj chuť víťazstva, čo povzbudilo hráčov najmä psychicky. Do tretieho zápasu v sezóne vstúpili s jasným cieľom vyhrať a tomu podriadili všetko. Ako povedal kapitán Jaroslav Kostelný: „Spôsob hry, ktorý sme zvolili pre zápas s Michalovcami, bol trošku odlišný, ako to bolo na začiatku súťaže. Pochopili sme, že len tímovou hrou môžeme dotiahnuť zápas do víťazného konca a podarilo sa nám to“. Verme, že víťazný trend vydrží tak v lige, ako aj v Slovenskom pohári (v 2. kole nám žreb určil za súpera Kamenicu nad Cirochou/FK Humenné. Zápas sa skončil po uzávierke čísla). V najbližších kolách čaká hráčov ostrá previerka, v mini sérii kvalitných mužstiev, keď odohráme zápas v Trenčíne, potom doma privítame Ružomberčanov, ďalej nás čaká zápas v hlavnom meste a doma Žilina. Ľahké to však nebude ani v Nitre, či Zlatých Moravciach. Sezóna 2017/2018 sľubuje napätie až do svojho záveru, držme našim futbalistom palce a podporme ich v Zelpo aréne v čo najhojnejšom počte.

Futbal - Do tretice všetko dobré foto: Anna Nociarová

FK Železiarne Podbrezová – FC Spartak Trnava 1:2 (0:2)

Góly: 89. Rendla – 37. a 42. Egho

Hostia začali stretnutie aktívnejšie a už pár minút po začiatku nebezpečne pálil Greššák z prvej, bránu Kuciaka tesne prestrelil. O osem minút chcel odpovedať Viazanko, no po prudkom centri Dávida Leška sa mu nepodarilo nasmerovať loptu hlavou medzi tri žrde. Podbrezová postupom času vyrovnala hru, čo deklaroval aj Leško. Ten kopol priamy kop tvrdou ranou pod brvno a Vantruba mal čo robiť, aby loptu vyrazil. Obrovskú šancu mal i stopér Krivák, ktorý zakončoval hlavou z veľmi dobrej pozície, ale bránu netrafil. Trnavčan Jirka, po samostatnej akcii, napálil žrď, Egho chvíľu na to ešte hlavou bránu minul, ale v 37. minúte sa už rakúsky útočník nemýlil. Martin Kuciak najskôr vyrazil dobre mierenú Tóthovu hlavičku, no nepokrytý Egho dokázal hlavičkou otvoriť skóre zápasu. Nový hráč v tíme Spartaka Egho sa presadil aj druhýkrát, keď využil prihrávku od Jirku, vyzvŕtal Kriváka a zamieril presne k žrdi (0:2). „Ťažko sa vyhovárať na nejaké veci, ale robíme chyby, ktoré sa nesmú stávať. Takéto veci nás zrážajú dole a nepomôžu na psychike mužstva,“ hodnotil prvé dva góly v našej sieti kapitán tímu Jaroslav Kostelný.

Tréner Praženica spravil cez polčas dve zmeny, do hry prišli Kuzma aj Rendla a práve druhý menovaný útočník mal okamžite veľkú šancu. Po rohovom kope si nabehol na pekný pas, hlavičkou tesne minul priestor brány. „Vieme, akú má kvalitu. Bohužiaľ, po tom ťažkom zranení ešte nie je pripravený, aby sme ho nasadili od začiatku. Tú kvalitu, ktorú má, dokazuje vždy, keď nastúpi. Možno budeme musieť v ďalších zápasoch rozmýšľať aj v nejakých iných súvislostiach spojených s ním, ale to uvidíme až v priebehu týždňa,“ poznamenal tréner Karol Praženica. „Je to všetko rozhodnutie trénerov. Ja sa už cítim v pohode, ale ešte to nechcem unáhliť. Dúfam, že v budúcom zápase to bude viac minút,“ doplnil svoj druhý štart v tomto ročníku Andrej. V akcii bol následne aj druhý striedajúci hráč Kamil Kuzma, po ktorého individuálnej akcii chceli hráči Podbrezovej získať penaltu, avšak zákrok Kadleca na zemi, ako hra rukou, posúdený nebol. Podbrezová sa prakticky celý druhý polčas snažila, tlačila sa pred bránu Vantrubu, lenže defenzíva Trnavy nepúšťala hráčov domácich do žiadnych gólových príležitostí. V závere si svojim telom spravil priestor v šestnástke Andrej Rendla a ešte vykresal iskierku nádeje pre domácich, keď z mierneho uhlu poslal krásnu strelu ponad Vantrubu do rohu brány. „Do zápasu sme išli s tým, že chceme vyhrať. Chceli sme súpera zatlačiť. Išli sme s cieľom, dať prvý gól. Prvých dvadsaťpäť alebo tridsať minút sa nám to aj darilo, boli sme aktívni. Vypracovali sme si nejaké šance, mali sme štandardné situácie, hlavičky. Bohužiaľ, po našej chybe pri štandardnej situácii sme inkasovali prvý gól. Druhý zase po chybe v rozohrávke, keď sme mali loptu a Djordjević  prihral v podstate priamo na súpera, okamžite prišiel pas vpred a hrotový útočník sa nemýlil. V druhom polčase sme sa snažili s výsledkom niečo urobiť, prestriedali sme, prišli dvaja noví hráči. Snažili sme sa streliť čím skôr kontaktný gól, podarilo sa to veľmi neskoro. Aj keď sme sa ešte chceli pobiť o vyrovnanie, súper taktickou hrou doviedol zápas do víťazného konca. Sme sklamaní, pretože sme si to predstavovali inak. Ak sa nevyvarujeme hrubých chýb, aké sme urobili, tak veľmi ťažko budeme bodovať a vyhrávať zápasy,“ zhodnotil druhú prehru v sezóne tréner Karol Praženica.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Djordjevič – Migaľa, Kačerík (73. Bilič) – Leško (46. Rendla), Válovčan (46. Kuzma), Viazanko – Bernadina.

FC Spartak Trnava: Vantruba – A. Kadlec, Tóth, Godál, Čonka – Greššák, Oravec – Jirka (79. Lukić), Pekár (73. Mihálik), Čanturišvili (86. Čeredničenko) – Egho.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Zemplín Michalovce 1:0 (0:0)

Góly: 64. Djordjević

Zápas proti Michalovciam bol v prebiehajúcej sezóne tretí v poradí a „Železiari“ ho začali aktívne od úvodu. Už vo štvrtej minúte sa Andrej Rendla natlačil cez dvoch obrancov k strele, no poľský brankár Bieszczad jeho strelu vyrazil. Rendla v základe nastúpil po vyše roku a po zápase jeho výkon hodnotil tréner Karol Praženica: „Nie je ešte stopercentne fit, ale pre našu hru ju nesmierne dôležitý, pretože na seba viaže dvoch obrancov, vie podržať loptu a je nebezpečný pred súperovou bránou. Tým pádom sa otvárajú aj ďalšie možnosti pre druhých hráčov. Vydržal zhruba osemdesiatpäť minút, ale v druhom polčase bolo vidieť, že toho mal dosť. Napriek tomu ešte uhral dosť dôležité lopty. Súpera držal trošku ďalej od našej brány. Myslím si, že úlohy plnil dobre a kvôli tomu sme ho tam nechali dlhšie, ako sme plánovali. Bol som s ním určite spokojný“. Po štvrťhodine hry ušiel po krídle Viazanko a spomínaný Rendla sa mohol opäť dostať k zakončeniu, no všetko včas vyriešil brankár MFK. V 18. minúte pálil k vzdialenejšej žrdi Kuzma, aj do tretice situáciu vyriešil Bieszczad. Forma hosťujúceho gólmana pretrvávala, pretože uspel i vtedy, keď strieľal z hranice pokutového územia k žrdi Viazanko. Podbrezovú nevyužité situácie mohli mrzieť, no Bragin veľkú šancu nevyužil, keď hlavičku z malého vápna nasmeroval vedľa Kuciakovej brány.

Aj druhý polčas začali domáci aktívne. Kuzmov center z priameho kopu sa od prekvapeného Kostelného odrazil rovno do rukavíc brankára Zemplínu. Čaro poľského brankára nepretrhol ani Rendla, až sa do lopty oprel Lazar Djordjević a prekrásnou strelou mu vymietol pavučinu a Bieszczad ostal bez šance. „Hneď, ako som kopol do lopty, tak som vedel, že to skončí v sieti a brankár nebude mať šancu zasiahnuť. Tá lopta mi asi ani nemohla sadnúť lepšie, neskutočne sa z toho teším. Toto bol prvý gól v mojej kariére, takže si ho budem veľmi dlho pamätať. Dúfam, že sa zas zopakuje,“ hovoril šťastný Srb po zápase. Djordjević sa mohol presadiť aj druhýkrát, lenže jeho center zľava spadol na brvno a nie do brány. V závere hostia zatlačili, z veľmi dobrých pozícií pálili Božok či Žofčák, stálo pri nás aj šťastie, ale tri body sú úplne zaslúžené. Spokojnosť so ziskom troch bodov vyslovil aj kapitán Jaroslav Kostelný: „Išli sme za víťazstvom od prvej minúty. Konečne sme sa vyvarovali nejakých hrubých chýb vzadu, ktoré nás pred tým stáli body. Som veľmi rád, že sme to zvládli. Mohlo by to možno vyzerať trošku jednoduchšie, že by sme ten gól dali skôr, pridali druhý a hrali v pohode, ale futbal je taký, že niekedy sa treba nadrieť, aby to prišlo“. Spokojný mohol byť po zápase aj tréner Karol Praženica, ktorý na tlačovej besede hodnotil: „Po prvých dvoch prehrách je to pre nás mimoriadne dôležité víťazstvo. Potrebovali sme bodovať naplno, čo sa podarilo. Do zápasu sme vstúpili dobre. Išli sme s cieľom dostať súpera pod tlak, vypracovať si šance a čím skôr nejakú premeniť. Bohužiaľ, nestalo sa tak, aj keď niektoré možnosti boli celkom dobré, ale chýbalo trošku šťastia. Do druhého polčasu sme vstúpili s tým, že ten gól dáme, ale súper zlepšil prechodovú fázu, robil nám väčšie problémy. Stredoví hráči Zemplínu si dobre preberali lopty, dali sme im možnosť otáčať sa a dostávať sa do nebezpečných priestorov pred našu bránu. Našťastie sa nám podarilo náznaky šancí včas zahasiť a dali sme gól zo strely, ktorá bola najmenej nebezpečná pre bránu súpera. Naši hráči mali o jeden gól väčšiu túžbu po víťazstve a myslím, že sme si ho zaslúžili“.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Djordjević – Kupčík, Migaľa – Viazanko, Kuzma (62. Leško), Bernadina (46. Válovčan) – Rendla (86. Bilič)

MFK Zemplín Michalovce: Bieszczad – Sviarčinskij, Kavka, Carrillo, Šimčák – Grič – Koscelník (71. Antonov), Danko, Žofčák, Božok – Bragin (71. Kushta)