Stoosemdesiate výročie našej dychovky

 

Koncert Dychovej hudby pri oslavách jej 170. výročia.
Koncert Dychovej hudby pri oslavách jej 170. výročia.

 

Slávnostný koncert na počesť 170. výročia vzniku Dychovej hudby Železiarní Podbrezová sa uskutočnil 18. novembra 2008 v Dome kultúry ŽP. Hosťom, ktorý otvoril významný večer, bol Spevácky zbor mesta Brezna, účinkujúci pod taktovkou profesora Milana Pazúrika.

Oslávenec, Dychová hudba ŽP, sa predstavil so skladbami, medzi ktorými nechýbali Pádivého Rušaj junač, Chačaturianov Šabľový tanec či Lístoček z brezy od Karola Valečku, v podaní spievajúcej klarinetistky Nikoly Luptákovej. V skladbe Zdeňka Krotila „Smutná trumpeta“ sólo na trúbke predviedol Lukáš Považan a v sóle známej skladby „Vtedy na západe“ sa na trombóne predstavil Marián Medveď. Koncert ukončila zmes od Johna Kandera „Kabaret“ v podaní speváčky Miroslavy Potančokovej. Prekvapením večera bola Oslavná – skladba, ktorú nielen napísal a venoval, ale aj dirigoval známy hudobný skladateľ Adam Hudec, autor Podbrezovskej polky.

Burácajúci potlesk sprevádzajúci jednotlivé skladby presvedčil, že aj v dobe, kedy dychová hudba strácala z celoslovenského hľadiska popularitu a dostávala sa do úzadia ako prežitok uplynulej doby, v Podbrezovej mala pozície, aké jej právom patrili. Môžeme konštatovať, že situácia sa nezmenila ani po desiatich rokoch a určite sa mnohí priaznivci Dychovej hudby ŽP už teraz tešia na pripravovaný tohtoročný slávnostný koncert, tentokrát už na počesť 180. výročia našej dychovky.

Otázka č. 16: Ktorý hosť otvoril slávnostný koncert na počesť 170. výročia vzniku Dychovej hudby?

Správne odpovede posielajte do redakcie Podbrezovan do desiatich dní od vydania. Nezabudnite uviesť kontakt. Žrebujeme v každom čísle.