Spoznali sme čarovný Gdańsk s Erasmom+

 

Mesto Gdańsk našich žiakov očarilo
Mesto Gdańsk našich žiakov očarilo

 

Dňa 5. októbra sme sa zobudili do skorého rána. Tento deň nebol taký, ako ostatné všedné dni. V sobotou sa začínala zahraničná mobilita v rámci projektu Erasmus+ v kúzelnom prístavnom mestečku Gdańsk v Poľsku. Po spoločnom stretnutí v Banskej Bystrici sme nasadli na autobus priamo do Krakova, odkiaľ sme ďalej do nášho cieľa cestovali luxusným vlakom, z ktorého sa nám ani nechcelo vystúpiť.
Na hlavnej stanici nás s úprimným úsmevom čakala poľská pani učiteľka, ktorá nás zaviedla do nášho hostela. A práve tu sa začal náš príbeh.
V nedeľu nás privítalo chladné poľské počasie, ktoré nás však neodradilo. Hneď po príchode do školy bol pre nás pripravený zoznamovací program a nasledovali kreatívne workshopy. Deň sme zakončili dychvyrážajúcim predstavením „The Witcher“ v druhom najväčšom divadle v Poľsku. Tento skvostný muzikál si s nami vychutnalo ešte ďalších 1 070 divákov. K pôvodnému poľskému zneniu boli k dispozícií aj kvalitné anglické titulky. Vedeli ste, že lístky si musíte objednať najmenej pol roka dopredu?

 

Worshopy sú neodmysliteľnou súčasťou erazmu
Worshopy sú neodmysliteľnou súčasťou erazmu

Nasledujúci deň v škole sme mali hodinu poľského jazyka. Keďže hlavným cieľom projektu bola finančná gramotnosť a správny prvý krok do budúcnosti, absolvovali sme aj hodinu ekonomiky s vysokoškolským profesorom. Ďalej sme vyrábali produkty z odpadu podľa nášho podnikateľského plánu. Naše kreatívne hlavy sa stretli, dali dokopy a prekvapili mnoho študentov, ale aj učiteľov. Potom nasledovalo natáčanie a tvorba reklám na jednotlivé produkty prostredníctvom Ipad-ov.
Tretí deň sme si do našich spomienok opäť pripísali pekné zážitky. Väčšina dňa sa odohrávala v útulnom mestečku Puck, ktoré obklopuje záliv a my sme po prvýkrát počas nášho pobytu mali možnosť vidieť Baltské more. Naša prvá zastávka v Pucku bola dielňa, v ktorej prebiehala rekonštrukcia jachty Polonia z roku 1959. Potom sme navštívili sklárstvo, kde sme si vyskúšali špeciálnu sklársku techniku a naše výtvory si vzali domov na pamiatku. Po exkurzii sme cestovali opäť do školy na večernú „Talent show“, kde každá krajina predviedla svoju modernú pieseň. Taktiež sme si zatancovali poľský národný tanec.

 

Hlavným cieľom projektu bola finančná gramotnosť
Hlavným cieľom projektu bola finančná gramotnosť

Nasledujúci deň sme strávili priamo v centre diania v nádhernom meste Gdańsk. Po zaujímavej exkurzii so sprievodcom si naši priatelia z Poľska pre nás pripravili „city game”, vďaka ktorej sme spoznali aj tie najmenšie zákutia mesta. Dozvedeli sme sa napríklad, že kostol Panny Márie je jedna z troch najväčších tehlových stavieb na svete. Po zábavnej a náučnej hre sme za odmenu dostali voľný čas, ktorý sme využili prechádzkou na pláži s našimi novými priateľmi. Ale to, čo nám navždy ostane v našich srdciach bolo večerné staré mesto, ktoré nám všetkým doslova vyrazilo dych.
Náš posledný deň v Gdańsku sme zakončili športovými aktivitami a obchodným trhom, na ktorom sme prezentovali naše produkty a reklamné spoty. Slávnostným odovzdávaním certifikátov a výherných cien sme plnohodnotne zavŕšili našu zahraničnú mobitu Erasmus+ v rámci projektu „Efektívne učenie, lepšia budúcnosť“.
Ďakujeme škole za príležitosť byť súčasťou tohto projektu a vám ostatným vrelo odporúčame prihlásiť sa na podobné projekty, pretože možno netušíte, ale projekt Erasmus+ vám dá do života veľmi veľa.