Deň svetových rekordov

 

Vedeli ste, že 13. novembra je deň Guinnessových svetových rekordov? Oslavuje sa od roku 2005 a inšpiruje ľudí k pokusom o prekonanie rôznych rekordov. Každoročne vychádza aj Guinnessova kniha rekordov.

Guinnessova kniha rekordov vyšla prvýkrát v roku 1954. Obsahuje zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov a extrémov prírody. V novembri 2004 sa predal 100 000 000. výtlačok tejto knihy. Rekordy v tejto knihe sú naozaj rôzne a pre zaujímavosť uvádzame zopár z nich.

Chorvát Krunoslav Budiselic vytvoril svetový rekord v najviac oblečených tričkách, keď mal na sebe naraz až 245 kusov tohto odevu, ktoré sa mu podarilo obliecť za menej ako dve hodiny.

Rekordérov nájdeme takisto medzi zvieratami. V Guinnessovej knihe rekordov je napríklad zapísaná mačka z Angoly, ktorá sa dožila neuveriteľných 38 rokov a stala sa tak najstaršou mačkou na svete.

Rekordy sú zaznamenávané aj v pestovateľskej oblasti. V októbri v roku 2010 bola do Guinnessovej knihy rekordov zapísaná obrovská tekvica, ktorá bola vypestovaná v americkom Wisconsine. Vážila 821 kilogramov a vyrástla na záhrade Chrisa Stevensa. Jeho tekvica bola o 85 kilogramov ťažšia ako váha tekvice v predchádzajúcom rekorde. Hrdý farmár povedal, že jeho tajomstvo spočíva v zmesi dažďa, kravského hnoja, dobrej pôdy a morských rias.