Mamografické vyšetrenie by mala raz za dva roky absolvovať každá žena vo veku nad 40 rokov. Vyšetrenie bolo v NsP Brezno od septembra minulého roka nedostupné, nakoľko bol vtedajší technický stav nevyhovujúci. V rámci rekonštrukcie nemocnice sú ale okrem stavebných prác realizované aj nové nákupy kvalitnej prístrojovej techniky. Mamografické vyšetrenie je v NsP … Čítať ďalej

Nový mamograf v NsP Brezno, n.o.

 

Mamografické vyšetrenie je od marca opäť dostupné.
Mamografické vyšetrenie je od marca opäť dostupné. Foto: NsP Brezno, n.o.

 

Mamografické vyšetrenie by mala raz za dva roky absolvovať každá žena vo veku nad 40 rokov. Vyšetrenie bolo v NsP Brezno od septembra minulého roka nedostupné, nakoľko bol vtedajší technický stav nevyhovujúci. V rámci rekonštrukcie nemocnice sú ale okrem stavebných prác realizované aj nové nákupy kvalitnej prístrojovej techniky. Mamografické vyšetrenie je v NsP Brezno od začiatku marca opäť dostupné.
Rakovina prsníka je postrach žien. Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje osemnásť percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Preventívne mamografické vyšetrenie je jediná metóda, vďaka ktorej sa dá odhaliť rakovina prsníka v včasnom štádiu, kedy je veľmi dobre liečiteľná.
Mamografia sa štandardne robí  ako preventívne vyšetrenie žien s cieľom aktívneho vyhľadávania zhubného nádoru prsníka, ale aj u žien s príznakmi tohto ochorenia, a tiež v prípade akýchkoľvek príznakov choroby prsnej žľazy, hmatateľného nálezu, resp. pri iných subjektívnych ťažkostiach spojených s prsníkom. Mali by ju však absolvovať všetky ženy, ktoré dovŕšili vek 40 rokov, bez ohľadu na príznaky.
Vyšetrenie je veľmi dôležité u diagnostikovaných zhubných ochoreniach prsníka, pri monitorovaní včasnej i dlhodobej odpovede na liečbu a aj pri diagnostike včasnej lokálnej recidívy ochorenia. Mamografické vyšetrenie v nemocnici v Brezne bolo jediné v rámci regiónu, preto sa jeho nákupu venovalo prioritne.
„V rámci prebiehajúceho projektu rekonštrukcie z eurofondov, sme urýchlili verejné obstarávanie už plánovaného nového mamografu, pripravili nové vyhovujúce priestory s technickým zabezpečením a pre pacientov, vzhľadom na charakter vyšetrenia, aj samostatnú čakáreň s boxom na prezliekanie v rámci RDG oddelenia. Po získaní všetkých potrebných povolení sme prevádzku nového mamografického prístroja zn. AMULET Innovality, vrátane novej diagnostickej pracovnej stanice, v celkovej sume 142 800 eur spustili 2. marca,“ uviedla RNDr. Edita Niklová, námestníčka pre úsek spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek NsP Brezno, n.o., ktorá zároveň dodala, že sa tešia opätovnému skvalitneniu nielen práce, ale  aj prístrojovej techniky v rámci regiónu.
Na vyšetrenia sa môžu pacientky objednávať na základe odporučenia odborného lekára, a to telefonicky na tel. čísle 048/2820 351, prípadne osobne na recepcii RDG oddelenia počas pracovných dní v čase od 8. hod. do 14. hod.
Po podpísaní informovaného súhlasu vyšetrenie absolvujú za asistencie erudovaného personálu. Odborný popis výsledku vyšetrenia zabezpečujú lekári – špecialisti v odbore rádiológia.