Žiakom našej školy učarovala fotografia

Takzvaná „golgen hour“ zachytená víťazom Romanom Ryšianom
Takzvaná „golgen hour“ zachytená víťazom Romanom Ryšianom
Fotografovanie je spoločenská, umelecká, technická a dokonca aj vedecká disciplína, ktorá učaroval aj našim žiakom. Fotografická súťaž má v našej škole bohatú históriu. V prvom polroku školského roku 2019/2020 bol vyhlásený už jej trinásty ročník.
Súťaž organizuje Mgr. Alexander Jirmer, ktorého je fotografovanie osobným koníčkom a rozhodol sa do nej zapojiť aj žiakov.
Témou v aktuálnom školskom roku bola príroda cez objektív. Fotografia vie o človeku vypovedať veľmi veľa. Niekedy odzrkadľuje realitu, inokedy „bublinu“ autora. Ako pri všetkom, aj tu musíte mať aj kúsok šťastia, aby ste dobrú fotku zachytili. Hlavnými kritériami pre výhru v tomto ročníku nestačilo splniť ten tematické zadanie, ale taktiež bolo hodnotené zaostrenie fotografie, svetlo či kompozícia.
„Fotografická súťaž je pre nás každoročnou výzvou. Mladí ľudia v súčasnej dobe nechcú prezentovať seba a svoj pohľad na svet cez objektív verejne, hoci napríklad na sociálnych sieťach s tým problém nemajú. O to viac sa tešíme tomu, že súťaž trvá už trinásť rokov a musím skonštatovať, že cit pre fotografiu sa každým ročníkom zlepšuje,“ zhodnotil A. Jirmer.
Mária Štulajterová mala za objektívom šťastie a fotku zachytila náhodne
Mária Štulajterová mala za objektívom šťastie a fotku zachytila náhodne
V aktuálnom školskom roku sa na prvom mieste umiestnil Roman Ryšian z III.H, na druhom Mária Štulajterová zo IV.G a na treťom Ema Kapustová z II.G. V ankete sme sa ich pýtali, čo ich viedlo k prihláseniu sa do súťaže, kde víťazná fotografia vznikla a ako dlho sa svojmu koníčku venujú:
Roman Ryšian –  1.miesto
– Začínal som ako každý. Prvé fotky vznikali na mobil a cez kompakt som sa dostal k mojej prvej zrkadlovke. Napriek tomu, že fotografovať ma bavilo už od začiatku, nie vždy to bolo jednoduché. Až posledný rok a pol sa jej venujem naplno. Väčšinu svojho voľného času fotím a následne fotky upravujem v počítači.
Víťazná fotka vznikla pri prechádzke v prírode, pri západe slnka, takzvanej „golden hour“. Zaujímavosťou je že na fotografii sú zachytene v podstate len tri farby.
Momentálne sa zaoberám prevažne portrétnou fotografiou, pretože ma baví zachytávať naše emócie. Podľa mňa môže byt fotka taká dobrá, ako veľmi ste kreatívni a to platí aj v živote. 
Ema Kapustová, ako aktívna športovkyňa, obľubuje fotky z prírody
Ema Kapustová, ako aktívna športovkyňa, obľubuje fotky z prírody
Mária Štulajterová – 2.miesto 
– K prihláseniu do súťaže ma priviedol pán učiteľ Jirmer, ktorý má túto súťaž na starosti.
Moja fotografia vznikla na prechádzke v lese a odfotila som ju pretože sa mi záber zdal zaujímavý. Víťazný záber vznikol tak nejak náhodne, keďže som vtedy fotila všetko.
Osobne nefotím dlho, teda skôr vôbec a aktívne sa tomu nevenujem. Avšak keď sa pozriem na fotky, ktoré som odfotila, je na nich väčšinou príroda. Rada fotím aj ľudí, ale nie profesionálne, skôr ako momentku, na ktorej zachytím ich emócie –  keď sú šťastní a väčšinou sú z toho tie najkrajšie fotky.

Ema Kapustová – 3.miesto
– Do súťaží sa zapájam rada, a preto, keď sa naskytla možnosť zapojiť sa aj do tejto, , neváhala som a poslala som svoje fotky. Víťaznú fotografiu som odfotila pri tréningu, keď som sa bola prebehnúť. Fotím väčšinou iba pre seba, najradšej prírodu, pretože v nej trávim najviac času, hlavne keď chodím behať, bicyklovať alebo bežkovať.