Máte už „covid preukaz“?

 

Ilustračné foto: A. NociarováV závere júna dostali občania Slovenskej republiky SMS alebo e-mail od Národného centra zdravotníckych informácií SR (NZCI). V správe bol uvedený osobný deväťmiestny kód s upozornením o jeho uchovanie za účelom získania Digitálneho COVID preukazu. Ten slúži ako potvrdenka o vakcinácii, vykonaní PCR alebo antigénového testu, prípadne o prekonaní ochorenia COVID-19. Potrebný je pre účely pobytu v zahraničí, prípadne na pobyt v letných táboroch a využívanie služieb na Slovensku, napríklad v kúpeľoch, wellness, krytých plavárňach a podobne. Preukazy sú od 1. júla 2021 jednotné pre celú Európsku úniu. To znamená, že ak plánujete pobyt mimo územia SR, na hraniciach ho budú vyžadovať.

Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, v súčasnosti sú v platnosti tri typy digitálnych COVID preukazov.

  1. Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vakcinácii (už po podaní prvej dávky vakcíny),
  2. Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vykonaní testu (PCR/Antigénový test),
  3. Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 (po prekonaní ochorenia, ktoré bolo diagnostikované prostredníctvom RT-PCR testu, v období pred nie viac ako 180 dňami).

Všetky tri typy preukazov je možné získať na stránke korona.gov.sk. Ďalej už pokračujete podľa pokynov, systém vás automaticky navedie. Nemožno zabudnúť, že na prihlásenie je potrebné číslo mobilného telefónu, deväťmiestny kód, ktorý vám prišiel do SMS alebo e-mailu a rok narodenia. Po vyplnení údajov vám príde verifikačný kód, ktorý je potrebné zadať do systému. Týmto krokom je Digitálny COVID preukaz aktivovaný. Následne si ho môžete vytlačiť, stiahnuť do svojho mobilného zariadenia alebo presunúť do aplikácie.

Ďalšou možnosťou je stiahnutie aplikácie GreenPass, ktorá uchováva všetky údaje. Po prihlásení do aplikácie si svoj Digitálny COVID preukaz s potvrdením o vakcinácii, o vykonaní PCR alebo antigénového testu, prípadne informáciu o prekonaní ochorenia COVID-19 uložíte.

 

Prečo mi prišiel kód?

Správu s kódom dostali aj takí, ktorí sa na očkovanie ešte neprihlásili. „SMS s COVID-19-PASSom bola zaslaná všetkým občanom, ktorí boli očkovaní, testovaní či prekonali COVID-19. Kódy sme opätovne zaslali preto, aby sme zjednodušili situáciu občanom (ktorí nevyužívajú aplikáciu) – nemusia ich teda vyhľadávať vo svojich mailoch a SMS,“ povedala pre náš dvojtýždenník Diana Dúhová, hovorkyňa NCZI SR a dodala: „Deväťmiestny kód slúži na identifikáciu osôb v systéme Moje ezdravie, kde sú všetky dáta o testovaní či vakcinácii.“

V prípade problémov so získaním Digitálneho COVID preukazu EÚ volajte NCZI Call Centrum +421 232 353 030.

Digitálny COVID preukaz je potrebné nosiť so sebou a starostlivo ho uchovať.

Zamestnanci Železiarní Podbrezová a.s. stále môžu vo výnimočnom prípade využiť bezplatné antigénové testovanie. Je potrebné objednať sa na e-mailovej adrese: villim.jan@zelpo.sk.