Zo zákulisia Turíčneho jarmoku

Na hrade takmer tisícka návštevníkov

 

V sobotu 19. mája sa v Slovenskej Ľupči uskutočnil už 18. ročník tradičného Turíčneho jarmoku. Jeho pôvodná história však siaha oveľa ďalej, až do roku 1546.

Usporiadať jarmok alebo trh nebolo vždy samozrejmosťou. Takúto výsadu mali len mestá, ktoré od kráľa dostali výsadnú listinu. Práve takú dostala Ľupča vo februári 1546 v Bratislave od kráľa Ferdinanda I. Neskôr, v roku 1684, kráľ Leopold I. vo Viedni povolil Ľupči usporiadať až päť jarmokov na predaj drobného spotrebného tovaru a päť jarmokov na predaj a kúpu domácich zvierat.

V novodobej histórii obecné zastupiteľstvo rozhodlo oživiť tradíciu Turíčneho jarmoku. Dôvodom bola nielen samotná oslava sviatku, ale aj fakt, že sa v tomto jarnom období nekonajú jarmoky v iných obciach. Nakoľko sú Turíce pohyblivým sviatkom, termín jarmoku je každý rok iný.

 

Tradičný sprievod obcou pri príležitosti Turičného jarmoku v Lupči.
Tradičný sprievod obcou Slovenská Lupča. Foto: Ivan Houška

 

   Aj tento ročník sa niesol v duchu prezentácie ľudových remesiel a bohatého kultúrneho programu. Ľupča bola už od stredoveku významným strediskom remesiel. Dá sa povedať, že neexistuje remeslo, ktoré by nemalo zastúpenie v tejto obci. Okrem účinkovania hudobných skupín najrôznejších žánrov si návštevníci pozreli aj bábkové divadlo v Dome remesiel a deťom bolo venované samostatné pódium v tichej zóne pri evanjelickom kostole.

Tradične sa najväčšej obľube tešil sprievod, ktorý prechádzal celou obcou. Ide o alegorický sprievod, v rámci ktorého sa prezentujú miestne spolky a združenia (školy, súbory, hasiči, športové oddiely, včelári a iní).

Pozornosť na seba pútali hlavne miestni recesisti, ktorí každý rok pripravia vtipnú prezentáciu. Počas minulých ročníkov sa na ňom predstavilo napríklad upravené vozidlo, tzv. „doštenák“, minulý rok sa oživoval Golem a tento rok bola indiánska téma „Predpoklad na striebornom jazere“.

Samozrejme, aj tento rok sme pre pocestných otvorili naše brány, kedy počas dvadsiatich piatich vstupov hrad navštívilo 919 návštevníkov. Do prehliadkovej trasy sme mimoriadne zaradili prezentáciu historických militárii, ktorej inštaláciu pripravujeme na túto sezónu. Pred bránami sme prostredníctvom videa informovali o priebehu šestnásťročnej obnovy hradného areálu, propagovali novú publikáciu a to všetko bolo sprevádzané občerstvením z produkcie miestnej rodinnej farmy. Teší nás, že latku našich poskytovaných služieb posúvame vyššie, čo sa premieta aj do historicky najvyšších tržieb.

Potvrdzuje sa tak, že rozhodnutie vedenia ŽP a.s. spraviť z hradu Ľupča zariadenie, ktoré bude prevažne slúžiť potrebám rozvoja cestovného ruchu, bolo mimoriadne prezieravé. Témou využitia súčasných historických objektov na Slovensku sa v poslednom období zaoberá čoraz viac odborníkov a výsledky tohto zaujímavého výskumu odprezentujeme v dohľadnom čase.