Naši biatlonisti v Osrblí reprezentovali Slovensko

V minulom čísle Podbrezovana sme vás v krátkosti informovali o medzinárodných biatlonových pretekoch v Osrblí, kde sa vo februári uskutočnilo tretie a štvrté kolo IBU pohára. Do reprezentácie Slovenska sa dostali aj naši pretekári, ktorí mali možnosť v domácom prostredí porovnať sa so širšou medzinárodnou špičkou. Vo všetkých prípadoch išlo o biatlonistov, ktorí sú vekom ešte v juniorskej kategórii a štart v seniorskom IBU pohári bol pre nich cennou skúsenosťou do budúcnosti.

Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová v Osrblí reprezentovali Mária Remeňová, Zuzana Remeňová a Lukáš Ottinger. Okrem nich štartoval aj Damián Cesnek, člen Centra talentovanej mládeže Podbrezová. V slovenskej výprave nechýbal ani tréner Peter Kazár. V treťom kole štartovali všetci uvedení pretekári, štvrté kolo absolvovala už iba M. Remeňová a D. Cesnek, nakoľko ostatní naši biatlonisti sa presunuli do dejiska mládežníckych majstrovstiev sveta, ktoré sa tento rok konali v rakúskom Obertilliachu.

Sestrám Remeňovým sa v úvodných rýchlostných pretekoch nedarilo celkom podľa predstáv, keď im nevyšla streľba a obsadili 71. (Mária) resp. 76. miesto (Zuzana). Čistou streľbou v rýchlostných pretekoch sa naopak prezentoval L. Ottinger, čo mu vynieslo bodovanú 39. priečku. Kvalifikoval sa tak zároveň do stíhacích pretekov, kde skončil na 41. mieste a tesne mu ušli ďalšie body do celkového hodnotenia IBU pohára. Člen Centra talentovanej mládeže Podbrezová D. Cesnek skončil v rýchlostných pretekoch na 98. a vo vytrvalostných pretekoch na 89. mieste. M. Remeňovej sa viac darilo vo vytrvalostných pretekoch, obsadila bodované 39. miesto. V štvrtom kole boli na programe opäť rýchlostné preteky, M. Remeňová bola 60., čím sa tesne kvalifikovala aj do stíhacích pretekov, kde skončila na 56. mieste. D. Cesnek bol v druhých rýchlostných pretekoch 95.

M. Remeňová a D. Cesnek štartovali aj v štafetách. V tej ženskej skončili naše biatlonistky na veľmi dobrom ôsmom mieste a práve naša pretekárka rozbiehala slovenskú štafetu. Rovnako mužskú štafetu rozbiehal D. Cesnek, naši biatlonisti nakoniec skončili na 17. priečke.

V Osrblí sa darilo aj nášmu bývalému členovi Tomášovi Sklenárikovi, ktorý obsadil zhodné 28. miesto v rýchlostných aj stíhacích pretekoch a potvrdil tak výbornú formu pred mládežníckymi majstrovstvami sveta.

„Domáce tretie kolo IBU pohára v Osrblí sme s juniorskými družstvami využili ako vynikajúce prípravné štarty bezprostredne pred odchodom na mládežnícke majstrovstvá sveta. Okrem tréningových úloh sme mali splniť aj kvalifikačné ciele, čo sa nám žiaľ úplne nepodarilo, keď sa M. Remeňovej nepodarilo kvalifikovať na poslednú miestenku do družstva junioriek, kde sa jej nepodarilo pridať k sestre Z. Remeňovej a juniorovi L. Ottingerovi. Všetky miestenky tak už boli rozdelené a vekom juniorka M. Remeňová si na štvrtom kole IBU pohára vybojovala medzi ženami účasť na pretekoch Svetového pohára v Novom Meste na Morave. Celá kvalifikácia dopadla pre našich biatlonistov aj napriek tomu výborne a na mládežnícke majstrovstvá sveta smerovali z kategórie dorastu E. Kapustová, S. Pacerová, K. Makovínyová, S. Ilavský a F. Bury. Do juniorského družstva sa kvalifikovala Z. Remeňová a L. Ottinger,“ zhodnotil vystúpenie podbrezovských biatlonistov v Osrblí náš hlavný tréner Peter Kazár.