Festival dychových hudieb vo Valaskej

 

V sobotu, 8. júna, sa na námestí vo Valaskej uskutočnil už 48. ročník Festivalu dychových hudieb stredoslovenského regiónu, ktorý je organizovaný pod záštitou Stredoslovenského osvetového strediska Banská Bystrica, obce Valaská a je venovaný memoriálu Jožka Kučeru.

Milovníci dychových hudieb sa po roku opäť stretli na námestí vo Valaskej, ktoré o 14. hodine popoludní rozozvučali muzikanti svojou fanfárou a odštartovali tak pestrý program. Na festivale vystúpili dychovky Mostárenka, Selčianka z Banskej Bystrice, Vojenská hudba Banská Bystrica, Detský dychový orchester Základnej umeleckej školy Brezno, Dychový orchester Brezno či Tanečný orchester Valaská. Samozrejmosťou festivalu bol aj tento rok Dychový orchester Železiarne Podbrezová, tento rok bol vedený pod taktovkou dirigenta Jakuba Laca. Program dotvorili aj mažoretky Estrella z Rimavskej Soboty.

 

Vystúpenie mažoretiek na Festivale dychových hudieb vo Valaskej
Vystúpenie mažoretiek na Festivale dychových hudieb vo Valaskej

 

Námestím sa niesli piesne rôznych žánrov – od populárnych piesní, cez polky, pochody či ľudové piesne. Festivalu doprialo aj počasie, a tak boli nadšení aj diváci, ktorí prišli podporiť všetkých vystupujúcich účastníkov a vychutnať si tóny dychových nástrojov.

Okrem hudby si na svoje prišli aj nadšenci umenia – na celom námestí boli prezentované rôzne druhy ľudových remesiel. Nechýbala ani každoročná zábava, ktorá nasledovala po vystúpeniach. Tentokrát atmosféru spríjemnila Dychová hudba Maguranka z Kanianky.