Aktuality z regiónu

 

Zdroj: SITA

Zrekonštruovali cestu

Zrekonštruovanú cestu na Chalupkovej ulici v obci Podbrezová v okrese Brezno odovzdali 9. septembra do užívania verejnosti. Starosta obce Ladislav Kardhordó upresnil pre agentúru SITA, že ide o úsek cesty III/2374, dlhý približne 1 560 metrov, ktorý sa podarilo zrekonštruovať po dvadsiatich rokoch vďaka príspevku viac ako 112-tisíc eur od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

„Zrekonštruovaná vozovka zvýši nielen kvalitu života obyvateľov Chalupkovej ulice v samotnej Podbrezovej, ale zlepší aj prístup do obce Horná Lehota, ktorá je vyhľadávaným turistickým cieľom,“ povedal pri príležitosti slávnostného otvorenia podpredseda BBSK Ondrej Lunter. „Komfort sa zlepší aj pre návštevníkov Nízkych Tatier, lebo je tam spojnica na Krpáčovo a na Tále,“ doplnil starosta.

Ulica v Podbrezovej bola zároveň odkanalizovaná v rámci dlhodobého projektu „Aglomerácia obce Podbrezová – odkanalizovanie“, kde je investorom Stredoslovenská vodárenská spoločnosť a.s. Tá ešte v roku 2016 získala na projekt viac ako 5 miliónov eur so spolufinancovaním z vlastných zdrojov viac ako 650-tisíc eur.

 

Brezno získalo financie na výstavbu nájomných bytov

Horehronská metropola chystá výstavbu 96 nových nájomných bytov na najväčšom sídlisku Mazorníkovo. Primátor mesta Brezno Tomáš Abel podpísal so Štátnym fondom rozvoja bývania zmluvu na takmer šesť miliónov eur na ich výstavbu.

„Málokto veril, že taký veľký projekt bude mať ‚zelenú‘. Je v súlade s vyhlásením a podporou bývania novej vlády. Ide o najväčší projekt nájomných bytov v rámci Slovenska, ktorý podporili tento rok. My takto pomôžeme mladým rodinám a ľuďom, ktorí potrebujú dostupné a lacné bývanie stredného štandardu,“ informoval Abel občanov na sociálnej sieti. Podľa neho byty musia byť na základe novej legislatívy trvalo nájomné.

Mesto počíta so siedmimi štvorizbovými bytmi, 37 trojizbovými, 42 dvojizbovými a desiatimi jednoizbovými bytmi. Záujemcovia môžu podávať žiadosti na breznianskom magistráte, kde dostanú všetky potrebné informácie.

 

Otvorili interaktívny náučný chodník

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja a Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE otvorili interaktívny náučný chodník Tále. Chodník je zameraný na prírodné bohatstvo a nielen školáci, ale i turisti a cyklisti na ňom môžu spoznávať tajomstvá lesa a naučiť sa rozpoznávať tunajšiu faunu a flóru.

Náučný chodník plní niekoľko funkcií, popri predtým chýbajúcej infraštruktúre hlavne pre peších turistov i cyklistov v najviac frekventovanej lokalite regiónu Horehronie pod južnými svahmi Nízkych Tatier je chodník doplnený aj o náučné interaktívne prvky s tematikou prírody nízkotatranskej fauny a flóry. Chodník je súčasťou a zároveň druhou etapou Náučného chodníka Tále, ktorý s pomocou Banskobystrického kraja začala rekonštruovať oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE už v roku 2018.

S dĺžkou takmer dva kilometre náučný interaktívny chodník prepája celú rekreačnú oblasť Tále medzi vodnou nádržou Tále, lyžiarskym strediskom, golfovým areálom a ubytovacími zariadeniami s víziou prepojenia až na Bystrú, kde bude nadväzovať na nový cyklochodník korytom Bystrianky na drevených lávkach v lone prírody.
Náklady na náučný chodník Tále v objeme takmer 40 000 eur pokryl až do výšky osemdesiat percent príspevok z Banskobystrického samosprávneho kraja prostredníctvom rozvojového zámeru Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

„Sme radi, že aj vďaka finančnej podpore skrz rozvojových zámerov Banskobystrického samosprávneho kraja v regióne Horehronie pribúdajú každý rok nové turistické atrakcie, či potrebná infraštruktúra v najviac frekventovaných turistických častiach regiónu,“ povedal Ing. Ľuboš Ďurinďák, predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE.