Zo sveta ocele

 

Únia o ďalších päť rokov predĺžila clá na oceľové rúry z Ruska a Ukrajiny

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Európska komisia (EK) začiatkom októbra oznámila, že v dôsledku vyšetrovania situácie na európskom trhu sa rozhodla, že existujúce antidumpingové opatrenia týkajúce sa ruských a ukrajinských dovozov bezšvíkových rúr a rúrok z ocele, by mali zostať v platnosti na ďalších päť rokov. Exekutíva EÚ spresnila, že týmto opatrením by sa mali zabezpečiť spravodlivé podmienky pre výrobcov ocele z členských krajín EÚ.

Súčasné clá sa pohybujú na úrovni od 24,1 do 35,8 percenta pre dovozy z Ruska a pre dovozy z Ukrajiny platia clá v rozsahu 12,3 až 25,7 percenta. Komisia zdôraznila, že toto rozhodnutie je ďalším príkladom záväzkov vytvoriť rovnaké podmienky pre oceliarsky priemysel EÚ, čomu napomáha súbor 52 opatrení na ochranu obchodu, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú na výrobky z ocele a železa.

Vyšetrovanie eurokomisie na preskúmanie antidumpingových opatrení sa uskutočnilo na žiadosť Európskej asociácie oceľových rúr (ESTA). Vyšetrovanie ukázalo, že v predchádzajúcom období obe krajiny, Rusko aj Ukrajina, pokračovali v dumpingu – viac ako 30 percent v prípade Ruska a vyše 20 percent v prípade Ukrajiny.

Komisia zdôraznila, že ak by protidumpingové opatrenia zrušila, je vysoko pravdepodobné, že značné množstvá dumpingových ruských a ukrajinských produktov by boli opäť zamerané na trh EÚ, čo by ohrozilo výrobcov rúr a rúrok v EÚ. Najviac by boli zasiahnutí výrobcovia z Českej republiky, Francúzska, Nemecka a Talianska. Rozhodnutie EK vedie k udržaniu pracovných miest v priemyselnom odvetví, ktoré dnes zamestnáva viac ako 13 000 Európanov.