Talentovaný Martin Ťažký hrá golf už od siedmich rokov, oporu má najmä v rodičoch

Golfový klub Tále sa môže pýšiť viacerými šikovnými hráčmi, ktorí pod končiarmi Nízkych Tatier vyrástli. Jedným z nich je Martin Ťažký z Čierneho Balogu, ktorého oslovil golf už v útlom detstve. Talentovaný športovec je študentom prvého ročníka v Súkromnom gymnáziu Železiarne Podbrezová a hoci má mnoho povinností, na svoj koníček nezanevrel. Naopak, obetuje mu takmer všetok voľný čas.  

Ak práve nesedí v školskej lavici, cibrí techniku na Táľoch. Po „gríne“ prejde množstvo kilometrov a neúnavne odpaľuje loptičku za loptičkou. Cez zimu zasa trénuje na golfovom simulátore. Okrem toho pravidelne cvičí v posilňovni, aby bol komplexne pripravený. Odmenou za tvrdú prácu je zbierka medailí a trofejí, ktorými sa dnes pýši. Martin Ťažký však rozhodne nechce zaspať na vavrínoch. Túži sa neustále posúvať a byť lepším hráčom. Konkurencia je totiž silná a naplnenie všetkých snov ešte ďaleko.

Martin začínal s golfom už ako prvák v Základnej škole s materskou školou Pionierska 2 v Brezne. „Navštevoval som krúžok golfu, kde som pričuchol k tomuto krásnemu športu. Hral som ho v telocvični spolu s kamarátmi. Veľmi nás to bavilo a tešili sme sa na každý tréning. Viedli nás učiteľky Anna Longauerová a Daniela Jorčíková. Najmä im vďačím za to, že som pri golfe ostal a môžem sa mu naplno venovať,“ opísal svoje začiatky mladý športovec.

Cieľavedomosť mu nechýba

Martin sa rokmi zlepšoval, telocvičňu vymenil za golfové ihrisko a hoci si jeho kamaráti postupne našli iné záľuby, on zostal olympijskému športu verný. „Golf ma vždy bavil a nešlo len o hru. Zábavné boli rozcvičky, ale aj rôzne hry a ďalšie sprievodné aktivity. Veľkým zážitkom boli i letné golfové tábory na Táľoch, kde sme zažili kopec srandy a veľa sme sa naučili,“ zaspomínal si.  

Martinova zbierka medailí a trofejí je už dnes bohatá a stále sa rozrastá. Foto: M. Gončár
Martinova zbierka medailí a trofejí je už dnes bohatá a stále sa rozrastá. Foto: M. Gončár

Vstupom do golfovej akadémie na Táľoch mal športový príbeh talentovaného chlapca z Horehronia pokračovanie. Prišli účasti na prvých turnajoch a s nimi aj úspechy. Venovali sa mu tréneri Jozef Soták, ale aj Ján Keher. V súčasnosti ho vedie Juraj Zvarík, známa persóna golfového športu na Slovensku. „Od prvého tréningu mi bol vzorom nielen pre jeho golfové schopnosti a úspechy, ale aj pre jeho trpezlivosť a priateľský prístup. Vďaka nemu som sa za posledné obdobie výrazne zlepšil.“

Martin myslí aj na kondíciu. Tú zasa ladí pod dohľadom trénerky Aniky Bolčíkovej.

„Golf nie je len o odpaľovaní loptičiek a triafaní jamiek. Dôležitá je razancia, rýchlosť úderov a takisto spevnené telo. Navyše, potrebná je vytrvalosť. Robím všetko preto, aby som bol čo najlepší. Preto trénujem aj mimo ihriska,“ pokračoval. 

Nepretržitý kolobeh

Martin sa pripravuje prakticky každý deň počas celého roka. „Ak je to možné, snažím sa trénovať každý deň. Niekedy sám, inokedy s trénerom alebo s kamarátom. Keď sa ihrisko na zimu uzavrie, častejšie chodím na golfový simulátor alebo cvičím v posilňovni. Na jar sa vraciam opäť na trávu. Ide o kolobeh, ktorý sa strieda každý rok,“ poznamenal.

Aj vďaka svojej usilovnosti sa môže 15-ročný športovec pochváliť účasťou na mnohých turnajoch na domácej pôde na Táľoch i mimo nich. Zúčastňuje sa i podujatí Slovenskej golfovej asociácie. V súčasnosti je piaty v celoslovenskom rebríčku hráčov do 16 rokov.

Netešia ho pritom len vyhraté poháre. Spomína si i na Majstrovstvá Golfového klubu Tále, kde sa mu na jamke číslo dva podarilo zahrať úder „Hole in one,“ čiže na prvý pokus trafiť jamku z odpaliska.

„Všetky úspechy ma posúvajú vpred. Neviem, ako sa bude moja kariéra vyvíjať, ale raz by som chcel byť profesionálny tréner. Samozrejme, plánujem sa venovať aj hráčskej kariére,“ netají ambície. „Chcel by som sa v rámci turnajov pod hlavičkou asociácie umiestňovať na popredných priečkach. Ak sa podarí, rád by som vycestoval aj do zahraničia, aby som si zmeral sily s konkurenciou,“ doplnil.

O Martinovom talente vedia nielen v jeho materskom klube, ale i v škole, kde nastúpil len v septembri. K dispozícii ma trenažér, ktorý je súčasťou jej vybavenia. „Vedenie školy mi vychádza maximálne v ústrety. Ochotne ma uvoľňujú na turnaje a musím podotknúť, že učitelia sú veľmi ústretoví. Nehovoriac o možnosti využívať simulátor prakticky vždy, keď potrebujem,“ pochvaľuje si.

Tále sú najkrajšie

Tále sú Martinovým druhým domovom. Pozná každú jamku i zákutie. Radi ho majú tréneri i ľudia, ktorí sa okolo golfu v tomto krásnom rezorte pohybujú. „Golfové ihrisko na Táľoch je jedno z najlepších a najkrajších na Slovensku. Zároveň je ale jedno z najnáročnejších. Mám vytvorené výborné podmienky a aj touto cestou chcem vedeniu Golfového klubu Tále poďakovať,“ doplnil.

Okrem klubu, školy či priateľov má Martin obrovskú podporu v rodičoch. Sú jeho najväčšími fanúšikmi. „Syna sa snažíme neustále podporovať. Som pyšná na to, čo robí. Golf nikto z našej rodiny nikdy nehrával, ale Maťkovi učaroval už v detstve. Ide o elegantný šport, ktorého prvky si prenesiete aj do bežného života. Spomenúť môžem, napríklad, vytrvalosť a chcenie, čo človeka posúva aj po ľudskej stránke,“ povedala Martina Ťažká, Martinova mama a dodala: „Časovo je golf veľmi náročný, ale robíme to s manželom pre syna, aby sa neustále zlepšoval. Budeme sa snažiť byť mu oporou aj naďalej.“

Talentovaný športovec ju doplnil: „Bez rodičov, trénerov, klubu, školy a ľudí, ktorí ma podporujú, by som to ale nezvládol. Preto chcem aj touto cestou všetkým poďakovať.“

A čo sa čerstvému gymnazistovi na golfe najviac páči?

„Pri golfe je potrebná logika, ale i kondícia, keďže sa veľa nachodíte. Urobiť správne rozhodnutie je neraz zložité, preto mám pred týmto športom rešpekt. Navyše, je skvelé, že som stále na čerstvom vzduchu, v krásnej prírode, ale zároveň to chce veľa tréningu, pretože človek sa nestále učí a zdokonaľuje po všetkých stránkach,“ uzavrel M. Ťažký.

Tréner Juraj Zvarík (v pozadí) je Martinovým vzorom. Foto: M. Gončár
Tréner Juraj Zvarík (v pozadí) je Martinovým vzorom. Foto: M. Gončár

TRÉNER O MARTINOVI

„Maťko je šikovný a vytrvalý chlapec. Mrzí ma len, že nemá stabilného parťáka, čo by ho ešte viac posunulo, keďže pri rozvoji je veľmi dôležitá súťaživosť. Napriek tomu usilovne trénuje aj sám. Skvelí sú aj jeho rodičia, ktorí ho pravidelne vozia na tréningy i turnaje. Najmä oni majú najväčšiu zásluhu na jeho napredovaní. Teším sa tiež, že sa rozhodol študovať v Súkromnom gymnáziu Železiarne Podbrezová. K dispozícii má dva trenažéry, takže môže neustále trénovať. Verím, že postupne bude ešte lepší, pretože konkurencia nespí. Navyše, ihrisko na Táľoch je vo vysokej nadmorskej výške. Kým na západe Slovenska už trénujú, my máme ešte sneh. O to náročnejšie to Maťo má. Chcel by som ho pripraviť na kariéru profesionálneho trénera. Už teraz spĺňa všetky predpoklady, avšak nemá dostatočný vek. Bola by škoda, keby doterajšie úsilie len tak zahodil. Keď bude starší, veci bude inak chápať a môže ich dokonale zúročiť. Uvidíme, kam to až dotiahne,“ povedal Juraj Zvarík, ktorý trénuje Martina Ťažkého tri roky.