Pod Dubňom koniec víťaznej série, Zlaté Moravce sme zlomili po prestávke

Futbalová Niké liga mala na programe zápasy 13. a 14. kola. FK Železiarne Podbrezová odohral oba na ihriskách súperov. Najskôr naši chlapci cestovali do Žiliny a týždeň na to do Zlatých Moraviec. Bodové konto si vylepšili o tri body, pričom sa naďalej pohybujú v horných poschodiach ligovej tabuľky.

So Žilinou sme ťahali sériu piatich víťazstiev v rade a v nastolenom trende sme túžili pokračovať. Lenže nezačali sme ideálne a domáci boli od úvodu aktívnejší. Výsledkom ich snahy bol gól Jambora, ktorý však rozhodca neuznal pre ofsajd, hoci bolo jasne vidieť, že prihrávka išla od nášho Paraja. Nič na tom nezmenilo ani niekoľkominútové skúmanie za pomoci systému VAR. Kontroverzný moment, o ktorom sa ešte aj niekoľko dní po stretnutí rozprávalo, šošonov nezaskočil. Naďalej pokračovali v aktivite a onedlho sa dočkali, keď zakončoval Minárik, ktorý nedal Ludhovi šancu. V nadstavenom čase prvého polčasu prišlo veľké zaváhanie defenzívy železiarov. Nepresnosť v rozohrávke potrestal Minárik, keď z veľkej diaľky poslal loptu do siete.

Prvé dejstvo mohlo dopadnúť ešte horšie, ale Oravec skvelo zabránil gólu Bileho. Zo strany Podbrezovej zaujala v prvom polčase azda len príležitosť Assinora, ktorého vychytal Belko.

Po zmene strán sa mužstvo z Horehronia výrazne zlepšilo. Naši hráči kontrolovali loptu, lenže do vyložených šancí sa nedostávali. Až v 69. minúte, po akcii Assinora, znížil Galčík. Túžili sme po bode, ale Žilina hrala v zadných radoch výborne, a tak sa do konca duelu už nič nezmenilo. Šošoni pretrhli negatívnu sériu zo vzájomných zápasov s Podbrezovou a pripísali si zaslúžené tri body.

Rozpadnutá zostava

Po stretnutí nebol tréner železiarov smerom k svoju tímu kritický. Priznal, že sa netrafil príliš do zostavy, ktorá sa mu cez týždeň rozpadla. „Mali sme problém ju poskladať. V prvom polčase nám súper robil problémy, keďže nám chýbala aj sekunda v reakcii. Preto sme ho zaslúžene prehrali. V druhom dejstve sme to preskupili, nemali sme totiž čo stratiť. Táto časť bola pre mňa zaujímavá, dobre sme sa dostávali do útoku, ale chýbalo nám sebavedomie. Žilina vyhrala zaslúžene a ja jej gratulujem,“ povedal Roman Skuhravý.

Paraj a Blahút rozhodli

Podbrezová sa túžila vrátiť na víťaznú vlnu už v nasledujúcom zápase. Cestovala do Zlatých Moraviec, kde ju čakal trápiaci sa ViOn. Ten v tejto sezóne ešte nevyhral. Železiarov podporila aj početná skupinka fanúšikov, ktorá merala cestu a počas celého duelu neúnavne hnala svoj tím za víťazstvom.

Krátko po úvodnom výkope skúsil šťastie domáci Čerepkai, ale neuspel. Ludha bol viac v permanencii, ale slabý prvý polčas už veľa útočných akcií nepriniesol.

Po prestávke sa karta obrátila. Prebrali sme iniciatívu a išli za troma bodmi. Najskôr ale neuspel Blahút a následne ani Kabongo. Vyšlo to až Parajovi, ktorý sa odhodlal k strele z hranice veľkého vápna a skóroval. Netrvalo dlho a najtesnejší náskok poistil Blahút, keď prestrelil domáceho brankára. Najväčšiu šancu domácich spálil Mijič, ktorý sa dostal do úniku, poradil si aj s Ludhom, ale trafil len žrď. Náš brankár sa vyznamenal aj pri strele Šveca. Záver duelu sme si už postrážili a domov sme priviezli cenné tri body.

Spokojnosť trénera

„Vedeli sme, že sa budeme potýkať s veľkou pracovitosťou súpera a aj so skutočnosťou, že ViOn nemá ideálne zloženú defenzívnu radu. Chceli sme trpezlivo počkať, kým sa zápas otvorí. V prvom polčase boli Zlaté Moravce veľmi dobré v súbojoch, mali rýchly prechod a vytvárali si veľa štandardných situácií. Bolo dôležité, aby sme to uhrali, čo sa nám aj podarilo,“ povedal po stretnutí R. Skuhravý. Mrzia ho dve nepremenené šance Kabonga, pretože podľa českého odborníka si zaslúži gól alebo asistenciu. Body ho ale tešia.

„Som spokojný, akým spôsobom sme uhrali posledných desať minút, kedy som videl črty kontroly zápasu. Dnes rozhodla kvalita v útočnej fáze a tá bola na našej strane,“ uzavrel náš kormidelník.

Dôležité víťazstvo

Spokojnosťou mohol žiariť i Patrik Blahút. Tomu sa v aktuálnej sezóne darí, strelil už štyri góly a pri troche šťastia mohol aj viac. V Zlatých Moravciach skóroval, no kúsok chýbalo k tomu, aby mal na konci duelu v štatistike zapísané góly dva.

„Prvý polčas sme sa do toho dostávali. Hralo sa na ťažkom teréne, ale po obrátke sme podali veľmi dobrý výkon. Myslím, že sme aj dobre kombinovali až na pár chybičiek, keď mal aj súper šancu. Dôležité však je, že sme to ustáli a vyhrali ťažký zápas,“ povedal bezprostredne po stretnutí pre Televíziu Markíza.

Niké liga má v nasledujúcich dňoch reprezentačnú prestávku. Najbližšie sa predstavíme v domácom súboji so Spartakom Trnava. Výkop duelu je na programe 26. novembra o 17.30.

Ešte pred samotným ligovým vystúpením nastúpia naši hráči v piatom kole Slovnaft cupu. V krátkom slede si znovu zmerajú sily so Zlatými Moravcami a opäť na trávniku súpera. Hrať sa bude v piatok, 17. novembra.

Gól Patrika Blahúta (s loptou) na body s Trnavou nestačil. Foto: M. Štefánik
Gól Patrika Blahúta (s loptou) na body s Trnavou nestačil. Foto: M. Štefánik