Po remíze z Trenčína nám Liptáci ukradli všetky body

Ruža v Zelpo aréne opäť kvitla

Po domácej výhre nad Michalovcami potvrdili formu futbalisti A mužstva aj v Slovenskom pohári, keď zvíťazili v Kamenici nad Cirochou, gólmi Karla Biliča a Martina Válovčana, 2:0. Na víťaznej vlne sme vycestovali do Trenčína, kde nás čakal technicky náročný súper, no skvelý bod za remízu 1:1 potvrdil upokojenie v našich radoch. Ružomberku sme mali čo vracať, veď každý fanúšik spomína na záver ročníka 2016/2017, keď sme mohli víťazstvom nad Liptákmi potvrdiť účasť v pohárovej Európe. Žiaľ, nestalo sa. Ani vtedy, ani teraz. Ružomberok ukázal rastúcu silu mužstva a potvrdil, že aj nedávne vydarené súboje s anglickým FC Everton neboli dielom náhody. V ďalších kolách nás čaká séria ťažkých zápasov, v ktorých budú musieť najmä hráči defenzívy siahnuť na dno svojich síl, najmä po červenej karte Jána Kriváka, ktorý bude obrane chýbať v súbojoch so Slovanom Bratislava, či MŠK Žilinou. Verme, že nejaký bodík nám do tabuľky pribudne a vrátime sa späť na víťaznú vlnu.

AS Trenčín – FK Železiarne Podbrezová 1:1 (1:0)

Góly: 39. Skovajsa – 69. Leško.

V štvrtom kole cestovali futbalisti Podbrezovej na ihrisko AS Trenčín. Tréner do zápasu nasadil od začiatku Endyho Opoku Bernadinu, namiesto Andreja Rendlu a v základnej zostave dostal príležitosť aj Kamil Kuzma. Vyrovnaný súboj musel v sedemnástej minúte nútene opustiť hráč AS Hilary Gong a o jedenásť minút na to, chcel Martin Válovčan prejsť do úvodnej šance, lenže Chovan vybehol vysoko z brány a včas nebezpečenstvo zažehnal. Napriek našej snahe sa z úvodného gólu tešili domáci fanúšikovia, ktorí videli presný zásah obrancu Lukáša Skovajsu priamo z rohového kopu. Domáci hráč využil menšie zaváhanie brankára Martina Kuciaka, ktorému pri zákroku prekážal Rangelo Janga. Podbrezová mohla v závere úvodného dejstva vyrovnať, avšak neujala sa strela Migaľu a ani oblúčik Viazanka ponad gólmana domácich.

Druhý polčas otvoril veľkou možnosťou Rangel Janga, ktorý najskôr nechal vyniknúť Kuciacka a dorážku, spred poloprázdnej brány, prekopol. Napraviť zaváhanie spoluhráča mohol Kvocera, z dobrej pozície mu lopta nesadla na kopačku a minul. V 66. minúte mal vyrovnanie na hlave Mikuš, keď center Djordjeviča upratal tesne nad. O minútu neskôr prišiel do hry Dávid Leško a o dve ďalšie sa postavil k priamemu kopu, z ktorého nachytal Chovana „na hruškách“ a vyrovnal na 1:1. Podbrezová mohla dokonca vývoj zápasu otočiť vo svoj prospech, no mladý Válovčan nevolil prihrávku správne a keby zakončil sám, možno by sme, takmer presne po roku, opäť v Trenčíne bodovali naplno (6. augusta 2016 sme na Sihoti dokázali zvíťaziť gólom Miroslava Viazanka 0:1). „Mali sme jednu veľkú šancu Válovčana, ktorý zvolil nesprávne rozhodnutie. Možno sme sa tým pripravili o gól, ale treba povedať, že aj Trenčín tam mal dve nebezpečné hlavičky, ktoré mohli skončiť gólom, takže v konečnom dôsledku je pre nás bod a remíza spravodlivá. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo bodovať na ihrisku Trenčína. Do zápasu sme išli so zámerom, aby sme nenechali súpera hrať, pretože je to kvalitné mužstvo. Snažili sme sa držať hru čo najďalej od našej brány. Niekedy sa nám to darilo lepšie, inokedy horšie. Dostávali sme sa pod tlak hlavne po štandardných situáciách, ktoré má súper veľmi nebezpečné. Tak sa nám „podarilo“ dostať gól do šatne, kde bolo viacero chýb, ktoré sa navalili na seba. Do druhého polčasu sme išli s tým, že chceme s výsledkom niečo urobiť, dať gól a ten zápas otočiť. Gól sa nám podarilo dať, ale súper stále hrozil. Viackrát nás dostal na vlastnú polovicu s tým, že nás zatlačil pred vlastnú šestnástku. Všetky tieto situácie sa nám podarilo vyriešiť relatívne dobre,“ povedal po stretnutí Karol Praženica.

AS Trenčín: Chovan – Kleščík, Skovajsa, Šalata, Keston – El Mahdioui – Zubairu, Paur (65. van Haaren) – Gong (17. Kvocera), Janga (74. Mance), Beridze.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjevič – Migaľa (86. Bilič), Kupčík – Viazanko, Kuzma (67. Leško), Válovčan – Bernadina (58. Mikuš).

FK Železiarne Podbrezová – MFK Ružomberok 1:3 (0:1)

Góly: 78. Mikuš – 21. Gerec, 57. Gál-Andrezly, 81. Takáč.

Do Zelpo arény sa po niekoľkých mesiacoch vrátil MFK Ružomberok, ktorý „namiesto nás“ okúsil európsku súťaž, až kým ich z hry neposlal FC Everton,  aj s hviezdnym Waynom Rooneym. Začiatok stretnutia nenasvedčoval, že by nás Liptáci prišli hravo poraziť a hra sa vyvíjala najmä v strede poľa, až kým neprišla 21. minúta, v ktorej zahrali Ružomberčania nacvičený signál a gólom Štefana Gereca šli do vedenia. O niekoľko minút bol v dobrej pozícii Viazanko, ľavačkou strieľal nad. Na druhej strane hlavičkoval mimo našu bránku Haskič, následne neuspel ani Gerec. „Do prvého gólu bola hra relatívne vyrovnaná, ale potom prišla naša zlá reakcia na štandardnú situáciu, keď hráč nereagoval na odrazenú loptu. Do konca polčasu bol súper lepší. Jeho hráči boli všade rýchlejšie, ťažko sa nám na to reagovalo, hlavne čo sa týkalo priestorového presúvania,“ hodnotil úvodné dejstvo tréner Podbrezovej Karol Praženica.

V druhom polčase dokázali hostia zvýšiť svoje vedenie. Peter Gál-Andrezly síce strieľal z uhlu, avšak Kuciak si nešťastným zákrokom zrazil loptu do vlastnej siete. „Lopta išla od čiary. Trošku viac som na ňu vybehol, pretože som čakal, že pôjde cez päťku. Zlomilo sa to po mojej chybe, čo ma veľmi mrzí. Stávať by sa to nemalo, zvlášť, keď v zápasoch rozhodujú maličkosti. Robíme také primitívne chyby, že to by naozaj zrazilo aj vyspelejšie a skúsenejšie mužstvo,“ hodnotil po zápase situáciu Kuciak. O päť minút na to bolo pre domácich ešte horšie, keď po druhej žltej karte videl červenú stopér Ján Krivák. Vzápätí však mohol znížiť Matúš Turňa, ktorý vyslal tvrdú strelu k žrdi, brankár Macík zasiahol. V 78. minúte však už hosťujúci gólman na hlavičku Matúša Mikuša nestačil. Rendla ho našiel presným centrom a Podbrezová sa nadýchla k vyrovnaniu, hoci hrala len s desiatimi hráčmi. Prešli však iba tri minúty a Dalibor Takáč dostal veľmi veľa priestoru a po priklepnutí od Gereca vystrelil pod brvno a skóroval na konečných 1:3. „Andrej Rendla mi to tam krásne nacentroval. Bol som na prvej žrdi a chvalabohu to dopadlo gólom. Snažili sme sa to otočiť s desiatimi hráčmi. Mali sme nejaké dva náznaky šancí, no bohužiaľ sme z toho nedali ďalší gól a ešte jeden dostali,“ povedal autor podbrezovského presného zásahu v stretnutí Matúš Mikuš. Ťažko sa mi hodnotí po takej krutej prehre. Išli sme do zápasu s tým, že chceme lepšie reagovať na rozostavenie súpera 3-5-2. Myslím si, že najväčší problém sme mali v krídelných priestoroch, kde reakcie na situácie jeden na jedného neboli najlepšie a taktiež sme nezískavali odrazené lopty v strede poľa. Súper bol v týchto veciach lepší a rýchlejší. V druhom polčase sme sa snažili zareagovať. Dali sme do hry ofenzívnejšieho Leška, namiesto Migaľu. Bohužiaľ, dostali sme gól na 0:2, následne prišla červená karta, po ktorej sme paradoxne boli odvážnejší, hrali sme viac na riziko, ale potom prišiel tretí gól. V podstate nám chýbal ten hráč, ktorý bol vylúčený a zápas sa už iba dohrával,“ zhodnotil výkon mužstva na tlačovej besede tréner Karol Praženica.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjević – Kupčík, Migaľa (46. Leško) – Viazanko, Kuzma, Válovčan (60. Mikuš) – Rendla.

MFK Ružomberok: Macík – P. Maslo (66. Menich), J. Maslo, Kružliak, Kostadinov (72. Takáč) – Gál-Andrezly, Qose, Kochan, Daniel – Gerec (86. Kunca), Haskič.