Pred vírusom HPV je najúčinnejšie očkovanie

Železiarne Podbrezová a.s. sú súčasťou medzinárodného projektu CPW

Ľudský papilomavírus. Foto: Archív CPW
Ľudský papilomavírus. Foto: Archív CPW

V uplynulom vydaní novín Podbrezovan sme vás informovali o medzinárodnom projekte Prevencia nádorov v práci (CPW), do ktorého sa zapojila aj akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová. Ako už vyplýva z názvu, jeho cieľom je primárna prevencia pred rakovinou.

Nádorové ochorenia spôsobuje v mnohých prípadoch baktéria Helicobacter pylori, ale aj vírus hepatitídy C či ľudský papilomavírus (HPV). V najbližších vydaniach novín Podbrezovan sa bližšie pozrieme na tieto vírusy a baktériu a ochranu pred ich šírením.

V aktuálnom čísle nášho dvojtýždenníka sa zameriame na HPV. Na danú tému sme sa rozprávali s Miriam Kočtúchovou Blažinovou, koordinátorkou projektu CPW v ŽP a.s.

V poslednom rozhovore ste vo všeobecnosti predstavili projekt CPW. Dnes sa bližšie pozrieme na HPV, čiže ľudský papilomavírus. Ten môže spôsobiť rakovinu a čísla sú skutočne alarmujúce…

– Presne tak. HPV je v mnohých prípadoch na začiatku závažných nádorových ochorení. Spomeniem najmä rakovinu krčka maternice. Tá je u žien vo svete štvrtou najčastejšou rakovinou. Odhaduje sa, že v roku 2020 na ňu zomrelo viac ako 300-tisíc ľudí na celom svete. V Európskej únii je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou (po rakovine prsníka).

Poďme už k samotnému HPV. Skúste ho čitateľom bližšie špecifikovať.

– V projekte sme sa zamerali práve na HPV, keďže ide o často vyskytujúcu sa sexuálne prenosnú infekciu. HPV predstavuje skupinu viac ako sto vírusov, ktoré dokážu v ľudskom tele spôsobiť mnohé komplikácie. Spomeniem najmä genitálne, ale aj bežné bradavice, rakovinu krčka maternice a ďalšie typy nádorových ochorení. Pre zaujímavosť, na Slovensku každý deň diagnostikujú rakovinu krčka maternice dvom ženám. HPV sa šíri najmä pohlavným stykom, ale aj bežným kontaktom s kožou alebo sliznicou osôb infikovaných vírusom HPV. Možný je tiež prenos kontaminovanými predmetmi pri intímnom styku či blízkom kontakte.

Je vírus HPV medzi ľuďmi značne rozšírený?

– Počas života sa s HPV vírusom stretne takmer každý z nás. Väčšina infekcií však nevyvoláva žiadne príznaky, čiže človek ani nevie, že je nakazený. Imunitný systém sa dokáže infekcie zbaviť. Ak sa tak nestane, môže to viesť k závažným zdravotným komplikáciám.

Ak sa už človek vírusom nakazí a imunitný systém sa ho nezbavil, kedy sa ochorenie prejaví?

– Zvyčajne tento jav nastane po dvoch alebo troch mesiacoch od infikovania. Pri genitálnych bradaviciach môže ísť o rozpätie medzi jedným až dvadsiatimi mesiacmi. Ale môže trvať aj desať rokov, kým sa z infekcie HPV rozvinie rakovina.

Aké konkrétne typy rakoviny HPV spôsobuje?

– Najčastejšie sa vyskytuje už niekoľkokrát spomínaná rakovina krčka maternice, ale aj pošvy, penisu, konečníka, taktiež hltanu, jazyka a mandlí.

Hovorili ste, že vo väčšine prípadov sa o infekcii v našom tele ani nedozvieme. Ak však prepukne, aké sú hlavné príznaky, respektíve, kedy by mal človek spozornieť?

– Najbežnejším príznakom HPV sú genitálne bradavice. Vyzerajú ako malý hrboľček, zhluk hrčiek alebo výčnelky so stopkou, ktoré sú podobné klasickým bradaviciam. Líšia sa akurát sfarbením či veľkosťou. Kým niektoré sú ploché, iné rastú do karfiolových tvarov.

Už ste čo-to naznačili, ale kde presne sa tieto bradavice objavujú?

– Pri ženách sa najčastejšie objavujú na vonkajších genitáliách, ale aj v pošve či na krčku maternice. U mužov na penise alebo semenníkoch. Niekedy sa vyskytnú aj v okolí konečníka, prípadne na slabinách, ale tiež v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku.

Aká je najúčinnejšia prevencia pred HPV?

– Zabrániť infekcii HPV je možné očkovaním, keďže liek nepoznáme. Ide o najúčinnejšiu prevenciu. Očkovanie je najviac účinné u ľudí, ktorí ešte vírusom neboli nakazení. Aj preto sa odporúča očkovať dievčatá ešte pred tým, ako začnú pohlavne žiť. Pravdepodobnosť nakazenia infekciou sa totiž zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov. Očkovať však možno chlapcov i dievčatá vo veku od 9 rokov, ideálne vo veku 12 rokov, kedy je očkovanie hradené z verejného zdravotného poistenia. Očkujú sa tiež dospelé osoby, vrátane tých, ktoré sú sexuálne aktívne. Možnosť zaočkovať sa majú i ženy po konizácii, čiže po chirurgickom zákroku, kedy im bola odstránená časť krčka maternice.

Ak už človek raz prekonal ochorenie, môže byť opätovne nakazený?

– Ak je pacient nakazený alebo prekonal jeden z typov HPV, môže sa infikovať aj ďalšími. V prípade, že sa zaočkuje, podaná látka ho môže ochrániť pred ďalšími typmi vírusu, prípadne pred opakovanou infekciou.

Existujú prípady, kedy by nemala byť očkovacia látka podaná?

– Očkovanie by nemali absolvovať tehotné ženy alebo osoby, ktoré mali niekedy ohrozujúcu alergickú reakciu na ktorúkoľvek zložku vakcíny proti HPV, vrátane kvasiniek, prípadne na predchádzajúcu dávku vakcíny proti HPV. Očkovanie sa neodporúča ani osobám, ktoré majú stredne ťažké alebo ťažké akútne ochorenie s horúčkou alebo aj bez nej. Vtedy je ideálne počkať, až kým sa zdravotný stav nezlepší.

Koľko dávok je potrebných pre jednotlivé vekové kategórie?

– Pre osoby vo veku 9 až 14 rokov platí dvojdávková očkovacia schéma, pričom druhá dávka sa má podať v rozmedzí od piatich do trinástich mesiacov po prvej. Od pätnásť rokov a vyššie sú potrebné tri dávky vakcíny proti HPV.

Ľudí určite zaujíma aj fakt, či je vakcína hradená zo zdravotného poistenia a kto podáva očkovaciu látku.

– V súčasnosti je očkovanie proti vírusu HPV plne hradené z verejného zdravotného poistenia len pre chlapcov a dievčatá vo veku od dvanásť do trinásť rokov, a to u všetkých troch zdravotných poisťovní na Slovensku. Zamestnancom Železiarní Podbrezová bude preplatené z prostriedkov určených na projekt. Ženy a dievčatá môže zaočkovať ich gynekológ. Muži i ženy sa môžu obrátiť na svojho všeobecného lekára. Očkovanie vykonávajú aj odborníci z radov urológov, dermatovenerológov, ORL lekárov a ďalších odborov. Očkovanie detí vykonáva detský lekár.

Aké kroky musia podniknúť zamestnanci Železiarní Podbrezová ak majú záujem o očkovanie?

– Upozorňujem, že lekárky z nášho zdravotného strediska budú očkovať len svojich kmeňových pacientov. Ideálne je, keď sa zamestnanec obráti na svojho ošetrujúceho všeobecného lekára, ktorý mu pred očkovaním musí vypísať recept. Zamestnanec si vakcíny najskôr uhradí sám a následne mu budú preplatené zo spomínaných prostriedkov projektu po predložení pokladničného dokladu.

HPV rozhodne nemožno podceňovať. Aké je teda posolstvo v rámci prevencie pred týmto nebezpečným vírusom?

– Cieľom nášho projektu je znížiť výskyt rakoviny súvisiacej s infekciou HPV zvýšením informovanosti o samotnom ochorení. Chceme docieliť podporu vyššej účasti na preventívnych aktivitách, vrátane očkovania proti HPV. Ten je mimoriadne nákazlivý a len účinnou prevenciou dokážeme zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám. Vakcína je skutočne ideálnym nástrojom, preto chcem povzbudiť všetkých, aby ochorenie nepodceňovali a snažili sa všetkými možnými spôsobmi zabrániť jeho šíreniu.