Ema Beraxová získala dve zlaté medaily z majstrovstiev Slovenska

Na prelome mesiacov september a október sa v Osrblí uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone na kolieskových lyžiach. Pretekov sa zúčastnili aj tri športovkyne Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

Vo výbornej forme sa predviedla najmä najmladšia z nich, Ema Beraxová, ktorá v kategórii mladších dorasteniek nenašla premožiteľku v rýchlostných ani stíhacích pretekoch. Pre podbrezovský biatlon tak vybojovala dve zlaté medaily a premiérovo sa stala majsterkou Slovenska. A to rovno dvakrát.

„Ema bola na domáci šampionát pripravená veľmi dobre. Počas letnej prípravy nemala v tréningovom procese žiadne výrazné výpadky. Na majstrovstvách predviedla výborný bežecký výkon. V rýchlostných aj stíhacích pretekoch zaznamenala najrýchlejší bežecký čas a výrazne sa posunula aj v streľbe. Na tréningoch cítiť väčšiu istotu pri strieľaní, v ľahu aj v stoji, vďaka pravidelnému rytmu výstrelov, lepším groupingom i v činnosti so zbraňou, čo sa odzrkadlilo aj v pretekoch. A boli z toho dva tituly majsterky Slovenska, čo hodnotím veľmi pozitívne. Je to pre ňu skvelé zakončenie letnej sezóny a štart do zimnej,“ vyjadrila sa trénerka Anežka Smarkoňová.

Pretekali aj staršie dorastenky

Medzi staršími dorastenkami sme mali dvojnásobné zastúpenie. V úvodný deň šampionátu skončila v rýchlostných pretekoch na šiestom mieste Adéla Liptaiová. „Súťažila v kategórii, kde sú niektoré dievčatá o dva roky staršie, preto jej výkon hodnotím pozitívne,“ povedala po jej vystúpení na majstrovstvách Slovenska A. Smarkoňová. „Aj keď sa na štarte necítila najlepšie kvôli miernemu výpadku v tréningu pred pretekmi, bežecky si počínala slušne. Na strelnici urobila tri chyby, čo ju odsunulo na šiestu pozíciu.“

Cheryl Chládeková finišovala v rovnakej kategórii i disciplíne desiata. Na rozdiel od svojej oddielovej kolegyne nastúpila nasledujúci deň aj do stíhacích pretekov, kde si vylepšila umiestnenie, keď sa posunula na ôsmu priečku. „V bežeckej časti pretekov zaostávala za svojimi konkurentkami a na strelnici jej nevyšli ležky. V polohe stojmo Cheryl vybielila všetky terče v obidva dni a tým potvrdila dominanciu v streleckej časti. V náročnej kategórii to však nestačilo, čo sa podpísalo aj na konečnom výsledku,“ uzavrela A. Smarkoňová.

V týchto dňoch sa naši biatlonisti pripravujú už na zimnú sezónu. Prvú polovicu októbra strávili na Smrekovici, potom absolvovali výborné tréningy v Osrblí a aktuálne sa nachádzajú v rakúskom Ramsau am Dachstein.

Ema Beraxová (v strede) zvíťazila v rýchlostných aj stíhacích pretekoch. Foto: A. Smarkoňová
Ema Beraxová (v strede) zvíťazila v rýchlostných aj stíhacích pretekoch. Foto: A. Smarkoňová