Jedinečný dokument o železiarňach vznikal tri roky

„Film som nechal natočiť, aby sme zaznamenali posledných 50 rokov, ktoré považujem v histórii Železiarní Podbrezová za veľmi úspešné. Verím, že dokument poteší srdce každého z vás. Právom môžeme hovoriť, že podbrezovské železiarne, spolu so ŽP Group, sú zaujímavou a dobrou firmou. Spolu sme veľmi silní.“

Slová Vladimíra Sotáka, generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová, sú podkuté hrdosťou. Zazneli vo filme Novodobá história Železiarní Podbrezová, ktorý uzrel svetlo sveta v tomto roku. Mapuje fungovanie fabriky v nedávnej minulosti a postupne prechádza až do dnešnej doby. Otcom dokumentu je práve súčasný generálny riaditeľ, ktorý zohral v histórii spoločnosti mimoriadne významnú úlohu.

Na tvorbe filmu sa podieľala skupina tvorcov. Natáčanie sprevádzalo dlhé obdobie príprav, stovky hodín natáčania, strihania a konzultácií. Vladimír Soták aj s celým tímom vytvorili dielo, ktoré sa právom zaradí do kultúrneho dedičstva Železiarní Podbrezová. Zaiste poteší oko pamätníkov, súčasníkov i budúcich generácií.

R. Rybovič natočil v materskej i v dcérskych spoločnostiach množstvo hodín. Foto: archív RR
R. Rybovič natočil v materskej i v dcérskych spoločnostiach množstvo hodín. Foto: archív RR

Kameru a strih mal pod palcom Radovan Rybovič. Natočil množstvo záberov materskej firmy, ale aj dcérskych spoločností, aby ich následne v presnej hierarchii usporiadal a vytvoril bezmála polhodinový dokument. Scenár z pera Oľgy Kleinovej, ktorá dlhé roky pracovala ako šéfredaktorka v našich novinách, je dôkladne prepracovaný a diváka rýchlo vtiahne do deja. Odborne sa na tvorbe podieľal i Marcel Adamčák. Filmu dáva punc aj nezameniteľný hlas komentátora Mariana Jančoviča, ktorý sa nám prihovára denne z firemného rozhlasu.

Film k jubileu

„K 170. výročiu podbrezovských železiarní bola vydaná monografia, v ktorej som sa, okrem iného, autorsky podieľala na kapitole V nových trhových podmienkach. Etapa obdobia novodobých dejín dovtedy publikovaná nebola a ja som sa na základe faktov snažila objektívne zachytiť jej priebeh. Pri tvorbe scenára som vychádzala práve z nej a konzultovala som všetko s Vladimírom Sotákom,“ povedala O. Kleinová a doplnil ju R. Rybovič: „Vďaka scenáru sme mali niečo, od čoho sme sa vedeli na začiatku odraziť. Vznikla osnova, ktorá bola v tejto fáze kľúčová. Mohli sme sa preto pustiť do práce. V diele sme použili výlučne vlastné a aktuálne zábery.“

Prekážkou pandémia

Natáčanie trvalo tri roky. Vznik diela výrazne ovplyvnila pandémia, hoci prvé zábery boli nakrútené už v roku 2019. „Tvorili sme kostru na základe spomínaného scenára. Pár dní pred vypuknutím pandémie sme absolvovali prvú prezentáciu. Generálny riaditeľ navrhol, aby sme dokument ešte viac vyšperkovali a zaradili do jeho obsahu aj dcérske spoločnosti. Mali sme v pláne vycestovať do zahraničia za partnermi zo spoločností Pipex, lenže platili obmedzenia. Nikto nevedel, aká bude situácia a čo môžeme očakávať. Bolo to náročné obdobie,“ zaspomínal si R. Rybovič.

Ale ani táto prekážka nezastavila výrobu, hoci podmienky boli obmedzené.

„Mal som v rukách scenár a v hlave určitú predstavu. Nebolo možné sa stretávať, tak som si vytvoril vlastný harmonogram natáčania. Film sa vo svojej podstate mal zameriavať na fabriku a na jej ľudí, preto sme točili nielen zo zeme a zo vzduchu, ale aj „očami našich zamestnancov.” Použili sme špeciálnu kameru uchytenú na ochrannej helme. Podobné zábery u nás ešte nikto nerobil. V minulom roku sme doladili posledné detaily, aby bolo video čo najpútavejšie. Napokon sa nám podarilo vycestovať aj za spomínanými partnermi do zahraničia,“ hovorí R. Rybovič a dopĺňa: „Pôvodne sme film chceli premietať na veľkej oslave 180. výročia podbrezovských železiarní v roku 2020. Lenže kvôli pandémii sa slávnosť nekonala. Film je dnes dostupný všetkým záujemcom prostredníctvom mediálnych kanálov spoločnosti, pozrieť si ho môže ktokoľvek z pohodlia domova a určite bude púšťaný aj na rôznych spoločenských podujatiach spätých s našou akciovou spoločnosťou.“

 

Skončil v rukách podnikovej polície

Počas natáčania filmu Novodobá história Železiarní Podbrezová zažili tvorcovia rôzne situácie. Niektoré boli vážne, iné humorné, o čom svedčí príhoda Rada Ryboviča.

„Pandémia bola v plnom prúde, všade panovali obmedzenia a opatrenia. V rámci pravidelného získavania materiálov do filmu som sa neplánovane a neohlásene zastavil v novom závode v snahe natočiť niekoľko záberov. Po krátkej chvíli sa objavili pracovníci bezpečnostných služieb. Nepoznali ma a vedeli, že cudzí chlap s kamerou a ešte bez povolenia nemá v areáli podniku čo robiť. Zvlášť vo vypätej dobe pandémie. Keďže som od prírody optimista, nestrácal som dobrú náladu a situáciu som si doslova užíval. Bolo jasné, že všetko sa v krátkej dobe vysvetlí a to, čo na prvý pohľad vyzeralo ako katastrofa, skončí ako veselá príhoda z natáčania. Po krátkom vysvetlení a predložení karty zamestnanca sme si všetko objasnili a s úsmevom som sa lúčil so slovami: Ak vám bude o chvíľu niekto volať, že cudzí chlap lieta s dronom okolo bytového domu na Piesku, ani nechoďte… Chlapcov musím pochváliť, svoju úlohu si plnili na sto percent a bez zaváhania,“ zaspomínal si R. Rybovič.

 

Obsah filmu

Samotný dokument je jedinečný, pretože zobrazuje život vo fabrike očami jej pracovníkov. „Týmto filmom preukazujeme úctu voči všetkým zamestnancom – súčasným, ale aj bývalým, bez ktorých by podnik nefungoval. Zamestnanci by mali poznať históriu firmy, v ktorej pracujú. Len tak si k nej môžu vybudovať vzťah a vytvoriť predstavu ako ďalej. V minulosti existovala akási kontinuita hutníckych rodov, potomkovia boli hrdí na svojich otcov a pokračovali v rodinnej tradícii. Dnes to už nie je v móde a, žiaľ, mladí ľudia si nestihnú vybudovať vzťah k fabrike. Inak by pochopili, že v Podbrezovej ich čaká perspektíva. Firma, ktorá píše svoj príbeh už takmer dve storočia, im môže byť zárukou a istotou do budúcnosti,“ zamyslela sa O. Kleinová.

Predurčené k úspechu

„Od okamihu, keď čakany robotníkov prvýkrát zakopli do tvrdej zeme v malebnom údolí rieky Hron, uplynulo 183 rokov. Už v zrode myšlienky – vybudovať fabriku, ako súčasť komplexu, v ktorom bola v 19. storočí sústredená najväčšia a technicky najdokonalejšia manufaktúrna výroba v Uhorsku, boli podbrezovské železiarne predurčené k úspechu.“ To je jeden z výrokov, ktorý vo filme zaznel. A práve slovíčko úspech sa v dokumente často spomína. Nečudo. Železiarne Podbrezová sa ním pýšia celé roky a určite budú aj naďalej.

Správnym vedením, pracovitosťou zamestnancov a bohatými dejinami sú Železiarne Podbrezová pýchou Horehronia i celého slovenského priemyslu.

Dokument si môžete pozrieť na známej   videoplatforme. Nájdete ho pod názvom Novodobá história Železiarní Podbrezová. O niekoľko dní bude k dispozícii aj anglická verzia, ktorá sa v súčasnosti pripravuje.