Zvykli sme si, že svet okolo nás sa digitalizuje. Naše telefóny sú moderné a mnohí z nás používajú rôzne aplikácie. V obchodoch dokážeme platiť hodinkami, parkovací lístok vieme zakúpiť zaslaním SMS, a tak by sme mohli pokračovať. Neustále komunikujeme online a dnes už takmer všetko vybavíme za pár minút vďaka moderným technológiám. Štandardy, na ktoré sme boli roky zvyknutí, postupne zanikajú.
Digitalizácia neobchádza žiadnu oblasť nášho života. Aj forma odmeňovania zamestnancov sa za roky vyvinula. Kým v minulosti sme za odvedenú prácu dostávali peniaze na ruku, dnes nám zväčša prichádzajú na účet. Zmenou postupne prechádza i výplatný lístok, ktorý musí zamestnávateľ doložiť zamestnancovi k mzde. Prikazuje mu to zákon.
V Železiarňach Podbrezová platí, že zamestnanci si môžu ešte stále prevziať výplatný lístok i v papierovej forme, čo mnohí aj využívajú. V niektorých spoločnostiach na Slovensku táto forma už ani neexistuje, o vyspelých krajinách nehovoriac. Elektronická verzia prináša mnoho výhod.
„Uvedomujeme si, že mnohí naši zamestnanci sú na papierový výplatný lístok zvyknutí. Chceme ich však povzbudiť, aby ho nahradili elektronickým. Dnes už takmer každý z nás používa mobil alebo počítač, kde si ho vie ľahko kedykoľvek a kdekoľvek vyhľadať,“ povedal Štefan Juhaniak z odboru personalistiky a miezd.
Hrozí strata
Býva zvykom, že zamestnanci si papierový výplatný lístok odkladajú, lenže ľahko sa môže stať, že sa doklad stratí, omylom vyhodí alebo niekde založí.
„Samozrejme, v odbore personalistiky a miezd vieme opätovne vytlačiť výplatné lístky aj z minulosti, ale je nutné si uvedomiť, čo všetko so sebou tento proces prináša. Zamestnanec k nám musí prísť osobne a preukázať sa, počkať, kým sa jeho lístok nájde a následne vytlačí. V odbore personalistiky a miezd sa snažíme vyhovieť každému zamestnancovi aj v tomto smere, ale dôležité je uvedomiť si, že čas, ktorý obetujeme hľadaniu a tlačeniu výplatného lístka, vieme využiť efektívnejšie. To platí aj pre zamestnanca, ktorý musí za vybavovaním dôjsť priamo k nám na oddelenie,“ pripomenul Š. Juhaniak.
Výhody
Zasielanie výplatného lístka do mailovej schránky je oveľa efektívnejšie. Ten najväčší benefit je, že lístok zostáva natrvalo v doručenej pošte, pokiaľ si ho zamestnanec sám nevymaže. Mnoho ľudí argumentuje rôznymi hrozbami a obavami zo zneužitia údajov. Tie sú však neopodstatnené.
„Každý elektronický výplatný lístok je jedinečný a dôkladne chránený pred zneužitím. Keď si ho chce zamestnanec pozrieť vo svojej mailovej schránke, najskôr sa musí prihlásiť do počítača, mobilu alebo iného zariadenia, napríklad pomocou hesla, odtlačkom prsta a podobne. Ak sa chce dostať do mailovej schránky, musí zadať ďalšie heslo. Samotný elektronický výplatný lístok je navyše chránený unikátnym kódom, ktorý bol vygenerovaný pri podpise Dohody o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami. Čiže nikto iný sa k údajom vo výplatnom lístku nemá šancu dostať, iba jeho majiteľ,“ poznamenal Š. Juhaniak a následne dodal, že papierový lístok môže zamestnanec zabudnúť, napríklad na stole alebo mu vypadne. Ľahko tak k nemu získa prístup iná osoba.
Opätovné vygenerovanie hesla
Len pre doplnenie informácií, automaticky vygenerované heslo sa dá ľahko zmeniť, potrebné je požiadať o novú Dohodu o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami.
Ak vybavujete úver či lízing, výplatný lístok máte vďaka mobilu vždy po ruke a nemusíte so sebou nosiť vytlačené papierové výplatné verzie. Je to rýchlejšie a najmä praktickejšie. Jediným krokom je prihlásenie pomocou hesla a všetky údaje má zamestnanec ihneď k dispozícii.
Ochrana životného prostredia
V dobe, keď sa na dennej báze hovorí o ekologickom hľadisku, je potrebné myslieť aj na ochranu životného prostredia. Tlačenie stoviek výplatných lístkov predstavuje kilogramy zbytočne spotrebovaného špeciálneho papiera, náplní do tlačiarní, ale i fyzickú prítomnosť osôb, ktoré tieto úlohy zabezpečujú. Ide teda o ďalšie vynaložené finančné prostriedky.
„Napríklad, aj mobilní operátori využívajú takmer výlučne elektronické zasielanie faktúr zákazníkom. Preto odporúčame zamestnancom zvážiť používanie elektronického výplatného lístka. Znovu opakujem, nikto sa nemusí ničoho obávať. Veľké množstvo zamestnancov Železiarní Podbrezová a jej dcérskych spoločností dlhodobo používa elektronický výplatný lístok. Údaje sú dôkladne zabezpečené. Je to bežný postup všade vo svete, ktorý je praktický, šetrí čas, energiu i finančné prostriedky,“ dodal Š. Juhaniak.
AKO VYMENIŤ PAPIEROVÝ VÝPLATNÝ LÍSTOK ZA ELEKTRONICKÝ? Ak sa rozhodnete vymeniť klasický papierový výplatný lístok za elektronický, stačí len požiadať vašu mzdovú účtovníčku, ktorá vám zabezpečí Dohodu o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami. „Odporúčame zamestnancom, aby pri elektronickom výplatnom lístku zadali radšej súkromnú mailovú adresu. Ak by došlo ku skončeniu pracovného pomeru, zaniká aj pracovný mail. Tým pádom už nebudú mať svoj výplatný lístok k dispozícii a z toho dôvodu by si ho mali preposlať na svoju súkromnú mailovú adresu. V prípade potreby však vieme zaslať výplatný lístok aj na inú mailovú adresu,“ doplnil Š. Juhaniak. V prípade potreby alebo akýchkoľvek nejasností sa môžete obrátiť na mzdovú učtáreň. |