Kováčik režíroval dokonalý obrat na Orave

 

Prehrávali o dva góly, ale nevzdali sa. Bojovali až do konca a napokon zaslúžene získali tri body. Futbalisti FK Železiarne Podbrezová zvíťazili na pôde nováčika, ktorý kožu lacno nepredal. Železiari si vydýchli a už sa pripravujú na ďalšie stretnutia.

V piatom kole druhej futbalovej ligy cestovali naši futbalisti na trávnik MŠK Námestovo s cieľom odčiniť domáce zaváhanie so Skalicou. Skúsenosti a kvalita velili nášmu tímu vyhrať. Ale hráči okolo kapitána Richarda Ludhu dlho nevedeli nájsť recept na obranu súpera. Napokon ho zlomili. Potvrdili sa tak slová trénera Romana Skuhravého. Ten pred začiatkom súťaže povedal, že sezóna bude ešte ťažšia ako tá vlaňajšia a súperi kvalitnejší. Hoci sa tri body ľahko nerodili, radosť z nich je veľká.

„Domáce stretnutie so Záhorákmi nám nevyšlo. Išli sme do zápasu po víťaznom derby s Banskou Bystricou. Dúfali sme, že sa už definitívne nakopneme k lepším výkonom. Bohužiaľ, nepodarilo sa. Neviem ani, čo sa stalo,“ vrátil sa mladý obranca FK Železiarne Podbrezová Peter Kováčik k nezdaru so Skalicou a doplnil: „Ako keby sme neboli mentálne dobre nastavení na zápas. Veľa vecí nám nevychádzalo, stratili sme množstvo zbytočných lôpt. A aj keď sme po prvom polčase vyhrávali, po zmene strán sme to nezvládli a prehrali sme.“

 

Prvé góly

Železiari plánovali zložiť reparát na Orave. Nováčik druhej ligy z Námestova v štyroch zápasoch ani raz neskóroval a získal chudobný bodík za remízu so Skalicou. Preto sa chcel chytiť práve na Podbrezovej a dlho vyzeralo, že sa mu to aj podarí. Ale oduševnený výkon našich chlapcov a túžba poraziť súpera napokon slávila úspech.

„V Námestove to nebolo vôbec jednoduché. Hoci sme od začiatku dominovali, inkasovali sme po našej chybe. Ale to sa vo futbale stáva a musíme sa z toho len poučiť,“ upokojil situáciu P. Kováčik. Lenže jedna facka nepomohla a Námestovo pridalo po hodine hry aj druhý presný zápas.

„Po tomto momente sme sa dostali pod ešte väčší tlak. No stále sme verili, že súboj môžeme otočiť a našťastie pre nás sme to aj dokázali. Domov sme doviezli tri cenné body, pretože sme prehrávali už o dva góly a nevzdali sa,“ odfúkol si.

A čo bol ten pomyselný zlomový moment, ktorý nakopol Podbrezovú? „Dôležitý bol rýchly kontaktný gól na 2:1, ktorý sme strelili do dvoch minút od inkasovania. Kebyže ho nedáme, bolo by to veľmi komplikované. Hráči Námestova by sa postavili do bloku a ťažšie by sa prekonávala ich obrana,“ analyzoval.

 

Výborný výkon

Peter Kováčik odohral proti Námestovu výborný zápas. Foto: A. NociarováNa výhre sa nemalou mierou podieľal aj samotný Kováčik. Na dva góly prihral a v závere spečatil náš triumf, keď si pekne nabehol do šestnástky a nedal brankárovi šancu. Po zápase sa veľa skloňovalo práve meno mladého futbalistu. Predviedol výborný výkon a stal sa pevnou súčasťou podbrezovskej jedenástky. „Určite to bol pre mňa najlepší zápas v sezóne. Dúfam, že moje výkony budú len a len rásť a bude to čoraz lepšie. Uvidíme, čo prinesú ďalšie zápasy,“ vyslovila nádej opora tímu, ktorú vyhlásili za najlepšieho hráča piateho kola druhej ligy.

 

Nezabudol poďakovať

Každé víťazstvo tímu pomôže, nech sa zrodilo akokoľvek. V konečnom účtovaní sa nikto nebude pýtať, aký výkon podali hráči v tom alebo onom zápase. Podstatný je bodový rezultát a na základe neho sa vystaví tímu vysvedčenie na konci sezóny. Preto je dôležité pristupovať ku každému stretnutiu zodpovedne s cieľom získať všetky body.

„Myslím si, že víťazstvo v Námestove nám pomôže predovšetkým z toho dôvodu, že sme dokázali skóre otočiť za necelú polhodinu. Vďaka patrí všetkým chalanom, ktorí sa do zápasu zapojili a aj tým, ktorí nenastúpili a podporovali nás z lavičky. Bol na nás vyvíjaný väčší tlak. Predsa len, hrali sme proti nováčikovi súťaže a už sme u jedného zaváhali,“ narážal P. Kováčik na nevydarené prvé kolo na trávniku Humenného a na záver dodal: „Museli sme vyhrať, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Sme radi za tri body a ideme ďalej.“

Železiari majú za sebou náročnejší program ako zvyčajne. Počas týždňa si okrem tréningových povinností museli plniť aj pohárové. V stredu nastúpili v rámci druhého kola Slovnaft Cupu na pôde Spartaka Bánovce nad Bebravou. Duel sa skončil po našej redakčnej uzávierke.

Na záver len doplníme, že FK Železiarne Podbrezová figuroval po piatich kolách na šiestom mieste tabuľky druhej ligy s bilanciou tri víťazstvá a dve prehry, čo predstavuje deväť bodov pri skóre 10:9.