Hrad Ľupča v noci ožil historickým príbehom o Márii Séči

 

Nočný hrad Ľupča objektívom I. Kardhordovej

 

V dňoch 20. a 21. augusta mali návštevníci hradu Ľupča opäť možnosť navštíviť tento historický objekt aj v noci. Populárne nočné prehliadky sa kvôli protipandemickým opatreniam v minuloročnej letnej sezóne neuskutočnili.

V prechádzajúcom období však boli veľmi obľúbené, a to nielen svojimi neskorými otváracími hodinami. Potvrdilo sa to aj teraz, keď hrad Ľupča, iba počas nočných prehliadok, navštívilo v piatok 154 a v sobotu 163 návštevníkov. Vstupy boli v šiestich polhodinových intervaloch, pričom samotná prehliadka trvala približne trištvrte hodiny.

Návštevníci sa na podujatie prihlasovali vopred mailom, čo sa osvedčilo už v minulosti. Počas jednotlivých prehliadok nebolo v jednej skupine viac ako 30 návštevníkov, čo zaručovalo komfort každému z nich.

 

Historický príbeh

Dej príbehu sa odohrával v 17. storočí, čomu nasvedčovalo aj prostredie a kostýmy hercov. Foto: I. KardhordováV bežné dni sa návštevníci hradu dozvedia o jeho histórii a podrobnosti o jednotlivých zaujímavostiach prehliadkovej trasy, no počas nočných prehliadok bolo pre nich pripravené opäť čosi výnimočné a neopakovateľné. Pod rúškom augustovej noci na hrade na chvíľu ožila historická postava Márie Séči. Jej príbeh vyrozprávali lektori a herci v dobových kostýmoch pútavým scénickým spôsobom. Dej sa prelínal rozprávaním lektorky a živým hraním, čo vytváralo v nočných hodinách v priestoroch hradu tú pravú atmosféru.

Mária Séči na návštevníkov hradu zapôsobila. Foto: I. KardhordováMária Séči bola povestná svojou krásou a odvahou v celom Uhorsku. Narodila sa v roku 1610 vo Veľkom Blhu a zomrela 18. júla 1679 v Köszegu. V druhej polovici 17. storočia žila na hrade Ľupča a bola súčasťou politických a spoločenských zápasov tej doby. Návštevníci hradu sa tak na chvíľu vrátili späť do minulosti, aby mohli precítiť obdobie, v ktorom žila táto významná osobnosť. Jej príbeh a osudové stretnutie s Františkom Vešelénim zaujal všetky vekové kategórie, ktoré miestami so zatajeným dychom sledovali dej pútavého historického príbehu.

 

Veľký záujem

Nočná prehliadka s historickým príbehom zaujala všetky vekové kategórie. Foto: I. KardhordováO nočné prehliadky bol aj tento rok enormný záujem, čo nám potvrdila referentka správy pamiatkových objektov hradu Ľupča, Mgr. Ivana Uhlík: „Ľudia nám stále volali, či sú ešte na nočné prehliadky voľné miesta. Keď sa dozvedeli, že je vypredané, tak zisťovali, či ich tento rok ešte budeme robiť, prípadne či chystáme pripraviť niečo podobné a kedy sa to bude najbližšie konať. Limit návštevníkov, počas jedného nočného vstupu, sme nastavili na 25 až 30 ľudí, aby každý z nich plnohodnotne videl a počul. Naším prvoradým cieľom bolo uspokojiť všetkých návštevníkov, aby na zážitok z predstavenia dlho spomínali a vrátili sa aj v budúcnosti.“

To, že o podujatie bol naozaj veľký záujem, potvrdzuje aj fakt, že všetky prehliadky boli kapacitne úplne naplnené. „Riešili sme to cez rezervačný systém, v ktorom si návštevníci vstupenky vopred rezervovali a na mieste ich potom zakúpili. Musím povedať, že zo všetkých rezervácií sa ani v jednom prípade nestalo, že by niekto neprišiel. Aj z tohto pohľadu je vidieť, že záujem bol mimoriadny a keďže sa podobná akcia na hrade Ľupča koná len raz za rok, ľudia sa jej chcú zúčastniť,“ povedala Ivana Uhlík.

 

Tento rok zmena

V porovnaní s predošlými skúsenosťami nastala pri tohtoročnej nočnej prehliadke zmena. Viac nám o nej povedala Ivana Uhlík: „V minulosti sme sa, v rámci nočných prehliadok, sústredili na viacero povestí, ktoré sa týkali hradu a snažili sme sa ich spojiť do jednoliateho celku. Ich príbehy boli z viacerých období a šlo najmä o vyvolanie emócií u návštevníka. Teraz sme sa rozhodli, že sa zameriame na jedno obdobie. Vybrali sme si nakoniec to, v ktorom žila Mária Séči. Bola to šľachtičná, jedna z najvýznamnejších majiteliek tohto hradu a jej životný príbeh si určite zaslúži pozornosť.“

Návštevníci hradu Ľupča odchádzali z nočnej prehliadky nadšení a historický príbeh Márie Séči ich zaujal. Keďže záujem o vystúpenie bol veľký a nie každý mal tú možnosť ho vidieť na vlastné oči, opýtali sme sa, či môžeme očakávať reprízu nočného predstavenia, prípadne či sa na hrade v najbližšom čase bude konať podobná akcia.

„Nočné prehliadky sú na hrade vzácnosťou a sme radi, že sa tešia veľkej popularite. Letná sezóna je na hrade krátka, no vyčerpávajúca. Celú sezónu návštevníkov sprevádzajú lektorky, ktoré sa podieľajú aj na nočných prehliadkach. No a v jeden deň sa z nich stanú sprievodcovia počas dňa a do neskorých nočných hodín sa „doslova preoblečú“ do historických postáv. Náročné je obsiahnuť všetky texty, nakoľko nejde o profesionálnych hercov, no aj prístup k návštevníkom je iný, než počas dňa. Mnohí sa na tento vrchol letnej sezóny tešia tak, ako aj samotní návštevníci. Ide o jedinečnú akciu a ak by sa z nej stalo pravidelné podujatie, mohlo by stratiť na svojej originálnosti. Nočné prehliadky však do budúcnosti chceme robiť aj naďalej a pre našich návštevníkov tak ponúknuť niečo extra, aby sa na hrad vracali radi a odnášali si zakaždým zážitky, na ktoré sa nezabúda“, dodala na záver Ivana Uhlík, ktorá je spoluautorkou scenára. Už teraz sa návštevníci môžu tešiť na ďalšie pokračovania populárnych nočných prehliadok na hrade Ľupča. Železiarne Podbrezová aj nimi opäť dokazujú, že cieľom nie je len systematická obnova jeho múrov, ale aj návrat kultúrneho života tak, ako keď bol hrad, v časoch Márie Séči, spoločenským a ekonomickým centrom regiónu.