Hydrocentrála Jasenie na televíznej obrazovke

Hydrocentrála Jasenie je najvýkonnejšia a zároveň najkrajšia spomedzi kvarteta malých vodných elektrární, ktoré zásobujú energiou podbrezovské železiarne. Je učupená v tichom prostredí rovnomennej obce, obklopená nádhernou prírodou. Svojím významom a architektonickou podobou je vyhľadávaným cieľom fotografov, ale aj filmárov.

Počas nakrúcania reportáže o hydrocentrále v Jasení. Foto: RTVS
Počas nakrúcania reportáže o hydrocentrále v Jasení. Foto: RTVS

Malé vodné elektrárne sú skutočným unikátom nielen pre svoju podobu, ale i pre význam a fungovanie, ktoré oceňujeme celé desaťročia. Hydrocentrála v Jasení naposledy zaujala tvorcov obľúbenej relácie Slovensko v obrazoch.

V závere minulého mesiaca zavítal do Jasenia štáb Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), aby natočil reportáž práve o tejto výnimočnej technickej pamiatke. Filmári si pozreli historickú budovu hydrocentrály, ktorá bola postavená pred sto rokmi. Zoznámili sa taktiež s fungovaním jednotlivých zariadení a ich parametrami. Počas nakrúcania mali možnosť spoznať príbeh jedinečného technologického skvostu, ktorý je aj v dnešnej dobe stále nápomocný pri výrobe elektrickej energie.

Reportáž z nakrúcania si môžete pozrieť na obrazovkách RTVS v najbližšej časti relácie Slovensko v obrazoch. V čase redakčnej uzávierky ešte nebol známy presný čas jej vysielania.

V interiéri hydrocentrály. Foto: RTVS
V interiéri hydrocentrály. Foto: RTVS