V Brezne sa stretli bývalí hutníci

Podbrezovské železiarne majú dlhú históriu. Za desaťročia svojej existencie sa vo fabrike vystriedali celé generácie pracovníkov. Bývalí zamestnanci často spomínajú na časy, keď si na živobytie zarábali práve v hutníckom závode na Horehroní.

Zísť sa, oživiť spomienky a porozprávať sa – to boli hlavné myšlienky stretnutia bývalých hutníkov z Brezna, ktorí v minulosti pracovali v Podbrezovej a dnes si užívajú zaslúžený dôchodok. S nápadom zorganizovať stretnutie prišli Vladimír Škultéty a Elena Kolárová. Obaja boli pred niekoľkými rokmi taktiež súčasťou rodiny železiarov. Počtom neveľká skupinka mala o čom debatovať, roky strávené v železiarňach zanechali v ich mysliach mnoho príhod a zážitkov.

„Minulý rok ma pozvali spolužiaci zo strednej školy na spoločné stretnutie. Bol som prekvapený, lebo prišlo asi sedemdesiat alebo osemdesiat ľudí. Išlo o bývalých členov Federácie strojvodcov a vlakových čiat zo Slovenska. Podobné stretnutia organizujú každý rok. Povedal som si, prečo neurobiť niečo podobné aj na Horehroní. Veď v regióne je veľa hutníkov, ktorí pracovali v Podbrezovej. Tak sme sa pustili do organizácie, pričom sme nevedeli, aký bude ohlas na náš nápad,“ povedal Vladimír Škultéty, ktorý pracoval v Železiarňach Podbrezová ako psychológ.  

„Z Brezna pochádza veľa bývalých zamestnancov podbrezovských železiarní. Chceli sme sa zísť a pospomínať.

Nemáme vhodný priestor, aby sme podobné stretnutie pripravili pre všetkých bývalých pracovníkov z regiónu. Preto sme sa rozhodli zatiaľ iba pre Brezňanov. Uvidíme, možno v budúcnosti pozveme aj priateľov, ktorí žijú mimo nášho mesta,“ pokračoval.

Naši bývalí kolegovia v družnej debate rozoberali mnohé témy, no predovšetkým spomínali na časy, keď boli zamestnancami podniku. V pamäti im zostali spomienky na príjemné i ťažšie časy. Zhodli sa však, že tie najkrajšie momenty si v srdciach nesú celý život.

„Dnešné stretnutie je takým prvým pokusom, preto nás ani nie veľa. Pýtal som sa zúčastnených, či sa do organizácie pustíme aj o rok. Odpovede boli kladné, dokonca niektorí by pomohli s prípravou a oslovili by i ďalších našich bývalých kolegov. Takže verím, že sme započali peknú tradíciu,“ uzavrel V. Škultéty.

 

Účastníci stretnutia bývalých zamestnancov Železiarní Podbrezová. Foto: M. Gončár
Účastníci stretnutia bývalých zamestnancov Železiarní Podbrezová. Foto: M. Gončár