Cieľ splnený – železiari postúpili medzi poltucet najlepších

Aj napriek prehratému zápasu v Ružomberku mohli naši hráči oslavovať postup spolu s fanúšikmi. Foto: M. Štefánik

Záver základnej časti futbalovej Niké ligy priniesol veľkú drámu. O účasť v prvej polovici tabuľky bojovalo viacero tímov, medzi nimi aj FK Železiarne Podbrezová. Mužstvá si brúsili zuby na skupinu o titul a konfrontáciu s najlepšími. No pomyselných vstupeniek bolo len šesť. A kým Slovan ju mal suverénne zabezpečenú už skôr, podobne aj Žilina či Trnava, o zvyšné tri bojovali v záverečných kolách Podbrezová, Dunajská Streda, Banská Bystrica, Trenčín a Ružomberok.

Našich hráčov čakali posledné dva náročné duely prvej časti sezóny. Na súboj s Dunajskou Stredou v Zelpo aréne sme nastúpili odhodlaní spečatiť postup, hoci mužstvo zo Žitného ostrova malo podobné ambície. Náš klub pripravil priaznivcom zvýhodnené vstupné a chlapci ich zasa túžili potešiť výkonom na ihrisku. Od úvodu bola hra z oboch strán opatrná a ani jedno mužstvo nechcelo urobiť chybu. Najväčšiu šancu spálili Assinor, útoky hostí naša obrana včas eliminovala.

Tréner Roman Skuhravý neskrýval po postupe obrovskú radosť. Foto: M. ŠtefánikPo obrátke sa súper osmelil, ale napriek šanciam sa mu gól streliť nepodarilo. Na našej strane sa nepresadil v čistej príležitosti Galčík, a tak sa duel skončil nerozhodným výsledkom. Naši hráči však mali viac z hry a aj preto sa im bod málil.

„Myslím si, že sme celý zápas boli lepší a súpera sme prakticky nepustili do šance. Takéto stretnutia musíme zvládať, ak chceme hrať vyššie. Chýbal nám možno kus šťastia a väčšia viera, že môžeme uspieť. Ja chcem zápasy vyhrávať. S výsledkom som nespokojný, aj keď hra i prístup boli dobré,“ povedal bezprostredne po stretnutí Peter Kováčik, jeden z najlepších hráčov na trávniku.

Ťažký terén

Bezgólová remíza o ničom nerozhodla. A tak pred našim tímom stála výzva v podobe duelu v Ružomberku. Išlo o posledný zápas, pričom situáciu sme mali stále vo vlastných rukách. No každý, kto ligu sleduje vie, že pod Čebraťom sa nehrá ľahko. Liptáci sa prezentujú poctivou defenzívou a už vopred bolo známe, že ihrisko nebude v najlepšej kondícii, čo podbrezovskému štýlu hry nesedí. Navyše, nášmu tímu chýbalo viacero hráčov základnej zostavy, preto ich museli zaskočiť mladíci.

V prvom polčase sa domáci dostali do vedenia, keď sa hlavičkou prezentoval Chrien, následná Kováčikova strela nebola úspešná. Terén bol čoraz náročnejší a oba celky s ním museli vytrvalo bojovať.

Po zmene strán sme začali aktívne, ale stále tomu chýbal gól. A keď videl v 78. minúte červenú kartu Mrva, prognózy do záveru duelu neboli veľmi priaznivé. Z priameho kopu sa následne presadil Selecký a rozdiel bol dvojgólový. Iskierku nádeje vykresal hlavou Bartoš, no najtesnejší stav už domáci ubránili. Podbrezová v Ružomberku prehrala, no zaváhali aj Trenčín s Banskou Bystricou, a tak sme z piateho miesta postúpili do nadstavbovej časti.

Do Ružomberka pricestovalo z Podbrezovej viac ako sto fanúšikov. Foto: M. ŠtefánikSkvelí fanúšikovia

Na ihrisku zavládla radosť. Paradoxne, v jednom i druhom tábore. A to sa nestáva často. Železiari síce nezískali ani bod, ale medzi poltuctom najlepších chýbať nebudú.

„Celý duel sme sa snažili, aby sme boli úspešní a strelili gól. Že sa nám to nepodarilo, je daň za ťažký terén a dôležitosť zápasu. Je to pre mňa ale najveselšia prehra. Dovolím si tvrdiť, že sme zaslúžene medzi šesticou najlepších za to, ako robíme futbal. Teším sa na ďalších ťažkých desať zápasov v nadstavbe,“ povedal po stretnutí Roman Skuhravý, kormidelník Podbrezovej a doplnil ho kapitán Mikuláš Bakaľa: „Zápas mal dvoch víťazov. Ešte som nezažil, aby sme stretnutie prehrali a tešili sa. Emócie boli ako na horskej dráhe. Prišli polená pod nohy, ťažký terén, červená karta. Šťastie stálo pri nás. Mali sme chýbajúcich hráčov pre karty a zranenia. To nie sú výhovorky, ale fakty. Som rád za celý klub. Teraz sa môžeme upokojiť a hrať svoju hru. Toto mužstvo ešte ukáže svoju silu.“

Pochvalu si zaslúžia aj naši fanúšikovia. Autobusom, ale aj individuálne merali cestu pod Čebrať. Napokon sa ich v sektore hostí zišlo viac než sto, čo bol rozhodne najväčší výjazd za posledné roky. Neustále hnali svojich za úspechom. A hoci si železiari pripísali prehru, po stretnutí panovala v našom tábore veľká radosť. Podbrezová sa totiž znovu predstaví medzi najlepšími.

Zaujímavosťou stretnutia v Ružomberku bol i fakt, že sme nastúpili s vekovým priemerom hráčov 21,1 roka, čo je najmenej v histórii podbrezovského klubu. Nadstavbová časť Niké ligy pokračuje už tento víkend.