Prihovára sa vám Ing. Vladimír Soták, predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s.

Som hrdý, že nemocnica v Brezne bola preradená do druhej úrovne

Vážení spolupracovníci,

dovoľte mi, aby som sa vám v krátkosti prihovoril. Chcem sa s vami podeliť o niektoré moje názory a stanoviská. V prvom rade som veľmi rád a zároveň ma napĺňa hrdosťou, že sa nám podarilo vybojovať pre nemocnicu v Brezne zmenu kategórie na úroveň číslo dva. Znamená to veľmi veľa. Ale o tom sa už dlho hovorí a vy tomu rozumiete. Ja len zopakujem, že zaradenie nemocnice do druhej úrovne znamená, že v Brezne sa budú vykonávať všetky zdravotnícke úkony, ktoré sa aj realizovali a okrem toho pribudnú i ďalšie. Taktiež ide o väčšiu stabilitu lekárov, ale i zdravotných sestier a rovnako väčšiu šancu pre získanie prostriedkov na ďalšiu rekonštrukciu. Plánujeme obnovu lôžkovej časti a výstavbu novej rehabilitácie.

Keďže som členom Správnej rady nemocnice, poviem jedno zásadné stanovisko. Vlády Matoviča, Hegera či Ódora chceli z našej nemocnice urobiť doliečovák. Vtedajšia ministerka zdravotníctva Kalavská a pracovníci ministerstva, s ktorými som sa viackrát stretol, zaradili našu nemocnicu medzi tie, ktoré nemajú plniť úkony v celom rozsahu. Čo si títo ľudia dovoľovali, je neuveriteľné. Škoda, že na Slovensku neplatí zákon, že ak si štátny úradník neplní svoje povinnosti a zle nakladá s peniazmi z Bruselu, určenými na rozvoj regiónu i celého Slovenska, nie je potrestaný. Verím, že takýto zákon raz bude prijatý. Viem, že všetci potrebujete dobrú nemocnicu a kvalitných lekárov, rovnako ako ja.

Vážení spolupracovníci,

druhou témou, ktorú chcem otvoriť, je súčasná politická situácia. O pár dní máme na Slovensku voľby prezidenta Slovenskej republiky. O priazeň sa uchádza veľa kandidátov a viacerých si viem predstaviť v pozícii hlavy štátu. Viem, že by robili dobrú robotu pre Slovensko. Avšak do boja s Ivanom Korčokom môže ísť len jeden. A to ten, ktorý má najväčšiu podporu u občanov, pretože súčasná opozícia, ktorá vychádza z politiky Matoviča a Hegera a ktorá sa rodí v Bruseli, vyprodukovala kandidáta, ktorý by nebol dobrým prezidentom. Korčok sa málo hlási k Slovensku.

Na túto tému by som mohol hovoriť oveľa viac, no nie je to potrebné. Chcem vám oznámiť, že som sa v prezidentských voľbách rozhodol podporiť Petra Pellegriniho. A to preto, lebo ho považujem za politika, ktorý vyrástol na sociálnom programe a ktorý som aj ja v minulosti podporoval. A som presvedčený, že pre Petra Pellegriniho bude Slovensko na prvom mieste. Má vzťah a úctu k zamestnancom, čo o jeho súperovi veľmi povedať nemôžem. Úcta k západnej diplomacii totiž nestačí. Od posledných dvoch hláv štátu vieme, že išli svojou cestou a my potrebujeme zmenu.

Pamätám si, keď bol prezidentom Ivan Gašparovič. Ak sme mali akýkoľvek právny problém alebo sme riešili čokoľvek iné, dvere sme mali u neho vždy otvorené. Cez Klub 500 sa vždy postavil na stranu zamestnávateľov a zamestnancov. S poslednými dvoma prezidentami som sa ani nestretol. Akurát Andrej Kiska bol u nás raz na návšteve, a to je celé.

Vážení spolupracovníci, milí dôchodcovia,

chcem vás poprosiť, aby ste v prezidentských voľbách podporili Petra Pellegriniho aj preto, že aj on sa zaradil medzi ľudí, ktorí podporili nemocnicu v Brezne a jej zaradenie do druhej úrovne. Zabojoval za niečo, čo je pre vás.

Tretia oblasť, o ktorej sa chcem zmieniť a ktorá ma znepokojuje, je vývoj ekonomiky v Európskej únii. Spoločenstvo vznikalo pred rokmi na základe prosperity jednotlivých členských štátov, ktoré medzi sebou spolupracovali a komunikovali v rámci obchodu. Každá krajina sa pritom starala o svoj rozvoj. Dnes sme svedkami, že z Bruselu chodia len príkazy, zákazy či doporučenia. Ale reálne rozhodnutie, aké bolo sľubované, napríklad v rámci energetiky, neprišlo. Upadá Brusel a aj ekonomika, ktorá vie len ťažko konkurovať Číne alebo USA. Štatistické čísla jasne ukazujú, že Európska únia ide zlou cestou. Preto sme svedkami štrajkov v Nemecku či Francúzsku a protestov bude len pribúdať. To ale nie je dobré pre Podbrezovú, pretože potrebujeme, aby sa Európa rozvíjala, aby sme mali naše výrobky kde predávať.

Čelní predstavitelia z Bruselu nepochopili aká je ich povinnosť a to preto, lebo nikdy nič neriadili. Nemajú zodpovednosť za to, čo povedia alebo urobia. A z toho usudzujem, že Podbrezovú čakajú zlé časy. Objem zákaziek sa dvíha, čo je určite chvályhodné. My by sme však potrebovali, aby bolo číslo ešte lepšie. Preto by bolo vhodné mať viac objednávok, aby sme mohli hospodáriť so ziskom. Potrebujeme zarobiť viac peňazí pre vlastný rozvoj a mať tak dostatok prostriedkov na mzdy pre našich zamestnancov.

Z mojej strany budem robiť všetko preto, aby bolo Slovensko a jeho ekonomika silnejšie, aby sme krajinu rozvíjali vo všetkých oblastiach a pre radosť jej občanov. A to bude možné vtedy, keď v čelných pozíciách budú rozumní a normálni ľudia, orientovaní na Slovensko.