Miroslavom Poliačkom, generálnym manažérom FK Železiarne Podbrezová

Chceme aj naďalej pracovať s mladými hráčmi

 

V nedávno skončenej sezóne 2020/2021 obsadilo „A“ mužstvo FK Železiarne Podbrezová štvrté miesto v druhej futbalovej lige. V 28 zápasoch sme zaznamenali 16 víťazstiev, 6 remíz a 6 prehier, čo nám stačilo na zisk 54 bodov. Strelili sme 57 gólov, čo bol po MFK Dukle Banská Bystrica druhý najvyšší počet presných zásahov v druhej lige. Na druhej strane sme mali najlepšiu obranu, inkasovali sme len 25 gólov. Na tretiu Skalicu sme stratili iba bod, na druhú Banskú Bystricu dva body. Druhé miesto by nám zaručilo baráž o Fortuna ligu. Do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže postúpil priamo z prvého miesta MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

O priebehu ukončenej sezóny, novinkách v mužstve, aj plánoch do ďalšieho ročníka druhej ligy sme sa rozprávali s Miroslavom Poliačkom, generálnym manažérom FK Železiarne Podbrezová.

Ukončená sezóna 2020/2021 bola špecifická kvôli pandémii COVID-19, ktorá po desiatom kole zavrela divákom prístup na štadióny. Ako vnímate tento fakt s odstupom času?

– Čo sa týka ekonomiky, tak to nemalo pre nás nejaký extra dopad, pretože futbalové kluby na Slovensku nežijú z návštevnosti zápasov. Nemáme totiž takú fanúšikovskú základňu, že by tu na tribúnach boli tisíce ľudí. Takže z tohto pohľadu nám to veľmi neublížilo. Ublížilo to skôr mládežníkom, kde to vidno najmä na mladších deťoch. Nedávno sa vrátili do tréningu a koronapauza sa na nich jednoznačne podpísala. Budeme musieť byť trpezliví, ale myslím si, že takéto problémy budú mať aj iné kluby. Samozrejme, sú jednotlivci, ktorí trénovali napríklad doma na záhrade a majú väčší zápal pre futbal, ale určite obnoviť mládežnícke súťaže, kým sa nejakým spôsobom tá úroveň zotaví a dostane na predchádzajúcu úroveň, tak to chvíľu potrvá. V neposlednom rade sa hrá futbal pre ľudí a samozrejme diváci na tribúnach chýbajú. Dúfam, že v budúcej sezóne už budú zápasy pred kulisami, čo by malo motivovať aj hráčov k lepším výkonom.

 

Do nového ročníka sme v auguste vstúpili veľmi dobre, keď sme v prvých piatich zápasoch nenašli premožiteľa, až prišla do Zelpo arény MFK Dukla Banská Bystrica a prehra 3:4. Vzápätí náš tím vyhral v Skalici a aj ďalšie zápasy, no v domácich podmienkach sme si nedokázali poradiť s Liptovským Mikulášom (1:2) a po prehre v Púchove (1:0) nás čakala takmer dvojmesačná pauza kvôli pozastaveniu súťaže pre výskyt ochorenia COVID-19. Ako hodnotíte túto časť súťaže?

– Priznám sa, že sme očakávali viac bodov. Hlavne nás mrzí prehra s Duklou Banská Bystrica. Dukla mala v zápase svoju kvalitu, aj keď ten priebeh bol veľmi smolný. Viedli sme 2:0 a zranili sa nám kľúčoví hráči, Grendel s Kukoľom. Následne to proste Dukla otočila. Mňa osobne však mrzí hlavne prehra v Púchove a remíza s Bardejovom, kde v prípade, ak by sme získali viac bodov, tak by sa na tabuľku pozeralo inak a boli by sme úplne v tesnom kontakte s čelom. Práve preto sme sa vtedy rozhodli urobiť trénerskú zmenu a v mužstve skončil tréner Vladimír Cifranič. Prišiel nový tréner Mikuláš Radványi, ktorý mal za cieľ spraviť dobrú prípravu a nachystať mužstvo na jarnú časť. Určite sme neboli spokojní, keďže vieme, čo v našich hráčoch je. Môžeme sa síce baviť aj o nejakej smole, ale ako som spomenul, zápas v Púchove a s Bardejovom – to sú také najväčšie mínusy. Zápas s Liptovským Mikulášom tiež nebol márny, ale vieme, aký priebeh tam bol. Možno sa tam mali kopať nejaké penalty, to sa stane, Liptovský Mikuláš však má svoju kvalitu, čo potvrdil postupom do Fortuna ligy. Ale nevydarené zápasy s Bardejovom a Púchovom boli hlavným problémom.

 

Spomenuli ste, že prišlo k odvolaniu trénera Vladimíra Cifraniča. Boli hlavným dôvodom výsledky alebo predvedená hra mužstva?

– Mali sme pocit, že to stagnuje, že to ide zlým smerom. Mali sme v tom období viac neúspešných výsledkov po sebe. Ešte tam boli aj nejaké prípravné zápasy, keď sa to znovu rozbiehalo po tej pauze, ktoré sme tiež nezvládli a výsledky aj hra mali klesajúcu tendenciu. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli, že skúsime trénerskú zmenu.

 

Cez zimnú prestávku už viedol mužstvo Mikuláš Radványi a v prípravných zápasoch sme porazili fortunaligové mužstvá a Seredi, Pohroniu či Senici sme dali po štyri góly. Porazili sme aj Zlaté Moravce, jedinú prehru sme zaznamenali so Žilinou. Všetko nasvedčovalo tomu, že v jarnej časti doženieme stratené body, no po slušnom začiatku prišla prehra v Komárne a vzápätí aj v Banskej Bystrici, neskôr remíza v Liptovskom Mikuláši. Ako by ste zhodnotili s odstupom času túto časť sezóny?

– Keď sme vstupovali do jarnej časti, tak sme vedeli, že už to nemáme pod svojou kontrolou, že to bude záležať od toho, ako bude hrať Liptovský Mikuláš a Dukla Banská Bystrica. Ale poviem pravdu, že sme sklamaní po jarnej časti z toho dôvodu, že sme mali aspoň päť možností, kde sme sa mohli dotiahnuť a do poslednej chvíle hrať aspoň o barážové umiestnenie. Zápas v Liptovskom Mikuláši, v Trebišove, s Komárnom, na Dukle či doma s Košicami. My sme ani jeden z uvedených dôležitých zápasov nezvládli. Tých nezvládnutých zápasov na to, akú máme kvalitu v mužstve, bolo dosť. Určite teda nie sme spokojní ani s jarnou časťou. Aj vedúce mužstvá strácali body a dali nám šancu dotiahnuť sa na čelo tabuľky, no stále sme boli kúsok od toho, nakoniec sa to neudialo. Z pohľadu toho, že aj mužstvá pred nami mali zaváhania, tak je tam určite sklamanie, lebo pri lepšom zvládnutí aspoň jedného-dvoch zápasov sme mohli splniť cieľ, ktorý sme si dali do jarnej časti.

 

Ako hodnotíte celkové vystúpenie nášho tímu v druhej lige a kde podľa vás nastala chyba, že sme nedokázali dotiahnuť niektoré dobre rozohrané zápasy do úspešného konca?

– Som zástanca ofenzívneho futbalu. Naše mužstvo bolo skladané ofenzívne. Myslím si, že aj keď sme viedli napríklad v Liptovskom Mikuláši, tak mali sme byť oveľa odvážnejší a nemali sme sa stiahnuť, skôr sme mali pridať druhý gól. Som zástanca toho, že do budúcnosti by sme mali takéto zápasy dohrávať na súperovej polovici a nie na vlastnej. Aby sme boli ešte nebezpečnejší, aby sme sa neuspokojili s tým, že vedieme 1:0, ale najlepšia obrana je útok, z môjho pohľadu určite. Mali sme veľa zápasov, kde sme akoby polčas hrali a polčas nehrali. Myslím si, že to mužstvo je zložené, aby hralo ofenzívne a nie na to, aby sme vyčkávali a bránili tesný výsledok.

 

Na konci súťaže bol odvolaný tréner Mikuláš Radványi. Je už známe meno jeho nástupcu?

– Áno, na jeho miesto príde tréner Roman Skuhravý. Je to tréner z Česka a momentálne dolaďujeme aj príchod jeho realizačného tímu. Podpíše zmluvu na jeden rok s dvojročnou opciou. Zvolili sme si ho preto, že je to práve ten tréner, ktorý chce robiť s mladými hráčmi. Od môjho príchodu do Podbrezovej sme známi tým, že chceme pracovať s mladými hráčmi a budeme v tom pokračovať aj naďalej. Nemyslím si, že to je len o tom, že skúsení hráči sa dokážu dostať naspäť do ligy. Myslím si, že naši mladí hráči majú takú kvalitu a skúsenosti, hrajú už druhý-tretí rok medzi mužmi, čiže Roman Skuhravý je stotožnený s našou filozofiou. Takže Podbrezová bude dávať ďalej šancu mladým hráčom.

 

Očakávate aj zmeny v kádri do ďalšieho ročníka? Udržíme opory tímu a skúsených hráčov, ako napríklad Breznanik či Grendel?

– Chceme trénerovi ukázať čo najviac hráčov, ktorých máme pod zmluvou. Piatim hráčom skončilo hosťovanie alebo zmluva. Sú to Pribula, Micovčák, Chvátal, Skiba a Gerebenits. Ostatní hráči zatiaľ ostávajú všetci. S tým, že tréner si prvých 15 až 20 dní pozrie celý káder a bude mať čo k tomu povedať. Čo sa týka posíl, určite pracujeme na jednej až dvoch posilách, ale ako som povedal, budú to mladí hráči s veľkou perspektívou do budúcnosti. Myslím si, že skúsených hráčov máme v mužstve dosť. Sme radi, že zmluvu na ďalší rok predĺžil Mišo Breznanik. Takisto Erik Grendel má ešte rok zmluvu a nevidím dôvod, že by mal u nás skončiť. Takže po nejakých debatách s trénerom si 26. júna po prípravnom dvojzápase sadneme a uzavrieme káder, ktorý pôjde do druhej ligy.

 

Môžete nám na záver prezradiť vaše plány a ambície do najbližšej sezóny?

– Určite budeme mať stále vysoké ambície, ale najväčšia ambícia je, aby dostávali šancu mladí hráči, aby sa mohli zlepšovať. Myslím si, že v mužstve je dostatočná kvalita na to, aby sme hrali hore a keď sa naskytne možnosť, budeme sa o tie vrchné priečky biť. Vieme o tom, že veľmi silné budú Košice a že ďalší ročník druhej ligy bude dosť zaujímavý, keďže tam postúpia zaujímavé mužstvá. Rovnako Skalica má svoje ambície a po neúspešnej baráži so Senicou bude mať opäť tie najvyššie ambície určite aj banskobystrická Dukla. Sme presvedčení, že nás čakajú atraktívne súboje aj pre divákov, ale veľkohubo do toho určite nejdeme. Myslím si, že najväčší kandidát na postup v budúcej sezóne budú FC Košice, ale my si to s nimi radi „rozdáme“.