O. Kleinová z podkladov Dobrá rada nad zlato

Tvaroh

 

Chcete sa stravovať zdravšie alebo práve chudnete a neviete čo môžete konzumovať? Tvaroh je výživnou a plnohodnotnou potravinou s nie veľkým počtom kalórii. Môžete ho konzumovať na sladko a aj na slano. Je to mliečny výrobok bielej farby a hustej konzistencie. Jeho nutričná hodnota je veľmi bohatá, preto je dokonalou potravinou pri cvičení alebo pri redukovaní hmotnosti. Zasýti a zároveň pri správne cielenej aktivite buduje ľahšie svalovú hmotu. 

Tvaroh je mimoriadne výživný, má veľmi málo kalórií. 120 gramov čerstvého tvarohu obsahuje 111 kalórií, 13 g bielkovín, 5 g tuku a 3 g sacharidov vo forme laktózy. Obsahuje aj množstvo vitamínov, ako je A, E a K, tiamín, riboflavín, niacín, kyselinu pantoténová, vitamín B6, kyselinu listovú a vitamín B12. Obsahuje vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, selén a fluorid, rovnako ako nasýtené tuky a mastné kyseliny.

Tvaroh

Probiotiká sú mikrobiálne zložky potravín, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie. Ich množenie je závislé na dobe, kedy sú pridané do tvarohu (pred alebo po výrobe), na chemickom zložení výrobku, interakcii medzi probiotikami a štartovacou kultúrou a teplotami. Vysoké teploty probiotiká ničia. Probiotiká pridané do tvarohu zlepšujú stráviteľnosť bielkovín a tukov vo výrobku, zlepšujú črevnú motilitu a zmierňujú zápchu, zvlášť u seniorov.

Ak vám tvaroh chutí, nemusíte sa báť tukov, ani cholesterolu, ani transmastných kyselín. Tieto súčasti mnohých potravín v ňom nájdete iba v zanedbateľnom množstve. Hladinu cholesterolu v krvi tvaroh dokonca znižuje. Po jeho konzumácii ste dlho sýti. Môže za to vysoký podiel bielkovín, ktoré tvaroh obsahuje. Spomedzi cukrov, tukov a bielkovín, práve bielkoviny trávi náš organizmus najdlhšie. Tvarohom spoľahlivo odoženiete hlad. Aj preto je jednou z mála potravín, ktoré môžete jesť aj pred spaním a nebudete tak robiť nočné nájazdy na chladničku.

Tvaroh je tou surovinou, ktorú si odopierať skutočne nemusíte. Trávi sa pomaly, no ľahko. Je odporúčanou zložkou stravy, ak zo zdravotných dôvodov musíte držať diétu kvôli problémom so žlčníkom, črevami, žalúdkom, či pečeňou.

Môžu ho konzumovať aj cukrovkári, osoby trpiace nadváhou, či obezitou. Je to jedna z najobľúbenejších potravín športovcov a kulturistov. Svaly sú vďaka tvarohu pevné, naberajú na objeme na správnych miestach, sú energeticky podporované k rastu a popri tom všetkom sa tvaroh postará o správne fungovanie organizmu a jeho výživu. V tvarohu nájdete veľa vitamínov, minerálov a prospešných látok. Z mnohých menujeme vitamín B6, B12, A, C, D, E, riboflavín, tiamín, kyselinu listovú a dokonca aj betakarotén. Čo sa týka minerálnych látok, je bohatý na vápnik, draslík, horčík, mangán, zinok, meď, selén, či fluorid. Omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny sú taktiež súčasťou tohto hrudkovitého zázraku. Chránia mozgové bunky, zabraňujú ich odumieraniu a podporujú ich funkciu.

Tvaroh je skvelý aj pre starších. Okrem znižovania hladiny cholesterolu bojuje proti osteoporóze, nepáli po ňom záha, stará sa o ideálnu hladinu Ph v žalúdku, vďaka obsiahnutému vápniku budete mať silné kosti a zuby. Je to skvelá antistresová pomôcka, za túto vlastnosť vďačí vitamínu B 12, ktorý blahodarne vplýva na nervové bunky. Po napätí a úzkosti niet ani stopy. Využíva železo a stará sa aj o posilnenie imunitného systému. Je to dobrota! Na všetky spôsoby, chutí malým, aj veľkým, na studeno, aj tepelne upravená, na salaši, v reštaurácii, aj na koláči od babičky. Tvaroh jednoducho ľúbime všetci, navyše, ani po tepelnej úprave neprichádza o živiny a prospešné látky.

Niet nad domáci tvaroh

Na výrobu domáceho tvarohu je najvhodnejšie čerstvé plnotučné mlieko. Homogenizované mlieko v prirodzených podmienkach skysne za podstatne dlhší čas a tvaroh z neho nie je chuťovo lahodný.
Čerstvé mlieko by sme pred kysnutím mali pasterizovať (zohriať) pri teplote 65 stupňov Celzia, keďže by mohlo obsahovať rôzne škodlivé baktérie. Potom ho necháme na teplom mieste skysnúť, čo môže trvať jeden až dva dni. Ak však nechceme čakať, kým mlieko skysne, môžeme ho „zaočkovať“ trochou kúpeného tvarohu alebo tvrdou chlebovou kôrkou. Tvaroh či kôrku stačí vložiť do mlieka s teplotou do 25 stupňov Celzia, zamiešať a prikryť.
Kyslé mlieko prelejeme do hrnca, ktorý veľmi pomaly a mierne ohrievame. Zmes nesmie vrieť, inak by sa tvaroh nevyzrážal, ale rozvaril. Potom ho zoberieme zo sporáka a necháme ešte chvíľu stáť a usadiť. Zmes nalejeme do plátenného vrecka, srvátku necháme odtiecť a vrecko zaťažíme, aby tvaroh dobre odkvapkal. Kilo tvarohu získame z desať litrov kyslého mlieka.