Naši biatlonisti úspešne odštartovali letnú sezónu

 

V dňoch 15. až 16. augusta odštartovala letná biatlonová sezóna. V Osrblí sa uskutočnilo prvé kolo Viessmann pohára v letnom biatlone a na štarte počas obidvoch dní nechýbali ani pretekári Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

 

Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová na prvom kole Viessmann pohára v letnom biatlone v Osrblí

 

V sobotu, 15. augusta, boli na programe rýchlostné preteky. V kategórii starších dorastencov sme na štvorkilometrovej trati mali štvornásobné zastúpenie a hneď sme zaznamenali aj víťazstvo. V silnej konkurencii zvíťazil Matej Vránsky, ktorý na strelnici netrafil len jeden terč. Filip Bury skončil desiaty, Radovan Floch sedemnásty a Adam Koštiaľ osemnásty. V kategórii starších dorasteniek pretekali na trojkilometrovej trati tri naše pretekárky. Ema Kapustová napriek nie príliš vydarenej streľbe obsadila prvé miesto, Kristína Makovíniová skončila na piatom mieste a Sára Pacerová bola šiesta. V kategórii juniorov vyhral Lukáš Ottinger, trať mala rovnakú dĺžku, ako pri starších dorastencoch, čiže štyri kilometre. V kategórii junioriek zvíťazila Mária Remeňová, jej sestra Zuzana neštartovala. V akcii bola aj členka centra talentovanej mládeže Tamara Molentová, ktorá zvíťazila v kategórii mladších dorasteniek. Ďalší členovia centra talentovanej mládeže, Damián Cesnek a Sebastián Ilavský, neštartovali. S. Ilavský, rovnako ako Z. Remeňová, nenastúpili z dôvodu zotavovania sa po cyklistickom páde na sústredení v Trstenej. D. Cesnek nenastúpil na preteky kvôli chorobe.

V sobotu po pretekoch mali pretekári vzdelávací a motivačný večer s Nasťou Kuzminovou. Týmto podujatím odštartoval Slovenský zväz biatlonu (SZB) sériu vzdelávacích aktivít v spolupráci s A. Kuzminovou, s ktorou bude SZB v rámci pretekov Slovenského pohára organizovať vzdelávacie semináre. Naša najúspešnejšia slovenská biatlonistka publiku porozprávala o mentálnej príprave a tiež o tom, aká dôležitá je koncentrácia a dekoncentrácia na výkon športovca. Hovorila aj o zvládaní stresových situácií. Z vlastných skúseností zhodnotila, že všetko je o hlave a aj fyzicky dobre pripravený športovec nemá šancu uspieť bez kvalitnej mentálnej prípravy. Naše mladé biatlonové nádeje pozorne počúvali a náučný večer Nasťa zakončila jasným odkazom: „Každý z vás sa môže stať olympijským víťazom.“

Víťazné gesto Márie RemeňovejV nedeľu, 16. augusta, boli na programe preteky s hromadným štartom. Starší dorastenci, staršie dorastenky a juniorky pretekali na päťkilometrovej trati, pre juniorov bola pripravená o kilometer dlhšia trať a museli tak zvládnuť šesť kilometrov. V kategórii starších dorastencov Matej Vránsky napriek nie úplne ideálnej streľbe dokázal opäť vybojovať prvé miesto. Radovan Floch skončil ôsmy, Filip Bury deviaty a Adam Koštiaľ štrnásty. Staršie dorastenky vybojovali prvé, štvrté a piate miesto zásluhou Emy Kapustovej, Sáry Pacerovej a Kristíny Makovíniovej. Náš junior Lukáš Ottinger skončil druhý a medzi juniorkami opäť zvíťazila Mária Remeňová.

Hodnotenie trénera Petra Kazára: „Športovci oddielu biatlonu sa po dlhšej prestávke bez pretekov zaradili na najvyššie pozície. Zastúpenie máme v štyroch mládežníckych kategóriách, v ktorých sme za dva dni získali zásluhou dvojnásobných víťazov M. Vránského, E. Kapustovej a M. Remeňovej a jedného víťazstva L. Ottingera až sedem prvenstiev z ôsmich možných. Z pohľadu výkonov hodnotíme veľmi pozitívne nedeľňajší bežecký výkon juniorky M. Remeňovej, ktorá za sebou nechala aj všetky ženy a taktiež úspechy M. Vránskeho, ktorý mimoriadnym nasadením udržal prvenstvo aj v pretekoch s hromadným štartom. E. Kapustová zvíťazila obidva dni s odstupom jednej výkonnostnej triedy a taktiež u nej môžeme konštatovať výbornú pripravenosť. Verím, že aj v ďalších súťažiach budeme pokračovať v nastavenom trende a práve začínajúci atletický cyklus v septembri nám pomôže zlepšiť výkonnosť.“