Zlatko Borovič: Nemal som nad čím uvažovať

Počas letnej prestávky došlo vo Futbalovom klube Železiarne Podbrezová k viacerým zmenám nielen v hráčskom, ale aj v realizačnom tíme. Jedným z novicov sa stal Zlatko Borovič, ktorý zasadol do kresla vedúceho mužstva. Rodák z Brezna pritom nevstupuje do neznámej rieky. Už roky sa venuje mládeži, konkrétne trénovaniu podbrezovskej prípravky.

„Dostal som ponuku od Miroslava Poliačeka, generálneho manažéra klubu. Na rozhodnutie som mal niekoľko hodín. Neváhal som a ponuku som prijal. Ide totiž o zaujímavú prácu a futbal mám v srdci odmalička. Známe mi je aj prostredie, preto nebolo nad čím uvažovať,“ povedala nová posila realizačného tímu.

Zlatko Borovič bude okrem vedúceho mužstva naďalej pôsobiť ako tréner našich najmenších futbalistov. Ako hovorí, je pripravený skĺbiť obe funkcie. „Byť vedúcim mužstva znamená pre mňa niečo nové. Ide o široké spektrum úloh, s ktorými som doteraz neprišiel do styku. Mal som však približnú predstavu, čo všetko je za týmto povolaním. Verím, že budem prínosom a spoločne nájdeme ideálnu cestu, aby sme dosahovali úspechy.“

Široké spektrum úloh

Hoci prácu vedúceho mužstva mnohí fanúšikovia prehliadajú, bez obsadenia tejto pozície by len ťažko fungoval ktorýkoľvek klub, nehovoriac o profesionálnom kolektíve.

„Moja práca zahŕňa široké spektrum úloh, týkajúcich sa dennodenného servisu okolo družstva, ktorého vyvrcholením je deň zápasu. V krátkosti vypichnem len niektoré povinnosti. Napríklad, zabezpečenie týždenného mikrocyklu, dopravy, stravovania a ubytovania hráčov. Taktiež zastrešujem lekárske prehliadky a potrebné administratívne úkony pre nových futbalistov a kompletnú starostlivosť o chlapcov, ktorí sú u nás na skúške. Je potrebné vytvoriť im žičlivé prostredie, aby sa u nás dobre cítili a podávali čo najlepšie výkony. Okrem toho je mojou úlohou komunikácia so súpermi ohľadom organizácie jednotlivých stretnutí a činností s nimi súvisiacich,“ vymenoval zoznam povinností Z. Borovič.

Pripomenul, že funkcia vedúceho taktiež zahŕňa prácu počas tréningov. „Jednou z najdôležitejších úloh je komunikácia s hlavným trénerom A-tímu. Vymieňame si informácie, ktoré sú potrebné k bezproblémovému fungovaniu mužstva,“ doplnil.

Pri úlohe vedúceho tímu je nevyhnutná spolupráca aj s ostatnými členmi realizačného tímu. No všetky pokyny smerujú najmä od trénera a jeho asistenta. „Hlavný kormidelník určuje smerovanie mužstva a ja sa snažím urobiť všetko preto, aby som splnil jeho očakávania a ciele klubu. Chceme, aby bola naša spolupráca a spoločná cesta čo najideálnejšia,“ rozmenil na drobné.

Spoznávanie hráčov

Zlatko Borovič považuje prácu pre ambiciózny tím z Horehronia za výzvu. „Stále sa len učím a naberám nové informácie. Mojím cieľom je, aby som zvládol všetky úlohy a požiadavky trénerov i kolegov z realizačného tímu,“ doplnil.

Nová akvizícia sa za krátky čas stihla s mužstvom zoznámiť a aj osobne sa s hráčmi porozprávať. Ako tvrdí, bez komunikácie by spolupráca nemohla fungovať. 

„Ide o základnú povinnosť vedúceho tímu. Je potrebné vedieť o chlapcoch čo najviac – čiže aj to, kde bývajú, ako dochádzajú, ako sa stravujú a mnohé iné. Je nevyhnutné, aby sme ich poznali a pripravovali čo najlepšie, aby mohli podávať výkony, ktoré od nich klub vyžaduje,“ doplnil.  

Krst ohňom

Hoci sa futbalová sezóna začína až v týchto dňoch, nový vedúci mužstva má za sebou prvú ostrú skúsenosť. Organizačne zabezpečoval prípravné zápasy železiarov so Sláviou Praha a maďarským Miškovcom.

„Práve nedávne sústredenie bolo pre mňa vysokou školou. Všetko sa zomlelo rýchlo, krátko po mojom nástupe. Naplno som zistil, čo zahŕňa moja funkcia. Verím, že sústredenie v Rakúsku posunulo nielen mňa, ale aj hráčov, aby boli dobre nastavení na začiatok našej najvyššej súťaže.“

Teraz sa už zrak futbalových fanúšikov upiera na nový ročník Niké ligy. Podbrezová sa bude snažiť nadviazať na výkony z minulej sezóny, hoci všetci si uvedomujú, aké to bude náročné.

„Medzi prípravou a ligou je veľký rozdiel. Na majstrovský zápas sú všetci inak nastavení. Verím, že sa absolvovaná príprava pretaví do výsledkov. Súťaž bude aj pre mňa neznámou. V súčasnosti mi ešte pomáhajú Radoslav Kupec a Michal Budovec. Títo kolegovia už majú skúsenosti týkajúce sa funkcie vedúceho mužstva. Oprieť sa môžem aj o rady Františka Kunza, môjho predchodcu. Snažím sa neustále počúvať a zdokonaľovať. Verím, že to bude len a len lepšie,“ doplnil Z. Borovič.

Vedúci mužstva sa už na súťaž teší, podobne ako všetci v klube. „Hoci k nálade v kolektíve by sa mal vyjadrovať najmä tréner, môžem povedať, že aj z chlapcov cítiť veľké zanietenie a zápal. Sú mladí a draví, nevedia sa dočkať začiatku ligy. Dúfam, že takúto pohodu si prenesú aj do zápasov. Mám výborný pocit z aktuálneho mužstva. Ostáva len veriť, že všetko dokonale klapne a prinajmenšom zopakujeme výkony z minulej sezóny,“ uzavrel Z. Borovič.