Pobytový tábor Speakland v Bystrej priniesol deťom dobrodružstvo i zážitky

Účastníci druhého turnusu pobytového tábora v Bystrej v spoločnosti vojakov. Foto: R. Ocharovich

Penzión Tále pod končiarmi Nízkych Tatier je aj tento rok dejiskom detského pobytového tábora Speakland. Počas troch turnusov sa v krásnom horskom prostredí vystrieda celkovo 52 detí našich zamestnancov. Okrem cibrenia cudzieho jazyka ich čaká množstvo zábavy, hier či výletov.

„Do tábora prichádzajú deti s rôznou úrovňou angličtiny vo veku od ôsmich do pätnástich rokov. Spomedzi nich vyberieme decká, ktoré majú najlepšie zvládnutý cudzí jazyk. Sú to akýsi tlmočníci a pomáhajú kamarátom so slabšou úrovňou komunikácie,“ povedal Raymond Radovan Ocharovich, koordinátor tábora.

Aj v tomto roku sme deti osobne navštívili počas druhého turnusu. Pochválili sa výletmi na rôzne zaujímavé miesta. Najviac si pochvaľovali prechádzku na jazero Krpáčovo, kde sa mohli okúpať, ale aj prehliadku Bystrianskej jaskyne, dobrodružstvo v Bike parku v Mýte pod Ďumbierom či zážitok z Tarzánie.

„Okrem toho sme im pripravili každodenné tímové aktivity. Používame vlastnú platobnú menu, zvanú spíky. Deti ju zbierajú za dobre odvedenú prácu v aktivitách a nakoniec súťaž vyhodnotíme,“ vysvetlil koordinátor.

Účastníkov tábora každý rok potešia i vojaci, medzi ktorými sú aj takí, ktorí rozprávajú výlučne po anglicky. „Ukazujú im rôzne veci z terénu, majú štyri táboriská a zaujímavosťou je, že deťom predstavia vojenské jedlo, ktoré sa na fronte konzumuje,“ doplnil.

Hlavnou podstatou tábora je však zdokonaľovanie sa v angličtine. Väčšina deciek už určitú úroveň dosahuje, no prihlásiť sa mohli aj také, ktoré sa zaraďujú medzi úplných začiatočníkov.

„Vždy im niekto pomôže. Keď je dieťa v anglickom prostredí a rozpráva sa s anglickými lektormi, zároveň sa učí a zdokonaľuje. A pomáha to aj tým, ktorí majú veľmi slabú slovnú zásobu.“ pokračoval R. Ocharovich.

O obľúbenosti tábora svedčia nielen reakcie detí, ale aj každoročný návrat známych tvárí.

„Ak dieťa raz navštívi náš tábor, väčšinou chce prísť znovu. Niektoré k nám chodia až do maximálneho možného veku, teda do pätnástich rokov. Takmer každý turnus je plný, reakcie sú pozitívne a nikdy sme nemali problém, že by mal niekto negatívny zážitok,“ uzavrel.

ANKETA

Počas našej návštevy sa deti hrali s vojakmi a súťažili vo viacerých disciplínach. Niektoré z nich sme vyspovedali a opýtali sa ich na dojmy a zážitky.

Bronislava Čipková, 13 rokov: V tábore Speakland som už piatykrát. Aj tento rok sa mi veľmi páči. Väčšinou chodíme na túry alebo súťažíme medzi sebou, pričom sme rozdelení do tímov. Na konci týždňa sa vyhodnotí ten najlepší. V tábore sa zároveň zdokonaľujem v angličtine. Priznám sa, že mi jazyk až tak nejde, preto sa snažím čo najviac naučiť.

 

Lukáš Gajdoš, 11 rokov: V tomto tábore som tretíkrát. Veľmi sa mi páčil výlet na Krpáčovo, ale celý pobyt je super. Keď sme prišli k jazeru, trošku nás postrašila búrka, ale rýchlo prešla. Kúpali sme sa, voda bola super a videli sme aj ryby. Našiel som si tiež nových kamarátov.

 

 

 

Laura Pocklanová, 12 rokov: V tomto tábore som piatykrát. Tento rok je super, chodíme na túry, boli sme na Krpáčove, v Mýte pod Ďumbierom v zábavnom parku a teraz sme tu s vojakmi. Je s nimi sranda. S mnohými kamarátmi sa už poznáme, keďže tu boli aj v minulých rokoch, no našla som si aj nových.

 

 

 

Jakub Švihra, 14 rokov: V Speaklande som tretíkrát a opäť sa mi veľmi páči. Robíme rôzne aktivity, súťaže, chodíme na túry. Dnes je síce horšie počasie, ale určite si nájdeme rôzne aktivity aj keď prší.

 

 

 

 

Lukáš Švihra, 11 rokov: V tábore som tretíkrát. Zdá sa mi, že tento rok je najlepší zo všetkých, odkedy sem chodím. Tábor je podobný ako ostatné, akurát sa rozprávame po anglicky. Boli sme na Krpáčove a v Bystrianskej jaskyni. Myslím si, že angličtina mi ide aj nejde, ale zlepšujem sa.