Prípravu poznačili zranenia. Železiari chcú zabojovať aj o priazeň divákov

Veríme, že aj v novej sezóne nám železiari pripravia veľa dôvodov na radosť, podobne ako v minulom ročníku. Foto: M. Štefánik

Počas posledného júlového víkendu štartuje nový ročník našej najvyššej futbalovej súťaže – Niké ligy. S cieľom nadviazať na výkony z predošlej sezóny, prilákať viac divákov na tribúny a predvádzať atraktívnu hru, do neho vstupuje aj Futbalový klub Železiarne Podbrezová. Niekoľko dní pred začiatkom jesennej časti nám pootvoril dvierka do kabíny Roman Skuhravý, hlavný tréner mužstva, ktorý štartuje tretí rok na lavičke železiarov. 

„Vždy, keď začínate novú sezónu, máte určité krátkodobé alebo dlhodobé ciele. My sme mali v pláne absolvovať letnú prípravu v plnom zložení, čo sa nám ani raz nepodarilo kvôli zdravotným problémom hráčov. Preto bolo pre ostatných náročné zvládať takú zaťaž. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme nedokázali vždy hrať našu hru celých deväťdesiat minút,“ zhodnotil uplynulé týždne R. Skuhravý a pokračoval: „Skutočnosť, že príprava nebola výsledkovo úspešná, nie je z môjho pohľadu až taká dôležitá. Vidím chlapcov, rozprávam sa s nimi a viem, akým spôsobom pracujú. Samotná sezóna ukáže, či kroky, ktoré sme doteraz urobili, budú prospešné. Každopádne, verím, že nás príprava na sezónu dobre nachystala. Jej vrcholom bolo úžasné sústredenie v Rakúsku.“ 

Chlapcom verí

Český odborník vyzdvihol fakt, že od svojho príchodu klub po všetkých stránkach napreduje. Spomenul vytvorené podmienky, zázemie, ale aj odborníkov, ktorí v FK Železiarne Podbrezová pracujú.

„Progres vnímajú všetci, ktorí nás sledujú. Na druhej strane je skutočnosť, akým spôsobom pracujeme s kádrom. Každý rok sa snažíme, aby sme mohli hrať náročnejší futbal a aby dostávali príležitosť hráči, ktorí si to zaslúžia. Naozaj som presvedčený, že môžeme byť ešte lepší, napríklad v rýchlosti hry či v defenzíve. Uvedomujeme si, že v príprave nám to nie vždy vyšlo. Na obhajobu chlapcov musím povedať, že to mali náročné. Napríklad, v priebehu 40 hodín hrali zápasy so Sláviou Praha a Miškovcom, čo bola obrovská „šichta.“ V jednotlivých častiach týchto duelov sme ukázali, že môžeme byť v tejto sezóne zaujímaví. Svojim zverencom naozaj verím a toto leto mám pod sebou najsilnejšie podbrezovské mužstvo od môjho príchodu.“

Ukáže sa Bajo?

Dosahovať dobré výsledky a predvádzať atraktívnu hru pomôžu aj opory z vlaňajšej sezóny. Roman Skuhravý netají, že udržanie kľúčových hráčov v kádri bolo pre kolektív veľmi dôležité.

Tréner Roman Skuhravý svojim zverencom pred novou sezónou verí. Foto: M. Gončár

„Vedel som, že chalani ako Ludha, Bartoš, Bakaľa, Ďatko či Oravec majú ponuky z iných klubov. Dnes sú však s nami a mám z toho radosť. Teší ma tiež, že sa vrátil Galčík. Rolanda už beriem ako skúseného futbalistu. Nestratil hlad po futbale a v spojení s návratom Kuzmu či Kabonga ide pre nás o pozitívne správy. Spomeniem aj hráčov ako Sanusi, Assinor či Masaryk. V našom tíme zvýšili konkurenciu. Trúfam si však povedať, že našou najväčšou posilou bude Bajo,“ povedal na margo mládežníckeho reprezentanta Gambie R. Skuhravý a pokračoval:  „Ešte sa mi nestalo, aby hráč, ktorý je u nás šesť týždňov, má za sebou náročné obdobie, mesiac v kempe, majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov a pritom je ročník narodenia 2004, atakoval základnú zostavu. Aj smerom do budúcnosti ide o veľmi zaujímavého futbalistu,“ doplnil.

Český tréner už tradične pristupuje k novej sezóne s pokorou. Uvedomuje si, že veci si musia sadnúť, nové tváre aklimatizovať, no podľa jeho slov je dôležitá energia, ktorá v kabíne vládne. „Opäť sme omladili káder, preto môže byť naša hra zo začiatku súťaže kostrbatá. Nič to ale nemení na fakte, že sme pripravení popasovať sa so situáciou najlepšie, ako vieme.“

Uzdravení hráči

Jedným z najväčších pozitívov pred začiatkom súťaže je stav kádra. Železiari počas celej prípravy bojovali so zdravotnými patáliami. Zdá sa, že smolu si už chlapci vyčerpali a všetci sú zdravotne fit.

„Tri dni pred začiatkom súťaže sme nemali ani jedného hráča na maródke. Ráno som fyzioterapeutom povedal, že konečne sa podarilo dať všetkých dokopy. Máme z toho úprimnú radosť. Keď vám vypadávajú hráči a chcete na niečom pracovať, je to náročné pre nás i pre chlapcov. Ale nesťažujeme sa a ani sa nevyhovárame. Brali sme to ako fakt a dnes sme radi, že sú všetci v poriadku,“ netajil radosť R. Skuhravý.

Pred začiatkom súťaže je podľa šéfa lavičky nálada v kabíne vynikajúca. Mladé mužstvo je hladné po futbale a chlapci sú tak trošku blázniví. „Chcem veriť tomu, čo vidím a čo ukazujú moji zverenci. Verím, že dobré výkony predvedú aj divákom. Túžime všetkým ukázať, ako tvrdo sme pracovali, aby sme sa zlepšovali. No až sezóna ukáže, či sme makali dostatočne.“ 

Zmeny v kádri

Počas leta prišlo do mužstva železiarov viacero nových hráčov. Prestupové obdobie je ale naďalej otvorené. Zdá sa však, že k výrazným zmenám by už dôjsť nemalo.

„Mali sme veľkú túžbu získať posilu do centra zálohy strednej generácie. Hľadali sme, avšak hráči z týchto pozícií sú drahí alebo nezapadali do našej koncepcie. Na tomto poste máme viacerých mladých chalanov, ale aj skúseného Paraja. Keď však vypadnú, musíme sa s tým popasovať. Pozitívne sa ukazujú Mielke a Masaryk. Druhý menovaný klope na dvere základnej zostavy. Všetkým chlapcom, ktorých máme v kádri, veríme. Budeme trpezliví a uvidíme, čo sa ešte udeje. Teraz potrebujeme, aby hráči cítili, že majú dôveru a ideme s nimi do boja,“ zavelil R. Skuhravý. 

Podľa trénera má mužstvo sny, vie čo chce, ale priamo úmerne ku konkrétnemu umiestneniu v tabuľke bude predvedená hra. Štyridsaťosemročný kormidelník nezakrýva, že v minulej sezóne malo mužstvo výkyvy. Dokázalo odohrať fantastické zápasy a následne „plesknúť“ duel, na ktorý hrdé nebolo.

„Chceme jednoznačne dostávať menej gólov a zároveň byť efektívnejší v ofenzíve. Túžim sa presvedčiť, že naše mužstvo je lepšie ako v uplynulom ročníku.“

Posledná časť mozaiky

Ambiciózny tréner odpovedal aj na otázku, či ho rok v najvyššej súťaži posunul smerom dopredu. Priznal, že každá situácia ho nejakým spôsobom posúva, napríklad série víťazstiev či prehier alebo konkrétne rozhodnutia počas tréningov či zápasov.

„Zo všetkého sa chcem poučiť. Túto sezónu vnímam ako pomyselné dokončenie práce a cesty, na ktorú sme sa vydali. Zaujíma ma, či je možné takto rýchlo urobiť zásadné zmeny v tíme, vrátane tréningového procesu tak, ako sme to realizovali v našom klube. Veci, ktoré boli štandardné, sme začali robiť odznova, lebo sme zistili, že nie úplne fungujú. Vlaňajšia sezóna ma potešila a poučila. Verím, že spoločne s hráčmi nadobudnuté skúsenosti zúročíme. Čakajú nás turbulentné situácie, ktoré nebudú štandardné. Verím, že vďaka skúsenostiam budeme vedieť na ne reagovať.“

Úprimné vyznanie

Roman Skuhravý sa v Podbrezovej udomácnil. Otvára tretiu kapitolu v tíme železiarov a píše pekný príbeh trénerskej kariéry. Zažil veľa radostných i smutnejších chvíľ. Otvorene však priznal, čo ho vnútorne škrie. 

Brankár Richard Ludha v spoločnosti malých fanúšikov. Foto: M. Štefánik

„Som presvedčený, že chlapci si zaslúžia, aby sa ľudia na nich chodili pozerať vo väčšom počte. Robia pre to všetko. Nepoznám úplne dôvod, prečo si cestu na štadión nenájde viac priaznivcov. V tomto krásnom regióne by mala byť najvyššia futbalová liga jedným z najväčších lákadiel. Priznám sa, trápi ma to a aj ostatných kolegov. Boli by sme nesmierne šťastní, keby ľudia pravidelne prichádzali a povzbudzovali nás. Pretože hrať pred fanúšikmi má úplne iný náboj. Na druhej strane, som veľmi vďačný za všetkých, ktorí chodia na naše zápasy a ženú nás dopredu,“ nechal sa počuť český tréner. Dodal, že spolu s kolegami a hráčmi chcú robiť futbal najmä pre ľudí. „Aj touto cestou ich chcem pozvať a možno i poprosiť, aby nás prišli podporiť. Hráči divákom určite ukážu, že sa naozaj oplatí navštíviť naše zápasy,“ uzavrel R. Skuhravý. 

Kapitánom Bakaľa

Ešte pred začiatkom novej sezóny si hráči vybrali svojho kapitána. Výsledok voľby bol veľmi tesný. „Mali sme päť chlapcov, ktorí sa objavili takmer na každom lístku. Napokon hráči rozhodli, že kapitánom bude Miki Bakaľa a zástupcovia Richard Ludha a Marek Bartoš. Nemám dôvod toto rozhodnutie meniť. Myslím si, že ide o správnu voľbu a hráči sú už nachystaní podávať čo najlepšie výkony,“ povedal R. Skuhravý.